Michael Koryta

Michael KorytaMladý americký autor je jedním z mála spisovatelů detektivek, kteří opravdu pracovali jako soukromé očko…

Tento autor opravdu na nic nečekal. Už od dětství psal svým oblíbeným autorům o rady, jak se stát dobrým spisovatelem. Psát detektivky se rozhodl v 16 letech díky strhujícím románům svého velkého vzoru, Denise Lehana. Pro zkušenosti literární i životní už od střední školy pracoval jako novinář a zároveň přibral brigádu v soukromé detektivní kanceláři, kde působil až do roku 2008. K tomu ještě stihl vystudovat Trestní soudnictví na Indiana University. Když se mu „konečně“ podařilo vydat svou prvotinu, nebylo mu ještě ani 21 let…
Jeho první román Tonight I Said Goodbye zaznamenal velký úspěch a sklidil mnoho nominací a ocenění, v některých žebříčcích se Koryta stal dokonce nejmladším vítězem v historii. Tato prvotina je počátkem noirové série v žánru drsné školy se soukromým detektivem Lincolnem Perrym, je zasazená do Clevelandu v Ohiu a doposud má 3 další pokračování. Kritici autorův styl často přirovnávají k Raymondu Chandlerovi nebo Rossu MacDonaldovi, stejně jako k Denisu Lehaneovi. Ten zůstal Korytovým velkým vzorem, a tak když se dozvěděl, že má mít Lehane workshop tvůrčího psaní, zapsal se k němu jako student. A to i přesto, že mu v té době už vyšly tři úspěšné tituly. Jak sám uvádí, toužil se zlepšovat u nejlepšího. Nakonec se sám stal lektorem těchto kurzů…
Za svých doposud šest vydaných knih (čtyři ze série s Perrym, dva samostatné romány) získal nominace na ceny Edgar, Quill, Shamus a Barry. Jeho romány byly přeloženy do 20 jazyků. (Na Slovensku už vyšly dvě jeho detektivky, Posledná noc a Pieseň smrti.)
V roce 2010 se výrazně odklonil od detektivního žánru a svou novou knihou So Cold the River zabrousil do žánru gotických hororů s nervydrásající atmosférou a nadpřirozenými prvky.
Nyní žije střídavě na Floridě a v Indianě a věnuje se psaní na plný úvazek. V lednu 2011 má v Americe vyjít jeho další kniha, The Cypress House, která bude mít jak detektivní, tak i hororové prvky.
Nakladatelství Knižní klub chystá na jaro 2011 k vydání druhý román ze série Lincoln Perry s názvem Hymna zármutku.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.michaelkoryta.com

OCENĚNÍ ::
2003- St. Martin Press/Private Eye Writers of America (Tonight I Said Goodbye)
2005 – Great Lakes Book Award (Tonight I Said Goodbye)
2008 – Los Angeles Times Book Award (Envy the Night)
Více o cenách

BIBLIOGRAFIE ::

Lincoln Perry

  • Dnes večer jsem se rozloučila (Tonight I Said Goodbye, 2004; Knižní klub, 2010)
  • Hymna zármutku (Sorrow’s Anthem, 2006; Knižní klub, 2011) NOVINKA
  • (A Welcome Grave, 2007)
  • (The Silent Hour, 2009)

Ostatní

  • Temnější než noc (Envy the Night, 2008; Nejlepší světové čtení, 2010)
  • Tak chladná řeka (So Cold the River, 2010; Knižní klub, 06/2012) NOVINKA 
  • (The Cypress House, 2011)
  • (The Ridge, 2011)

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA