Zmizelá (Gillian Flynnová)

Před třemi lety dobyla Zmizelá od americké spisovatelky Gillian Flynnové pole detektivních thrillerů. Stala se bestsellerem, který se dodnes drží na špici různých žebříčků. Úspěch zaznamenala i zfilmovaná verze. Pojďte se s námi podívat na knižní i filmovou podobu jednoho z kultů poslední doby.

Zmizelá, která z pultů jen tak nezmizí

Gillian Flynnová ZmizeláTři tituly, které se staly bestsellery. Na všechny se prodala filmová práva. Spolupráce s režiséry jako je David Fincher. Vydání v osmadvaceti zemích světa. To je vizitka letos čtyřiačtyřicetileté americké spisovatelky Gillian Flynnové.

Svou třetí knihu napsala v roce 2012. Pojmenovala ji Zmizelá (Gone Girl). Mrazivý příběh rozpadu jednoho manželství, který je mj. přirovnáván k moderní verzi Války Roseových, si získal nejen čtenáře v mnoha koutech světa, ale i srdce různých kritiků a porotců. I zde v Čechách předcházela vydání knihy (v roce 2013) masivní reklama, podobně jako u předcházejícího titulu Temné kouty. Není divu. Považte sami – Zmizelá byla nominována v několika kategoriích na jedenáct různých cen, sedmnáct dalších pak vyhrála.

Stala se doslova kultem. Nebylo divu, že vzbudila zájem filmařů, a to nikoho menšího, než zmíněného Davida Finchera, který je podepsán pod takovými ceněnými filmy jako např. syrový thriller Sedm, částečně autobiografický Zodiac, tajemná Hra, třetí Vetřelec nebo americká filmová verze švédského hitu Muži, kteří nenávidí ženy.

Pojďme se nejprve podívat na knižní předlohu. Začíná dnem pátého výročí svatby Nicka a Amy Dunneových. Pár se kvůli finanční krizi přestěhoval před dvěma lety z New Yorku do malého města v Missouri. Čtyřiatřicetiletý Nick si za uspořené peníze své o malinko starší ženy pořídil bar, který vede se svou sestrou-dvojčetem jménem Margo, alias Go.

V den výročí odchází jako obvykle ráno do práce. Brzy mu volá soused, že s jejich domem není něco v pořádku. Nick se vrací rychle domů a zjistí, že Amy zmizela. Zpřevrácený nábytek nasvědčuje tomu, že byla unesena.

Kromě policie se do případu vloží i média, která ostře sledují monstrózní akci na nalezení a záchranu mladé ženy. Velmi brzy však leccos nasvědčuje tomu, že manželství Nicka a Amy nebylo tak docela idylické, jak se mnohým zdálo. Nick se záhy dokonce stává podezřelým číslo jedna z vraždy své manželky. Už jen tím, že podle mnohých lidí ze svého okolí neprožívá smutek a obavu o svou ženu tak, jak by se od manžela v jeho situaci očekávalo.

Hned v úvodu je třeba říci, že autorka si se čtenářem celou dobu slušně hraje. Příběh například doplňují pasáže vyprávěné retrospektivně pomocí Amyina deníku, ze kterého se dozvídáme, co jejímu zmizení předcházelo, a to od samotného seznámení s Nickem, až do doby zhruba týden před jejím zmizením. Mě v úvodu například tento zdánlivě banální deník, popisující nudný život newyorské intelektuálské smetánky, celkem nudil. Ovšem až do doby, než jsem si uvědomil, že slouží ke dvojímu pohledu na tytéž společně prožité události. To, co vypráví Nick, se mi zprvu zdálo jako pochopitelné a Amy mi byla dokonce chvilkama i protivná. Později se vše obrátilo a mě začalo Amy být líto.

Příběh se pak postupně dostane do mnohem temnější roviny, ve které naznačuje, jak to všechno také mohlo být. Ukazuje, že ten sympatický, obyčejný kluk z Missouri možná takový klaďas není. Nakonec začnete Nicka i nenávidět, ale… ALE. To je právě to. Nelze už prozradit víc a pokazit čtenáři zážitek z mnohých překvapení, které kniha (zejména od poloviny) přinese.

Ben Affleck, Rosamund Pike
Ben Affleck, Rosamund Pike

Tady musím uznat, že si Zmizelá získala vavříny slávy oprávněně. Autorce se skutečně daří si se čtenářem hrát. Dostane ho tam, kam chce. Dokáže mu, že je možná stejný pitomec, jako hlavní hrdina. Ukáže mu jeden směr, aby se vzápětí ironicky ušklíbla a naznačila, že to může být jinak. A když už si čtenář myslí, že je ve hře a ví, jaké kdo má rozdány karty, Gillian se smíchem shodí karty ze stolu, vyndá nový balíček a rozdá znovu. A začíná úplně nová hra.

Zmizelá je rozhodně výborně napsaný thriller. Napínavý, místy smutný, jindy hodně mrazivý, až hororový. Nabízí prostor k zamyšlení nad hodně věcmi. Jsme takoví, jací jsme, nebo jsme těmi, za koho nás ten druhý chce mít? Může se něco podobného stát i nám? Můžeme tomu předejít? V neposlední řadě je důkazem, jak může být jedna věc vyprávěna ze dvou různých pohledů. Ale který je ten pravý a správný? A existuje vůbec?

Dalo by se psát v souvislosti s touto knihou o mnohých dalších myšlenkových proudech, které ve čtenářích může vzbudit. Ale to bychom prozradili z děje víc než je zdrávo. Nejlepší bude, když si knihu přečtete sami. A pak si pustíte film.

Pokud chcete být po celou dobu četby neustále překvapováni, nedoporučují příliš číst některé komentáře čtenářů na různých webech. Mnoho z nich prozradí podle mého názoru až dost.

Zmizelá – temný příběh na stříbrném plátně

Jméno režiséra Davida Finchera je zárukou kvalitní podívané a precizního filmařského řemesla. Jeho Zmizelá z roku 2014 je solidním partnerem knižní podoby. Navíc se od ní příliš neodlišuje. Není divu, scénář si napsala sama autorka Gillian Flynnová a spolupráce režiséra a spisovatelky se vyplatila, stejně jako např. v námi nedávno recenzované seriálové podobě případů detektiva Harryho Bosche, hrdiny detektivních románů Michaela Connelyho.

Do role Nicka Dunna byl obsazen Ben Affleck, který poslední dobou spíše sklízí úspěchy coby režisér (Gone Baby Gone, Argo, Město). Mnozí mu coby herci vyčítají jeho „gumový výraz“, nicméně se zároveň shodují, že pro roli Nicka nebyl tak špatnou volbou.

Role Amy se zhostila britská divadelní a filmová herečka Rosamund Pike (byla také tzv. bond-girl ve filmu Dnes neumírej) a je to právě ona, která má nemalou zásluhu na úspěchu celého filmu, a před jejímž výkonem smekají nejen diváci, ale i kritici.

Dvojici hlavních představitelů ještě sekunduje poněkud překvapivě Neil Patrick Harris, který je známý ze své komediální role v seriálu Jak jsem poznal vaši matku – zde v roli fanatického obdivovatele Amy, která byla jeho dávnou školní láskou. Nejsympatičtější postavou filmu je pak asi Nickova sestra v podání převážně seriálové herečky Carrie Coon. Ta přesně vystihla knižní podobu prostořeké, ale při svém bratrovi vždy pevně stojící Go.

Nezbývá než dodat, že se málokdy povede, aby autorka napsala pouhé tři tituly a všechny sklízely takový úspěch, a aby nejúspěšnější z titulů dosáhl i slušného ohlasu na poli filmovém. Už proto by neměla kombinace knihy a filmu (třeba na DVD) chybět žádnému milovníkovi temných thrillerů, který chce mít ještě nějaký čas po přečtení knihy či zhlédnutí příběhu o čem přemýšlet.

Kniha:
Originální titul: Gone Girl (2012)
Vydáno: Crown Publishing – Random House, New York (2012)
Vydání v České republice: Euromedia Group, k. s. – Knižní klub (2013)
Přeložila: Drahomíra Michnová (2013)
528 stran

Film:
USA 2014
Česká premiéra: 2. 10. 2015
Režie: David Fincher
Hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Carrie Coon, Casey Wilson, Kim Dickens, Tyler Perry, Lee Norris, Neil Patrick Harris, Missi Pyle, Patrick Fugit, Kathleen Rose Perkins, Sela Ward, Scoot McNairy, Emily Ratajkowski, Boyd Holbrook, David Clennon, Lisa Banes, Lola Kirke, Lars Slind, Jamie McShane, Cole Mueller
Délka: 145 minut
Mluveno: anglicky s českými tituly (kino, DVD), český dabing (DVD)
Oficiální česká stránka filmu: www.cinemart.cz/zmizela/
Oficiální stránka: www.findamazingamy.com

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA