Vražedný chlad (Louise Pennyová)

vrazedny-chlad-pennyovaDruhý díl případů inspektora Gamache úspěšné kanadské autorky Louise Pennyové dostal název Vražený chlad a na české knižní pulty doputoval v listopadu.
Do tohoto předsvátečního období se báječně hodí, protože se odehrává právě během Vánoc. Přestože má všude být příjemná slavnostní atmosféra, v zapadlé vesničce Three Pines se opět vraždí a inspektor Gamache se svým týmem má znovu nový nelehký případ.

Sobecká a panovačná CC de Poitiers je novou majitelkou „prokletého” domu v Three Pines a do vesnice nemůže zapadnout, i když by se jí to hodilo pro reklamní účely její nové knihy. Když je žena zavražděna, nikdo z místních příliš netruchlí. Někdo zločin spáchal ve dne během svátečního curlingového turnaje a celé vesnici na očích. Skutečně nikdo nic nezpozoroval, nebo se jedná o místní spiknutí? Skoro každý mohl mít důvod se jí pomstít, jelikož pro jedovatost a urážky CC de Poitiers nikdy nešla daleko, ale proto se ještě vraždit nemusí. Jaký byl skutečný důvod?
Armand Gamache se svými kolegy se opět vrací do oblíbené vesnice, kde už spoustu lidí zná. Musí se také vrátit do domu, se kterým ho pojí děsivý zážitek z minulé knihy.
Inspektora znovu čeká obtížné vyšetřování, ale také nepříjemná a ctižádostivá agentka Nicholová.

Ne náhodou jsou tituly Louise Pennyové velmi úspěšné. Baví nejen čtenáře, ale i odbornou veřejnost, autorka sbírá jedno významné ocenění za druhým. Vražedný chlad je stejně jako předchozí Zátiší ve stylu klasické anglické detektivní tradice. Poklidná, i když svižnější než první titul.

Nové setkání s inspektorem Gamachem bylo opět velmi příjemné. Chytrý a elegantní a přitom životný detektiv má navíc zajímavou zálibu v řešení odložených případů, které tu hraje svou roli.
I tentokrát se v románu objevuje několik zajímavých vesnických osůbek. Setkáváme se s těmi známými z předchozí knihy jako svérázná básnířka Ruth nebo s malířkou Clarou Morrowovou.

Vražedný chlad nepotřebuje žádné spousty krvežíznivého napětí, aby dokázal připoutat k příběhu a přinesl zajímavé vyprávění. Tato výborná  klasická detektivka určitě dokáže vytvořit během zimních večerů napínavou sváteční atmosféru.
Na další titul Louise Pennyové se budeme moci těšit nejspíše na podzim roku 2015.

Originál: Dead Cold (2007)
Překlad: Lenka Uhlířová
Nakladatel: Knižní klub, Praha 2014
384 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA