Kdysi kdysi, skupina římských legionářů uprchla z parthského zajetí a vydala se na východ za vidinou úžasného pokladu dávného císaře. O téměř 2000 let později se na tutéž pouť vypraví i archeolog Jack Howard…
Jack Howard je podmořský archeolog, kladný hrdina a klikař, něco jako Dirk Pitt od Cusslera, jen trochu skromnější. Ve svém oboru je kapacitou, má své stálé spolupracovníky a špičkově vybavenou průzkumnou loď Seaquest II. To má vlastně Pitt také. Na rozdíl od něj se však Howardův tvůrce drží víc při zemi co se zápletek týče, respektive jejich bombastičnosti. Gibbins totiž dává větší důraz na detailní rešerše, na historickou věrnost nebo alespoň realističnost příběhů. Z jeho knih získáte pocit, že tak se to mohlo stát, že by to bylo možné…
Však také vychází ze svého vlastního života. Není žádným tajemstvím, že Jack Howard je autorovo literární alter-ego, že všechny ty technické detaily kolem potápění a průzkumů výtečně zná z vlastní zkušenosti podmořského archeologa. V tomto příběhů však šel ještě dál – nechal se inspirovat svým prapradědečkem, důstojníkem Královského regimentu v Indii v 19. století. A tak je jedním z důvodů, proč posádka Seaquestu pluje do Indie, také Howardova touha přijít na kloub záhadnému zmizení svého prapradědečka, britského důstojníka, který během povstání domorodců odhalil něco, co mu obrátilo život naruby.
Popsat celou zápletku je nad mé síly, je tu totiž větší než malé množství vedlejších motivů, dalších postav, nabalujících se na Jackovu expedici jak lavina, a děje vůbec. S určitostí mohu jen říct, že tu půjde především o tajemnou hrobku Prvního císaře, skrývající nezměrné bohatství, po kterém šli jak uprchlí legionáři z 5. století, tak i lidé v čase mnohem bližším tomu našemu. Jestli se podaří najít ji i Jacku Howardovi, není zcela jisté, poklad totiž chrání nejen jeho neznámá poloha, ale hlavně fanatický strážce – Tygří bojovník…
David Gibbins uvádí, že se chce vyrovnat svému vzoru Danu Brownovi. K tomuto cíli by ale měl udělat pár radikálních opatření, např. zredukovat výklad historických faktů a souvislostí aspoň o polovinu, a ten ušetřený prostor věnovat akci a napětí. Tam má Gibbins značné rezervy. Kdyby přestal Howard všechny poučovat a sáhodlouze vykládat, získal by určitě mnohem více příznivců. Ale co má chudák dělat? Jeho nejlepší přítel Costas má v příběhu funkci Doktora Watsona, věčně něco nechápe a Jack Howard mu to prostě musí vysvětlit…
Naproti tomu autorovou nejsilnější stránkou jsou ponory. Tam je znát, že podmořský svět je jeho vášní, a tu vášeň se mu podařilo dostat i na papír. Díky ní a také detailnímu popisu si můžeme naprosto perfektně představit podvodní říši plnou pestrých rybek, korálů a starobylých pokladů, čekajících na své objevitele. Pak jsou také dobré scény z nalezišť, kde Howard a jeho kolegové něco úžasného objeví, nadchnou se, úplně se rozzáří jako malé děti a kus toho vzrušení přejde i na čtenáře. Takových scén by mohlo být klidně víc.
Mé první setkání s Davidem Gibbinsem ve mně zanechalo rozporuplné dojmy. Scény z podmořského světa byly fascinující, ale toho mluvení kolem… Kdyby to tak zkrátil aspoň o kus. Jen opravdu skalní fanoušek by tuto knihu označil za dynamickou. Podle mého se k ní více hodí přízvisko edukační…
Originál: The Tiger Warrior, 2009
Překlad: Ladislav P. Valík
Vydala: Metafora, 2010
487 stran
www.metafora.cz