Po knihách o Harrym Potterovi vydala J. K. Rowlingová (* 1965) nejprve román Prázdné místo a po něm následovala detektivka Volání Kukačky. Ta vyšla v anglickém originále v dubnu 2013 pod pseudonymem Robert Galbraith a v červenci se odhalilo, že autorem není bývalý policista, ale úspěšná autorka.
Ve čtvrtek 20. února vychází česky a na březen se chystá vydání audioknihy v podání Petra Olivy.
Netradiční dvojice
V příběhu pátrají Cormoran Strike a Robin Ellacottová, rozhodně originální dvojice detektivů, či přesněji detektiv a asistentka. Právě z pohledu jich dvou (především Strikova) je kniha ve třetí osobě vyprávěna s výjimkou prologu, jenž zachycuje události podezřelého úmrtí.
Cormoran je bývalý vojenský vyšetřovatel, který se vrátil zraněný z Afghánistánu. Místo části jedné nohy nosí protézu a zranění mu několikrát během knihy působí bolesti. Rozešel se s partnerkou, takže spí na polním lehátku ve své kanceláři. Je to velký, drsný, chlap, nemanželský syn známého zpěváka. Nemá u sebe pro jiné nezbytnou flašku a opíjí se jen jednou, a to ze žalu, přičemž od případných ostud ho zachraňuje laskavá Robin. Pasáž je vtipná a – snad můžeme říci – i roztomilá, doplněná o poučení, že na kocovinu pomáhá čokoláda.
Čerstvě zasnoubená Robin nastupuje ke Strikovi jen jako výpomoc na pár dnů, odhodlaná najít si lepší práci, ač čtenářům, kteří vědí o chystané další knize v angličtině a pak jistě i v češtině, je jasné, že s Robininou pomocí to tak dočasné zřejmě nebude. Robin dokazuje, že umí nejen sehnat sušenky, ale i zjišťovat potřebné informace. K tomu přistupuje se zápalem, který připomene Tommyho a Pentličku či jiné mladé pátrače z knih Agathy Christie. Strikovi přijde půvabná, avšak chybí zde oboustranné sexuální napětí, aby bylo jasné, k čemu dojde. Ti dva si na sebe jen postupně začínají zvykat a dobře spolu vycházet.
Mrtvá topmodelka
Případ, jenž vyšetřují, se týká smrti topmodelky Luly Landryové, zvané Kukačka. Její nevlastní bratr John se domnívá, že před čtvrt rokem neskočila z okna se sebevražednými úmysly, ale že se jednalo o vraždu.
Lula byla psychicky nevyrovnaná a během léčení se seznámila s bezdomovkyní, s níž se krátce viděla i den před smrtí. Sama byla do bohaté rodiny adoptována, biologický otec student odkudsi z Afriky, matka pochybná žena. S Lulou snad dobře vycházel její řidič i vrátný v domě, kde bydlela, avšak pátrání probíhá i ve vyšších kruzích. V její adoptivní rodině, kdy je nevlastní matka těžce nemocná a se strýcem Lula asi dobře nevycházela; u kolegyně topmodelky; vizážistky; módního návrháře či podivného manželského páru bydlícího o dvě patra pod Lulou. Kokainem posilněná manželka tvrdí, že viděla padat Lulino tělo dolů a předtím slyšela hádku s mužem, jako jeden z podezřelých tak připadá Lulin (bývalý) přítel, herec, který má potíže s drogami. A jak s tím souvisí rapper, který se měl nastěhovat do bytu pod Lulou a složil o ní několik textů?
Rowlingová dokáže psát opravdu čtivě, poutavě a umí být vtipná. Nedrží se jen linie vyšetřování, popisuje i osobní život postav. Ale třebaže Strike nemá zrovna ideální život, není líčen až tak, aby začal čtenáře štvát či rozčilovat.
Dvakrát jmenovitě a dvakrát obecně je v kontextu ne zrovna lichotivém jmenován premiér Gordon Brown, padne i zmínka o blížících se volbách a pochopitelně o válce v Afghánistánu. Nejsou to žádné rozsáhlejší vhledy, které by knihu obohatily o větší politický pohled, zároveň nebudou zdržovat ty čtenáře, kteří chtějí hlavně detektivní čtení.
Poutavější a podrobnější je líčení světa bohatých lidí, často celebrit, světa módy, hudby či filmu, kdy ne každý je správňák, nejeden holduje drogám, někteří možná Kukačku jen využívali a každá celebrita má v patách spousty otravujících fotografů. Byť autor těchto řádků není telepat a neví, jestli zde Rowlingová zobrazuje vlastní zkušenosti s paparazzi, líčeni zde dobře nejsou.
Anglická klasika v dnešním světě
Volání Kukačky je chytlavě napsané, ale jako detektivka poklidné, až se skoro nechce věřit, že vyšlo v roce 2013. Dlouho trvá, než dojde k druhému úmrtí. Chybí honičky, neustálé zvraty, přenášení podezření z jedné osoby na druhou. Strike s pomocí Robin a internetu pátrá, navštěvuje různé lidi a někdy to i trvá, než se například podaří domluvit audienci u módního návrháře. Když už je u něj, je nejprve popsáno prostředí.
Kniha o více než 450 stranách by mohla být místy kratší, ale nenudí a pozvolným tempem s dialogy klidně na několik stran se dostane až k odhalení pravdy.
To je na základě stop, jež měli čtenáři k dispozici, jak má ve správné klasické detektivce být. Strike začíná cosi tušit dříve, ale čtenáři zůstanou nějakou dobu zmatení, ačkoliv závěrečné rozuzlení není až takové překvapení. Ale jak má ve správné detektivce být, čtenáři se to na základě stop na rozdíl od Strika asi nepodaří. Jen doba klasických pohádek pro dospělé je už pryč, a tak knihu doplňují ony vhledy do světa bohatých či osobní život Strika a Robin.
Originál: Cuckoos Calling (2013)
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Plus, Praha 2014
480 stran
www.nakladatelstviplus.cz