Za bílého dne (Mary Higgins Clarková)

Mary Higgins Clarková Za bílého dnePsychologický thriller Za bílého dne je plný akce, napětí a vy až do poslední stránky nebudete tušit, kdo je zloduch, který stojí za únosem malého chlapce.
Američanka Mary Higgins Clarková vydala během padesáti let přes čtyřicet bestsellerů a na jejím psaní je to znát. Čeká vás profesionálně napsaný příběh, ve kterém nechybí nic, co by měla dobrá detektivka mít.

U Clarkové je tradicí, že její hlavní hrdinky jsou silné ženy zvyklé bojovat o své místo na slunci. A stejně jako v autorčiných předešlých knihách čelí i tady hlavní hrdinka chladnokrevnému zločinci.
Zan je rozvedená architektka, která přišla před dvěma roky o syna. Tehdy tříletý Matthew zmizel z kočárku v parku, kde ho měla hlídat chůva. Ta si ale na chvíli zdřímla a neštěstí bylo hotové. O ztraceném chlapci psaly tehdy všechny noviny, rozjelo se pátrání a všeobecné mínění bylo, že chlapce někdo unesl.
Příběh se rozbíhá ve chvíli, kdy autorka popisuje, co právě dělají jednotliví aktéři. Čtenáři mohou sledovat nejen jejich chování, ale také jejich myšlenkové pochody. A protože jsme v detektivce, je jasné, že už v této fázi vám Clarková naservíruje falešné stopy, abyste z únosu podezírali téměř každého, o kom je řeč.
Máte-li s autorčinými knihami již nějaké zkušenosti, pak je vám jasné, že tu nesmí chybět padouch, který je z hlediska čtenářů a hlavní hrdinky nejpodezřelejší. Tenhle je Zaniným konkurentem a bývalým zaměstnavatelem, který se ji kdysi pokusil svést. Zan ho odmítla a on jí přísahal pomstu.
Mnozí čtenáři si řeknou, že muž svůj slib splnil a chlapce unesl. Milovníci detektivek si naopak řeknou, že tohle je příliš průhledné, takže muž je naopak zcela nevinný. A čtenáři Clarkové? Ti moc dobře vědí, že v úvahu přichází obě možnosti, a že tedy nezbývá nic jiného než si počkat na úplný závěr.

Příběh graduje ve chvíli, kdy se na veřejnosti objeví dva roky staré fotografie, na nichž je zachycená Zan nad kočárkem. Policie i veřejnost má jasno: Zan předstírala únos a svého chlapce zavraždila. Že si na nic takového nemůže vzpomenout? Buď je blázen, anebo výborná herečka.
Čtenář záhy zjistí, že Matthew je živý a zdravý. Bydlí v domě se záhadnou ženou, která mu tvrdí, že je kamarádka jeho maminky. Chlapec se musí skrývat ve velké skříni, ale bere to jako hru, protože mu mámina kamarádka vysvětlila, že mu chtějí ublížit zlí lidé. Kromě této ženy může čtenář sledovat počínání muže, který stojí za únosem. Ačkoliv víte všechno, co ví on, jedna věc vám zůstane záhadou: mužova totožnost.
Čtenář ví, co únosce a vrah chystá, a má proto sto chutí vykřiknout a Zan varovat. K napětí přispívá i to, že je tu řada lidí, kteří by mohli Zan pomoct svým svědectvím, ale z různých důvodů se k tomu nemají. Policisté chtějí Zan zatknout za vraždu syna, únosce plánuje její vraždu a čas běží.
Policisté jsou tu v podstatě bezejmenní a tvoří jen jakousi kulisu. Postav je tady poměrně hodně a pro autorku je typické, že mezi nimi převažují ženy. Ty jsou nositelkami děje a díky nim se nakonec vyřeší celý případ. Dialogy jsou břitké a popisy prostředí a postav se budou líbit zejména ženám, protože se tu hodně řeší oblečení, účesy a líčení. Celý příběh je univerzální a čtenář nebude mít problém zapamatovat si jména jednotlivých postav.

Clarkové se podařilo napsat knihu, která je na jedné straně poměrně děsivá, ale na straně druhé lidsky hřejivá. Mužští čtenáři možná řeknou, že je příběh líbivý, ale já jako čtenářka jsem s ním naprosto spokojená. A vůbec mi nevadí ani to, že Clarková své hrdince dopřála Velkou lásku.

Originál: Ill Walk Alone (2011)
Překlad: Pavla Kubaláková
Alpress, Frýdek-Místek 2012
edice Klokan
296 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA