Noční běžec jako pocta akčním filmům 90. let

Noční běžec © 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC.
Noční běžec
© 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC.

Noc. New York. Rachotící metro, žluté taxíky, blikající neóny. Tmavé, nevlídné byty. Gangsterská čest. Dva dávní přátelé postaveni po tragédii proti sobě. Kdo ustoupí? Komu lze věřit? Kdo je uplacený a kdo ne? Liam Neeson a Ed Harris jsou rivaly v novém syrovém thrilleru.

Jimmy Conlon (Liam Neeson) býval kdysi elitním nájemným vrahem, kterému se přezdívalo Hrobník a policie se mu marně snažila dostat na kobylku. Nyní si sám kope vlastní hrob neustálým pitím, výčitkami svědomí a sebelítostí. Jeho syn Michael (Joel Kinnaman) pracuje jako řidič limuzíny a od otce se dávno distancoval – má rodinu se dvěma malými dětmi, další je na cestě, a o rodičovi-kriminálníkovi nechce ani slyšet. Jak se zdá, Jimmyho jediným přítelem je kromě levné whisky stále ještě vlivný gangster Shawn Maguire (Ed Harris), se kterým vyrůstal, kterého vždycky obdivoval, a pro kterého nakonec zabíjel.

Jednoho dne je Michael při běžném ritu svědkem vraždy dvou albánských překupníků. Zastřelil je Danny, Shawnův syn. Zlikvidoval by klidně i Michaela, tomu se však podaří na poslední chvíli utéci. Jimmy se Shawnem se snaží nastalou nepříjemnou situaci uklidnit, ale horkokrevný Danny se rozhodne zbavit svědka stůj co stůj. Jimmymu zase není osud syna lhostejný, a tak si musí vybrat mezi přátelstvím se Shawnem a rodinou, která ho zavrhla. Brzy dojde k nevyhnutelné tragédii, která ze dvou dávných kamarádů udělá nepřátele na život a na smrt

 Caption: (L-r) JAMES MARTINEZ as Detective Jose Flores and VINCENT D'ONOFRIO as Detective John Harding  Copyright: © 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND RATPAC-DUNE ENTERTAINMENT, LLC. Foto: Myles Aronowitz
JAMES MARTINEZ jako detektiv Jose Flores a VINCENT D’ONOFRIO jako detectiv John Harding
© 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND RATPAC-DUNE ENTERTAINMENT, LLC. Foto: Myles Aronowitz

Španělský režisér Jaume Collet-Serra se nejprve prosadil jako režisér videoklipů a reklam, než prorazil v USA několika vcelku uznávanými tituly jako Orphan, Neznámý nebo NON-STOP. V posledních dvou filmech taktéž obsadil do hlavní role irského herce Liama Neesona, takže jde už o jejich třetí spolupráci. Režisérova průprava z reklamní a hudební branže je viditelná. I když není Noční běžec po dějové stránce nijak zvlášť originální, je znát, že se kamera neustále snaží si hrát, obletovat postavy či hlavní objekt scény, hledat nové a nové záběry, zkrátka a dobře starou látku něčím ozvláštnit.

Collet-Serra se netají oblibou k režisérovi Davidu Fincherovi (mezi další uvádí jména Spike Jonze nebo Mark Romanek) a i to je znát. Pokud kdysi nechal tvůrce Zodiaka nebo třeba třetího Vetřelce ve filmu Úkryt prolétnout kameru uchem čajové konvice, tak tady vězte, že kamera přelétává a prolétává všechno možné, třeba i okem drátěného plotu. Jenže zatímco v roce 2002 se ještě možná někdo ptal, jak to ten Fincher udělal, tady už spíš tušíme, že jsou za tím šikovné ruce digitálních kouzelníků.

Noční běžec není thrillerem se složitou zápletkou a dech vyrážejícími dějovými zvrat. Je to čistá pocta starým dobrým akčním filmům devadesátých let. Padouši nejsou tupí ruští gangsteři, ani fanatičtí islámisté nebo jen bezcitní psychopati. Ne, zde jde ryze o gangsterskou čest. Ty si ublížil mé rodině, teď já ublížím tvé. Krev není voda. Není to o zálibě v zabíjení, je to o tom, co je třeba udělat. Jiný výběr není. Jak říká v jednom z vyhrocených okamžiků filmu Harrisova postava „Víš, co teď bude následovat, že?“. „Vím,“ říká Jimmy. Ale ani jedna postava to neříká ráda, ne proto, že by si libovala v násilí. Ve tvářích obou mužů se zračí smutek z toho, že to tak musí být, ale také z nich můžeme číst, že ani jeden neustoupí.

Film není jen poctou Fincherovi, co se třeba nájezdů kamery týče, ale i citací dalších scén a jejich využití. Collet-Serra bere osvědčené propriety gangsterských filmů, obrousí je, vdechne jim tu správnou patinu, položí si je na dlaň a ukazuje divákům ze všech možných stran, nasvícené tím správným světlem. Na mnoha místech film připomíná Nelítostný souboj (1995, režie Michael Mann). Stejně jako tedy Robert De Niro a Al Pacino stojí teď proti sobě dva hlavní protagonisté příběhu, i když je to vlastně vůbec netěší. Postavy De Nira a Pacina by mohly být za jiných okolností dobrými přáteli. Charaktery Neesona a Harrise přáteli byli, ale teď je jasné, že už jimi nikdy nebudou. A jedna z klíčových scén na nádraží, kdy se obě postavy opět potkávají, je na starší film výmluvným odkazem.

LIAM NEESON jako Jimmy Conlon a JOEL KINNAMAN jako Mike Conlon Copyright: © 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND RATPAC-DUNE ENTERTAINMENT, LLC Foto: Myles Aronowitz
LIAM NEESON jako Jimmy Conlon a JOEL KINNAMAN jako Mike Conlon
Copyright: © 2015 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND RATPAC-DUNE ENTERTAINMENT, LLC. Foto: Myles Aronowitz

Noční New York je tou správnou kulisou filmu. Střídají se tu turisty přeplněné hlavní třídy, plné lesku a světel, a přesto tak cizí pro někoho, kdo je na útěku, koho hledá celé město. Nebo pro někoho, kdo v životě něco ztratil a nemá pro co žít. Pak jsou tu byty. Malé, dusné, zablešené, špinavé. A je jedno, jestli jsou v těsném sousedství rachotící nadzemní dráhy nebo na neútulném předměstském sídlišti. A na hospody bych neměl zapomenout. Na ty, kam chodí gangsteři pít. Kde se neustále usedá ke stolu s nabitou zbraní a kde ve sklepení hlídá dění několik monitorů a na stole je připravena lajna koksu. Je dobře, že tvůrci opravdu natáčeli v New Yorku a nevydávali za něj kanadský Vancouver nebo Toronto, jak bývá zvykem.

Děj celého filmu se odehrává v podstatě během jediné noci. Pouhých šestnácti hodin nám stačí na to, abychom se se stali svědky zručně natočené automobilové honičky, různých útěků, několika přestřelek a rvaček, včetně poměrně originální scény v sídlištním „paneláku“ á la Jižní město. A všechno to funguje. Běh přes ploty je náležité dynamický, střelba řízná a nelítostná, dost často jak vystřižená z nějaké RPG hry.

Španělský režisér neopomíná hrát ani na rodinnou strunu, která občas nemá daleko k tomu, aby spíše zdržovala. Naštěstí si to zřejmě Collet-Serra vždy včas uvědomí, a tak zazní pomyslný varovný zvonec a jde se znovu do akce. Někdo vnímá film jako dva pohledy na vztah otec-syn, ale mě to tak nepřipadá. Nebo mě ta rodinná struna příliš neoslovila a nevtáhla. Přece jen, kdo z nás má za otce nájemného zabijáka nebo v které rodině se obchoduje s heroinem, že?

Pojďme se raději podívat, kdo všechno nám po tom New Yorku bude v noci běhat. Takže herec Liam Neeson si podobnou roli už střihl v Jaumeho starším filmu Neznámý, kdy se také jeho postava odmítá smířit s tím, co dělá nebo kým ve skutečnosti je. Je zajímavé, že i další postavy jakoby odkazovaly na charaktery z dřívějších filmů. Ed Harris se tu velice blíží svému Generálovi Hummelovi ze slavné Skály. Vzpomínáte, jak i tam se smutkem v očích sledoval všechno to zabíjení, které se vymklo z ruky a ke kterému nemuselo vůbec dojít? A původem švédský herec Joel Kinnaman byl zase hvězdou seriálu The Killing (velmi úspěšný americký remake dánského seriálu Zločin), kde se jeho postava v závěru seriálu také věnuje trénování mladých kluků z ulice, kde sám vyrůstal. Herecký ansámbl posiluje kolega Vincent D’Onofrio, který tentokrát přešel od záporáků k těm kladným a ztvárnil zarputilého detektiva, který jde po Jimmym už řadu let. Nevypočitatelného Dannyho si zahrál Boyd Holbrook, který se začánal ve světě modellingu, ale svůj talent už dokázal v mnoha filmech, navíc s Neesonem a s Colletem-Serrou pracoval už dříve. Ze zapamatovatelných rolí bych ještě vyzdvihl představitele s přezdívkou Common, který je uznávaným rapperem a zde se efektně představil jako další nájemný vrah, který má za úkol zlikvidovat Jimmyho.

Noční běžec je thriller, jehož všechny propriety běží jako dobře namazaný stroj. Přidejte si k tomu minimálně jednu nestandardní scénu (sídliště), pečlivě volené úhly a nájezdy kamery, některé výtvarně zajímavě pojaté scény (úvod a závěr v lese), výborné a uvěřitelné výkony hlavních představitelů. Pokud navíc máte rádi New York jako já, necháte se jistě na lehce syrovou a zneklidňující noční jízdu tímto městem pozvat.

Run All Night
USA 2015
Česká premiéra: 16. 4. 2015
Režie: Jaume Collet-Serra
Hrají: Liam Neeson, Joel Kinnaman, Ed Harris, Vincent D’Onofrio, Genesis Rodriguez, Common, Boyd Holbrook, Holt McCallany, Malcolm Goodwin, John Cenatiempo, Beau Knapp, Dan Domingues, Patricia Kalember, Radivoje Bukvic
Délka: 114 minut
Mluveno a
nglicky, české tituly

Oficiální česká stránka filmu: www.warnerbros.cz
Oficiální stránka: www.runallnightmovie.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA