Všechny prachy světa: retro snímek o skutečném únosu s povedenou výpravou a zdlouhavým dějem

Být bohatý je prý peklo. Jednat s bohatým je určitě ještě větší peklo. Kolik stojí život vnuka?

Řím, 1973. Vnuk olejářského miliardáře Johna Paula Gettyho je unesen přímo na ulici, kde ho únosci naloží do dodávky. Za jeho život požadují 17 miliónů amerických dolarů. Chlapcova matka (Michelle Williams) však žádné velké jmění nemá. Už před léty se s miliardářovým synem rozvedla a z bývalého manžela je dnes zdrogovaná troska. Žena proto předpokládá, že pro neskutečně bohatého ex-tchána (Christopher Plummer) nebude problém výkupné za vnuka Johna Paula Gettyho III. (Charlie Plummer; jde jen o shodu příjmení) zaplatit. Bohatý starý muž to ale odmítne. Sám prý má 14 vnuků a pravnuků, a kdyby zaplatil výkupné za Paula, bude mít brzy 14 unesených potomků…

Zoufalá matka se spojí s Gettyho poradcem Fletcherem Chasem (Mark Wahlberg), který pro miliardáře až dosud vyjednával kšefty po celém světě. Chase si myslí, že za únosem stojí teroristická organizace Rudé brigády a je přesvědčen, že by se s nimi mohl pokusit domluvit. Ti však odpovědnost odmítají. Miliardář ze svého rozhodnutí nepoleví a únoscům začíná docházet trpělivost

Téma únosů má v žánru krimi beze sporu své místo a patří k častým zápletkám. Asi proto příliš nepřekvapí, že i téma odmítnutí zaplatit výkupné se už několikrát v příbězích objevilo. Mohl bych teď jmenovat třeba thriller Výkupné z roku 1996 v hlavní roli s Melem Gibsonem nebo „McBainovku“ Těžký prachy. Divák, který bude přemýšlet, zdali jít na nejnovější snímek britského režisérského veterána Ridleyho Scotta (Vetřelec, Thelma a Louise, Gladiátor, Marťan) se jistě bude ptát, co nového do žánru přinese.

Jak už je dnes pomalu stává zvykem, film je natočen na motivy skutečných událostí. Což může znamenat dvě věci – může být nudný, jelikož skutečnost pokaždé nebývá tak barvitá jako ve filmu, nebo budou reálné události překrouceny. Na konci filmu najdeme titulek, že snímek pouze vychází ze skutečnosti, takže byly některé události pozměněny. Pokud o skutečném únosu stejně nic nevíte, nemusíte se tím příliš trápit. Předloha vychází z knihy Painfully Rich z roku 1995, jejímž autorem je britský spisovatel a specialista na biografie John Pearson (narozen 1930). Podle jiné jeho knihy byl nedávno natočen film Legendy zločinu o bratřích Krayových.

Snímek Všechny prachy světa možná bude mít podobnou smůlu, jaká před časem postihla Psí poslání. U ryze rodinného filmu tehdy převládaly diskuze nad tím, zdali při jeho realizaci skutečně umřel jeden ze psů, a to poté, co na veřejnost proniklo video z natáčení, kde se pes topí v nádrži. Řada diváků pak úmyslně dávala filmu špatné hodnocení a na serveru IMDb bylo dokonce jeden čas hodnocení zablokováno. Všechny prachy světa zase budou možná více než film samotný provázet články a diskuze o skandálu, který vypukl po obvinění herce Kevina Spaceyho z dřívějšího sexuálního obtěžování mladšího kolegy. Tento herec, proslulý z filmů jako Americká krása nebo Sedm, a ještě více z kultovního seriálu Dům z karet, měl totiž původně ztvárnit roli J. P. Gettyho. Po vypuknutí skandálu se studio rozhodlo všechny scény s ním přetočit. Mimochodem, skutečnému Gettymu bylo v době únosu osmdesát let, a tak zatímco osmapadesátiletý Spacey musel být pro tuto roli namaskován, osmaosmdesátiletý kanadský herec Christopher Plummer (Scott chtěl původně přímo jeho), který Spaceyho nahradil, nijak velkou péči maskérů nepotřeboval.

Ale věnujme se raději filmu samotnému. Pokud bych z něj měl vyzdvihnout to nejlepší, pak by to asi byla atmosféra. Tvůrcům se výborně povedlo vystihnout Itálii sedmdesátých let, se všemi těmi typickými vozidly, které tehdy křižovaly ulice (včetně pamětníkům dobře známých Fiatů „šestistovek“), módu, muziku a interiéry. Stejná pečlivost byla věnována jednotlivým postavám. Zejména únosci, do té doby zřejmě prostí kriminálníčci z venkova, jako by vypadli ze starých italských gangsterek, které jsme tu a tam vídali i na obrazovkách v komunistickém Československu. Zkrátka a dobře, filmařské řemeslo bylo odvedeno na sto procent.

Co se týče herců, o několika hlavních představitelích se to dá říci také. Americká herečka Michelle Williams (Přednosta, Zkrocená hora, Prokletý ostrov) výstižně ztvárnila matku, která je zoufalá a zároveň zhnusená z postoje svého bývalého tchána a jeho opojení penězi. Smutek se u ní střídá s touhou bojovat, ale zároveň občas propadá apatii a cynismu pramenícího z bezradné situace, ve které se ocitla. Za roli byla nominována na Zlatý Globus. Naproti tomu postava Marka Wahleberga (údajně dostal za přetočené scény mnohonásobně více než Williamsová) je zde skoro zbytečná. Jeho poradce se několikrát mýlí a vlastně se jen pořád točí kolem a nasazuje různé grimasy. Zato je ale nakonec jediným, kdo při Paulově matce stojí a alespoň jí doprovází nelítostným světem jak nabubřelých finančníků, tak senzacechtivých bulvárních novinářů. Christopher Plummer (pro roli byli zvažováni ještě Jack Nicholson nebo Gary Oldman) dává své postavě patřičnou dávku snobské arogance a ješitnosti, ale jeho fňukání, jak je to vlastně těžké být bohatý, asi řadový divák, co je rád, že si ušetřil na vstupenku, nezbaští. Zaujal mě francouzský herec Romain Duris jako jeden z únosců. Vizáží trochu jako mladý J. P. Belmondo má charisma i jemného vtipu na rozdávání, takže ve chvíli, kdy začne hrát s ostatními svou vlastní hru, mu prostě musíte fandit.

Se samotným dějem už je to kapku horší. Ne, že by to nebylo místy napínavé, jenomže zejména u postavy miliardáře Gettyho nějak nevím, co vlastně chtěli tvůrci říci. Celé by se to dalo shrnout ve stylu „starý, protivný dědek si sedí na penězích, za vnuka zaplatit nechce, a tak chlapcova nemajetná matka dělá, co se dá“. Zejména ke konci je film rozvleklý a je vidět jistá scénáristická bezradnost. Stále se kombinuje „coby kdyby“ a vy se neubráníte dojmu, že to spadá do tuctovosti a že by to chtělo nějak popohnat. Výjimku by mohla představovat závěrečná scéna ve starém městě, jenže ta se dala využít mnohem lépe. Potenciál nasvícených kamenných uliček zůstal bohužel nevyužit.

Při závěrečných titulkách vám v paměti zůstane ono retro zeleno-hnědé ladění snímku snoubící se s povedenou vizuální stránkou filmu, sympatičtí herci Williamsová a Duris, nevýrazný Wahlberg a herecký veterán Plummer, který odvedl v případě své vrcholně nesympatické postavy slušný výkon. Více jak dvouhodinovému snímku by dvacetiminutové zkrácení rozhodně prospělo.

Na stejné téma se točí i desetidílný seriál Trust, kde se role miliardáře zhostí další herecký bard, Donald Sutherland. Sekundovat by mu měli Brendan Fraser jako Chase a Hilary Swank jako matka uneseného chlapce. Uvidíme tedy, jak si povede v porovnání s filmem, a budeme doufat, že se mu nějaká skandál, který by mohl zastínit objektivní hodnocení, vyhne.

 

All the Money in the World
USA 2017

Česká premiéra: 25. 1. 2018

Režie: Ridley Scott

Hrají: Michelle Williams, Mark Wahlberg, Charlie Plummer, Christopher Plummer, Timothy Hutton, Romain Duris, Andrew Buchan, Olivia Grant, Marco Leonardi, Maurizio Lombardi, Teresa Mahoney, Charlie Shotwell, Francesca Inaudi, Mario Opinato, Andrea Piedimonte Bodini, Giulio Base, Riccardo De Torrebruna a další.

Délka: 135 minut

Mluveno: anglicky, italsky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: http://www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-198692

Oficiální stránka (francouzsky): https://www.metrofilms.com/films/all-the-money-in-the-world

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA