Film Zúčtování bohužel nezúčtoval s neujasněností žánru

Autistický účetní pracuje pro zločinecké organizace, ale je také specialistou na boj o přežití. Po jedné zakázce pro bezúhonnou firmu musí nečekaně využít všechna dosavadní opatření a zkušenosti, aby si zachránil holý život.

zuctovani-film
Foto: www.freeman-ent.cz

Christian Wolff (Ben Affleck) vyrůstal jako autistické dítě se svým „normálním“ bratrem a despotickým otcem. Ten coby profesionální voják nutil oba syny, aby uměli odvrátit každou ránu a kvůli zocelení je třeba klidně nechal do krve zmlátit trenérem bojového umění.

V současnosti je z Christiana geniální účetní. Žije ve spartánsky zařízeném domě a po večerech provádí podivné formy sebetrýznění. Kromě domu má ještě pronajatý skladovací prostor, kde má ukryt přívěs plný zbraní, peněz a falešných pasů. Většinou totiž cestuje po celém světě a stará se o účetnictví těch nejnebezpečnějších zločineckých organizací. Díky průpravě z mládí dokonale ovládá střelné zbraně a různá bojová umění, a tak se mu daří zůstávat naživu („těžko na cvičišti, lehko na bojišti“). Tím však na sebe přiláká pozornost oddělení ministerstva financí pro boj s organizovaným zločinem, jehož ředitel (J. K. Simmons) pověří mladou agentku (Cynthia Addai-Robinson), aby prověřila, kdo je záhadný účetní pracující pro nejznámější zločince. Christian se totiž všude ukrývá za různé pseudonymy a nikdo jeho pravou totožnost nezná.

Když si ho jednoho najme ředitel firmy vyrábějící protetické pomůcky (John Lithgow), aby prověřil únik peněz ze společnosti, netuší, že se mu život brzy obrátí naruby. V patách s neznámými zabijáky bude muset použít vše, co se dosud naučil. Navíc bude muset ochránit mladou účetní firmy (Anna Kendrick), která jako první na zpronevěru přišla, a která mu byla přidělena k ruce. I jí totiž půjde o život…

Americký režisér Gavin O’Connor na sebe poprvé výrazněji upozornil stejnojmennou adaptací knihy Toulavé boty (napsala ji modelka Angela Sheltonová) nebo sportovním dramatem z období studené války Hokejový zázrak. V obou filmech si také zahrál. Je otázkou, zdali měl být jeho nejnovější snímek čistě akční podívanou, nebo do jakého žánru měl vlastně patřit. Najdeme jich tu totiž hned několik, ale tak nějak spolu neladí a nechtěně vyvolávají dojem, jakoby se tvůrci sami nemohli rozhodnout, do jakého žánru má film spadat a k žádnému rozhodnutí nakonec ani nedospěli.

Tak předně tu máme po vizuální stránce celkem slibný začátek. Z pohledu jakéhosi muže sledujeme, jak s pistolí v ruce přebíhá ulici plnou odpadků a válejících se bezdomovců. Vbíhá do ošuntělého domu, ze kterého je z horních pater slyšet střelba. Neznámý na špinavé chodbě zakopává o jednu mrtvolu za druhou a slyší, jak kdosi prosí o milost, než jeho naříkavý hlas navždy utichne. Že by šlo o „film noir”?

Jenže pak se dostáváme na o třicet let zpátky, kde poznáváme malého Christiana. Právě je se svými zoufalými rodiči na návštěvě u psychologa a dostal jeden ze svých záchvatů, protože nemohl dokončit skládání puzzle kvůli chybějícímu dílku. Že bychom zabrousili do sociálního dramatu?

Foto: www.freeman-ent.cz
Foto: www.freeman-ent.cz

Když Christian jako dospělý rezervovaný muž bravurně odhalí dobře maskovanou zpronevěru, přesouváme se opět do jiného žánru. Přestože je defraudant „potrestán“, začne jít Christianovi z neznámého důvodu o život. V téhle fázi je film asi nejzajímavější, protože jde o to, jak Christian dokáže zúročit své dovednosti. Jenže když pak v závěru filmu vtrhne po zuby ozbrojen do sídla hlavního „záporáka“, jde už jen o obyčejný akční film, jakých jsou stovky.

Obrovský dům střeží podobně po zuby ozbrojení zabijáci, kteří byli původně najati na Christianovu likvidaci. Když je „účetní“ (ostatně to je i originální název filmu) začne kosit odstřelovací puškou jako kuželky, nastává akce, při které – jak už to tak někdy bývá – není pokaždé jasné, kdo je kdo. Padouši odpadávají jeden za druhým a celé je to natočené bez špetky nápadu. Na konci pak mají přijít dvě překvapivá odhalení, ale to jedno už tušíme minimálně od poloviny filmu, to druhé také předpokládáme, i když možná ne do všech detailů. Zajímavější je spíš odhalení „jak to bylo v úvodní scéně“, i když tady se možná dalo vytěžit více.

Chladně a leckdy až depresivně působící film vypadá, jakoby byl adaptací nějaké knihy, ale není. Diváka se snaží oslnit brilantními dedukcemi matematicko-účetního génia a zároveň klasickou akcí, kdy se zdá být v pořádku, když hlavní hrdina bez špetky citu a zaváhání střílí do hlavy jednoho zabijáka za druhým, se stejným vzrušením jakoby zabíjel obtížnou masařku. Tu a tam zazní pár vtipně cynických hlášek, ale je jich tak pomálu, že vyvolávají otázku, zdali to byl úmysl autorů.

Ben Affleck je především herec, nicméně větší úspěch sklízí svými režisérskými počiny (Argo, Město nebo Gone, Baby, Gone). Zlí jazykové se mu občas posmívají, že má stále stejný, jakoby lehce otupělý výraz. Když na to přistoupíme, můžeme říci, že se mu tady v roli dospělého autisty skrývající svůj hendikep docela hodil. O rozdávání šarmu, půvabu nebo charisma se tu museli postarat jiní – Jon Bernthal v roli nájemného vraha, sympaticky civilní Anna Kendricková nebo střídmě pojatá, ale přesto charismatická role J. K. Simmonse jako zkušeného agenta ministerstva financí.

Zúčtování je film, který neví, po jakém žánrovém koláčku by měl sáhnout, a tak nakousne od každého nějaký. Všechny zůstávají nedojedené a na stole působí rušivě. Je tu špetka filmu noir, sociálního dramatu, příběhu o jednom geniálním mozku, neohroženém hlavním hrdinovi, to vše zakončené porcí závěrečné „střílečky“. Možná je škoda, že film nerežíroval Affleck sám, nebo že nedošlo k původně plánované spolupráci mezi hercem Mel Gibsonem a režisérským duem bratří Cohenů. Sledování neurazí, nenudí, ale po odchodu z kina vám z povědomí vyšumí dříve, než byste řekli „zpronevěra“.

USA 2016
Česká premiéra: 3. 11. 2016
Režie: Gavin O’Connor Hrají: Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor, John Lithgow, Michael Beasley, Boualem Hassaine, Ron Prather, Jason MacDonald, Ron Yuan, Alison Wright, Nick Arapoglou, Jason Davis, Cynthia Addai-Robinson, Jean Smart, Andy Umberger a další

Délka: 128 minut
Mluveno anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: http://www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-97091
Oficiální stránka: http://www.accountantmovie.com/

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA