Jepice (James Hazel)

Raději si sami rozsápali tělo, než aby déle snášeli tak hrozné bolesti. Kdo obětem podává tak silné jedy a jakou to má souvislost s holokaustem, to se dozvíte ve zdařilém debutu slibného britského autora.

přebal knihy James Hazel JepicePrávník Charlie Priest nemá zrovna povedený večer. Nejdříve si spálí rybu k večeři, pak se do jeho bytu vetře falešný strážník, napadne ho, sváže, a chce z něj dostat informaci, kde má jakýsi flash disk. Charlie nemá ani potuchy, o čem vetřelec mluví. Nicméně před léty byl policistou a něco z nabytých zkušeností se mu teď hodí. Podaří se mu vysvobodit se z pout, ale neznámý muž uteče.

Brzy na to kontaktuje Charlieho firmu Priest & Co. bohatý podnikatel Ellinder se svou dcerou Jessicou. Chce po něm, zdali by jim pomohl objasnit smrt jeho syna, který byl dost brutálním způsobem zavražděn. U sebe měl však Charlieho vizitku. Právník v zemřelém poznává falešného policistu, který ho doma napadl.

Charlie je proti své vůli zatažen do policejního vyšetřování. I proto nakonec přijímá nabídku rodiny Ellinderových a postupně zjišťuje, že všechno nejspíše souvisí s událostmi, které odstartovaly na konci druhé světové války a souvisí s jednou z nejhorších kapitol historie …

Životopis britského spisovatele Jamese Hazela se podobá desítkám či stovkám jiných životopisů. Pracoval v soukromé advokátní kanceláři, byl uznávaným právníkem a partnerem ve firmě. Jednoho dne si však řekl „dost“, pověsil dosavadní řemeslo na hřebík a dal se na dráhu spisovatele. Někomu takový krok nevyjde, jiný na slávu a uznání čeká dlouho, a někomu to vyjde hned napoprvé. Jepice je naštěstí ten poslední případ.

James Hazel má prostě talent, a navíc píše o něčem, co sám dobře zná. Což je vždycky velké plus. Stejně jako jeho Charlie Priest i Hazel pracoval v oblasti korporátních a obchodních sporů a pracovního práva. Stejně jako on byl součástí soukromé firmy (a stejně jako Charlie má sestru). Navíc však vytvořil velmi sympatického a uvěřitelného hrdinu-nehrdinu.

Klika, že je mi úplně jedno, co si lidi o mně myslí. Nebo alespoň ti, co se mě nesnaží zabít.

Str. 55

Charlie Priest je právě tím chlapíkem, se kterým by se řada mužských čtenářů ráda ztotožnila. Dobře vypadající čtyřicátník je pořád atraktivní jak pro své vrstevnice, tak pro mladší kolegyně. Bydlí v luxusním bytě, ale není v běžných věcech zrovna dvakrát praktický. Trousí ty správné průpovídky ve správný okamžik, ale sám se za žádného hrdinu nepovažuje a klidně si přizná, že má strach. Aby to neměl tak jednoduché, trpí navíc ještě disociativní poruchou, takže si jeho vnímání občas udělá kratší či delší výlet mimo realitu. Nicméně aby se mohl Charlie vypořádat s různými dramatickými událostmi, obdařil ho autor minulostí v policejních složkách, takže Charliemu nechybí v potřebných chvílích kuráž a dokáže se o sebe postarat. Přestože za ta léta, co od policie odešel, trochu zpohodlněl, když je potřeba, opráší staré kontakty a fígle.

Sebelepší postava by samozřejmě nebyla nic bez solidní zápletky a vyprávěčského umění. I tohle tu funguje, stejně jako stále atraktivní propojení současných událostí s těmi z dávné či nedávné minulosti. Autor si zvolil historické téma, které je děsivé samo o sobě, a postupně ho prostřednictvím retrospektivních kapitol dále rozvíjí. Jako v každém správném příběhu s podobnou stavbou děje dlouho nevíme, kam autor směřuje a jak historické události souvisejí se současností. Čím více toho na konci vychází najevo, tím větší zvěrstva a obludnosti se odhalují. Autor je servíruje čtenáři v tom správném dávkování, aby v něm vyvolal mrazení, a pak už všechno nechává na jeho fantazii.

James Hazel svůj debut osázel řadou dalších zajímavých postav. Třeba Charlieho mladou a svéráznou zaměstnankyní Georgií (která si samozřejmě tajně na šéfa myslí, jak jinak), jeho bratrem Williamem, který si odpykává doživotní trest za osm (!) vražd, tajemnou a nevyzpytatelnou Jessicou nebo bývalou manželkou Dee, nyní vysoce postavenou policejní vyšetřovatelkou, která Charlieho nesnáší.

Ve skvěle gradujícím finále se téměř s každou stránkou objevuje nějaké nové odhalení a všechny souvislosti, všechny díly skládačky definitivně zapadnou na své místo. Poté, co nám z toho vznikne pěkně nechutný obraz, následuje dramatický závěr, který by mohl být klidně o něco delší, nicméně to nic nemění na tom, že je napínavý. Navíc se v něm některé postavy ukáží ve zcela jiném světle, a to máme rádi.

Autor psal knihu přes dva roky, přičemž její Charlieho a jeho tým nosil v hlavě už o řadu let dříve. V září letošního roku by mu měla ve Velké Británii vyjít další kniha (The Ash Doll), ve které se opět setkáme s Charliem Priestem a kde Georgie dostane podle autorových slov ještě více prostoru. James slibuje, že to bude opět jízda. Věřím mu a těším se!

 

Originální titul: The Mayfly (2017)
Vydáno: Zaffre Publishing, Londýn (2017)
Vydání v České republice: Domino (2018)
Přeložila: Petra Krámková (2018)
464 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA