Vraždění stínů (Val McDermidová)

Val McDermidová Vraždění stínůEdinburgh, Skotsko. Zlověstná mlha, nehostinné počasí, opuštěné uličky. Právě v tomto prostředí je nalezena zohavená mrtvola ženy. Zděšeným kriminalistům, kteří jsou na ledacos zvyklí, naznačuje doktor, že zde mají možná nového Jacka Rozparovače…

Toledo, Španělsko. Doktorka Fiona Cameronová, psycholožka a specialistka na určení možného bydliště pachatele na základě geografického rozboru z míst trestných činů, v historickém a turisticky atraktivním městě pomáhá tamější policii dopadnout sériového vraha, který se — jak se zdá — zaměřuje právě na turisty, přičemž brutálně zavražděné oběti klade na místa s historickými souvislostmi.

Londýn, Velká Británie. V hlavním městě probíhá soudní líčení s Francisem Blakem, který byl obžalován ze znásilnění a zabití mladé ženy, Susan Blanchardové. Případ je o to otřesnější, že byla ubodána před zraky svých malých dvojčátek.

Edinburgh, Skotsko. Známý spisovatel Drew Shand je nalezen mrtvý. Během vyšetřování se odhalí překvapivá skutečnost — byl zavražděn přesně podle scény v jedné ze svých knih. Brzy dochází na různých místech Anglie k dalším dvěma vraždám, pokaždé jde o autorky úspěšných kriminálních thrillerů. I ony jsou zabity způsoby, které odpovídají popisům vražd v bestsellerech, kterými se proslavily.

Doktorku Cameronovou nečekají po návratu ze Španělska žádné prázdniny. Čelí neúnavnému naléhání svého dávného kamaráda, detektiva Steva Prestona, aby pomohla při vyšetřování smrti Susan Blanchardové, což dlouho odmítá, neboť právě New Scotland Yard se k ní v minulosti nezachoval zrovna férově. Nicméně původně obžalovaný Francis Blake byl osvobozen a je třeba hledat nového pachatele.
Fiona však zároveň čelí horšímu faktu, a to hrozbě smrti svého přítele, se kterým žije — Kit Martin je totiž jedním z úspěšných autorů, který zaplavuje trh šokujícími thrillery a právě on (to ale vědí jen čtenáři) je na vrahově seznamu. Kit si zpočátku hraje na „drsňáka“ a i policie odmítá věřit teorii o masovém vrahovi (proč by někdo vraždil spisovatele?), nicméně jak jeho kolegové a kamarádi umírají, i on dostává strach. I když možná ne tak velký jako Fiona, kterou tíží dávné trauma z minulosti, kdy dosud neznámý vrah znásilnil a zabil její sestru…

Když se podíváte na fotografii Val McDermidové, patrně byste neřekli, že tato „dobrosrdečná tetka“ píše takové thrillery. Každou vraždu avizuje úryvek z knihy spisovatele, který má přijít na řadu (viz úvodní odstavec o vraždě „Rozparovače“ v Edinburghu, v knize použitý coby prolog). Právě zde si McDermidová dává záležet na brutálním popisu vraždy, takže v podstatě víme, na co se další oběť „může těšit“ a díky uvedení později nalezeného vrahova deníku také víme, kdo to bude. To je velmi chytrý tah — spisovatelka má tak možnost napodobit různé styly vyprávění jednotlivých autorů. Škoda, že to tak docela nevyšlo, nebo alespoň já jsem měl dojem, že jsou všechny ukázky psány stejným stylem.
Samozřejmě je McDermidová ve Vraždění stínů jako ryba ve vodě, neboť je sama autorkou mnoha úspěšných titulů a prostředí, které popisuje, zná velmi dobře. Mimochodem, byla to velmi oblíbená autorka jiného úspěšného spisovatele — Stiega Larssona (trilogie Milénium), jehož hlavní hrdina Mikael Blomkvist v několika románech čte právě její knihu. A byl to také důvod, proč jsem si tuto knihu koupil já. Ale to jen tak na okraj…

Vraždění stínů je příběh, který se zpočátku odehrává v několika rovinách a díky tomu je zpočátku poněkud nepřehledný. Klade si před vás otázku, zdali se nakonec roviny spojí v jednu či zdali budeme sledovat více paralelních vyšetřování. Na to vám dá samozřejmě odpověď až strhující závěr knihy. Knihy, která je zajímavá nejen pojetím, ale která se i okrajově zabývá odpovědností autorů za svá díla a kultem násilí vůbec. Může se to zdát u „mistrů slova“ přehnané, ale vzpomeňme, že o odpovědnosti scénáristů a režisérů filmových hororů a thrillerů se mluvilo už mnohokrát, stejně jako o vlivu počítačových her. Proč by měli spisovatelé „krváků“ být mimo?
V každém případě doufejme, že si někdo jednou nevezme na mušku třeba Toma Knoxe (Tajemství Genesis; viz má recenze zde na Centru DETEKTIVKY) nebo samotnou Val McDermidovou. Byla by to škoda…

Originální titul: Killing the Shadows (2000)
Vydáno: HarperCollinsPublishers (2000)
Vydání v České republice: BB art (2003)
Přeložila: Jarmila Kroupová (2003)
374 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA