Georgette Heyerová

* 16. srpna 1902, Wimbledon, Londýn, VB – 4. července 1974, Londýn, VB

Jedna z prvních ženských autorek detektivní literatury v prvopočátcích Zlaté éry, nyní známá především svými romancemi.

Narodila se jako nejstarší ze tří sourozenců do rodiny univerzitního profesora, kde bylo k literatuře vždy blízko. Když byl její mladší bratr nemocný, Georgette mu začala vyprávět veselé historky, které se jejímu otci natolik líbily, že je nechal sepsat a poslat literárnímu agentovi. A tak vyšla roku 1921 autorce první kniha Black Moth, v které už byly mnohé prvky, které se později staly typické pro styl jejích romantických knih – zádumčivý hrdina, dohodnuté sňatky, parta zahálčivé veselé mládeže, vyšší vrstvy, sarkasmus a humor.
V roce 1925 se vdala za George Ronalda Rongiera, důlního inženýra. Ten byl často v rámci své práce posílán do různých koutů světa, ale nebylo to příliš bezpečné, a tak rodina koupila obchod a prodávali sportovní zboží, zatímco Georgette dál psala.
Ve 30.letech k romancím přidala historické romány a první detektivky. Jejího muže obchod nebavil a začal studovat práva, a tak se v jejích dalších knihách často objevovali advokáti a právníci, později ji manžel pomáhal vymýšlet zápletky detektivních knih.
V dalších letech podporovala své bratry a rodinu jediného syna, a tak se často potýkala s finančními problémy, a také s plagiátorstvím a pirátskými kopiemi. Její styl byl dost výrazný, a tak se dal snadno napodobit. Ve své době byla autorka známá i tím, že nikdy neposkytla žádné interwiev.
Napsala dvanáct detektivek, v nichž nejoblíbenějšími detektivy byli superintendant Hannasyde a inspektor Hemingway. Často se odehrávaly ve vyšší společnosti a kombinovaly komedii, romantiku a melodrama. Neměly však takový úspěch jako např. Dorothy Sayersové a dnes již působí zastarale. Proto největší popularity dosáhly a dodnes dosahují její historické romance z dob britského regenství (česky vyšly knihy Debora, Sylvestr, Elinor a Sophie,) kterých za svůj život napsala přes čtyřicet.

VYŠLO ČESKY ::

  • Dvojitá smrt (Duplicate Death, Ludmila Kožená, Mladá fronta, 2003)
  • Nikdo nemá alibi (Death in the Stock, Jarmila Emmerová, Odeon, 1976)

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA