V ohrožení (Patricia Cornwell)

K českým čtenářům se v roce 2008 dostala novela oblíbené autorky série s Kay Scarpettou, která se však velmi odlišuje od její dosavadní tvorby. Jednak původně vycházela na pokračování v New York Times, jednak má v knize hlavní úlohu dočista nová postava.

Oslnivě krásný vyšetřovatel Massachusettské státní policie Win Garano je vybrán svou cynickou šéfkou Lamontovou jako ideální nástroj v její nové kampani. Bude se skvěle vyjímat na titulních stránkách novin, až bravurně vyřeší nějaký hodně starý případ za pomoci nejnovějších forenzních metod, přičemž veškerá sláva poputuje k státní zástupkyni Lamontové, která tak získá páku pro zřízení ještě skvělejší kriminalistické laboratoře, pokud možno nejlepší na světě. Monique Lamontová rozhodně nepatří k těm zásadovým, upřímným a empatickým šéfům, jde jí jen o svůj prospěch a v podstatě se dá popsat slovy „arogantní hyena.“ A volby nového guvernéra jsou proklatě blízko, což se může hodit.
Win cítí, že celý případ zavání politikou a že by měl jít od toho, ale najednou je příliš pozdě. A pochopitelně se vše ještě zkomplikuje, takže náhle je hlavní zjistit, kdo stál za útokem na prokurátorku, zatímco na dvacet let staré vraždě dělá z laskavosti Winova známá, vyšetřovatelka Sykesová. A Win zjistí, že kde se točí velké peníze, tam těžko najde opravdové přátele…

To, že byl příběh dřív jen na pokračování v novinách, má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je malý rozsah, zato výhoda ho snadno přebije – na tak malém prostoru se neustále něco děje, každá kapitola příběh posune někam dál nebo dá nový směr vyšetřování. Jednotlivé části v novinách přece musely čtenáře zaujmout a přesvědčit ho, aby chtěl znát pokračování… A Cornwellové se tím povedl husarský kousek, protože příběh je čtivý a především i na malém poli jsou jeho postavy plastické a uvěřitelné, v podstatě si říkaly o svůj vlastní prostor v samostatné sérii. Tak se i stalo – a co víc, nejen že se Win a jeho babička-kartářka dočkaly pokračování v podobě novely Bez rizika, ale v květnu 2010 budou v Americe uvedena i filmová zpracování obou příběhů v televizi. Roli mírně sociopatické státní zástupkyně ztvární Andie MacDowell a Wina Garana si zahraje Daniel Sunjata.

Originál: At Risk
Překlad: Tatjana Jandourková
Vydal: Knižní klub, 2008
141 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA