Filmový thriller Mrazivá pomsta jistě vyvolá otázky o smysluplnosti remaků

Cesta pomsty za smrt syna je dlážděná mrtvolami, ale také hodně černým humorem. Liam Neeson opět v roli osamělého drsňáka v britské verzi norského krimi thrilleru.

Život v odlehlém horském letovisku může působit idylicky. Ne tak pro Nelse Coxmana (Liam Neeson), který se živí jako řidič sněžného pluhu. Zamlklý muž žije se svou ženou (Laura Dern) na samotě nad lyžařským letoviskem. Kdy ho vyhlásí Občanem roku, působí mu to spíš rozpaky. Život se mu zásadně obrátí vzhůru nohama, když mu zemře dospělý syn pracující na místním letišti. Oficiální verze zní „předávkování heroinem“, ale otec si je jistý, že svého syna dobře znal a oficiální verzi odmítá. Podezření mu zakrátko potvrdí synův kamarád, když Nelsovi přizná, že se mladík zapletl do drogového kšeftu, o kterém neměl ani ponětí a musel být odstraněn.

Nelse setkání se synovým kamarádem zachrání od plánované sebevraždy. Místo toho se rozhodne obrátit zbraň proti těm, kteří mají jeho syna na svědomí. Začne u těch, co „jen plnili příkazy“ a během svého pomstychtivého řádění postupuje dál až k samotnému drogovému bossovi (Tom Bateman).

Mrazivá pomsta je remakem norského kriminálního thrilleru Boj sněžného pluhu s mafií, který natočil v roce 2014 režisér Hans Petter Moland. Do hlavních rolí dramatu spojeného s akční komedií tehdy obsadil norský režisér švédského herce Stellana Skarsgårda a film dosáhl u našich diváků na Česko-Slovenské databázi slušného hodnocení 75 %. Když bylo Molandovi nabídnuto, aby natočil britskou verzi svého filmu (zasazenou ovšem do amerického Colorada), neváhal prý ani minutu. Každá předělávka však automaticky vyvolává otázku, co inovativního přinese. Například Američané už mnohokrát natočili svou verzi evropského filmu, ale většinou se to nesetkalo (hlavně v Evropě) s příliš velkým ohlasem. Nestává se často, aby remake natočil stejný režisér, na druhou stranu tím spíš si může všechno ohlídat.

Původní verzi jsem neviděl, a tak s ní nemohu tu britskou srovnávat. Režisér Moland si dal velkou práci s obrazovou stránkou filmu. Některé záběry, ať už se jedná o idylickou zimní krajinu Colorada (natáčelo se ovšem – jak jinak – v Kanadě) nebo o záběry na mohutný sněžný pluh v práci, jsou opravdu působivé. Přesto občas vypadají, jako by byly dělány v počítači (například na „silnici do Denveru“ nebo některé sekvence v horách).

Viking (Tom Bateman) a Nels Coxman (Liam Neeson). Foto: Doane Gregory

Liam Neeson je všestranný a osvědčený herec, který má za sebou řadu titulů, včetně Oskary ověnčeného Schindlerova seznamu. I když ho známe i z romantických poloh, například ze snímku Láska nebeská, akční role osamělého drsňáka mu celkem sedí, jak dokázal mimo jiné před čtyřmi lety v thrilleru Noční běžec. V Mrazivé pomstě mu poněkud překvapivě nesekunduje Laura Dern, která se po pár scénách vytratí (když její postava opustí manžela), ale britský devětadvacetiletý herec Tom Bateman coby drogový boss, a William Forsythe v jedné ze svých mála dalo by se říci v podstatě kladných rolí.

Film má zejména v první polovině celkem spád. Působivé záběry zasněžených hor pak ještě nějakou chvíli fungují jako tmel scenáristických rozpaků. Ty jsou markantnější ve druhé půli, kdy to bohužel občas vypadá, jako by tvůrci nevěděli kudy kam. Snímek jasně sází na černý humor, o čemž nás nenechá na pochybách hned jedna z úvodních scén na pitevně nebo „nekrologické titulky“ o tom, kdo byl právě sprovozen ze světa (skutečné jméno a nezbytná přezdívka, která ve filmu hraje svou roli). Horší už je, že jsem měl během filmu dojem, že se tvůrci nemohou rozhodnout, jestli to má být černá komedie s prvky parodie na krimi thrillery, nebo jestli to má být bráno vážně a humor má být jen odlehčující.

Po zhlédnutí filmu a zpětném ohlédnutí je tento dojem ještě silnější. Postava Liama Neesona kosí „záporáky“ jako na běžícím pásu v podstatě bez špetky emocí a všechno mu až zázračně prochází. Jakákoliv snaha o vážnou notu je většinou shozena nějakou hláškou nebo bizarně vtipnou situací (některé opravdu nejsou špatné, ale smíchy se z toho nepotrháte), na druhé straně na čistou černou komedii je to zase malinko brutální.

Přesto všechno si myslím, že snímek má smysl vidět, a to hned z několika důvodů. Především – černých komedií, které shazují všechny ty vážně míněné gangsterské scény, není nikdo dost. Krásné zimní krajiny také ne. Nějaký výraznější dojem ve vás Molandova další verze téhož námětu asi nezanechá, nicméně jako dvouhodinová zábava (optimálně v zimních měsících) postačí.

 

Cold Pursuit

Velká Británie, 2019

Česká premiéra: 21. 2. 2019

Režie: Hans Petter Moland

Hrají: Liam Neeson, Emmy Rossum, Tom Bateman, William Forsythe, Laura Dern, Julia Jones, Raoul Max Trujillo, Domenick Lombardozzi, Aleks Paunovic, Elysia Rotaru, John Doman, Emily Maddison, Victor Zinck Jr., Ben Hollingsworth, Nathaniel Arcand, Arnold Pinnock, a další.

Délka: 118 minut

Mluveno anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-286707

Oficiální stránka: www.lionsgate.com/movies/cold-pursuit

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.