Stařec a mord (Pavel Jansa)

Pavel Jansa Stařec a mordV úvodu nejnovější knihy Pavla Jansy, kterou letos v srpnu vydalo brněnské nakladatelství Moba, vypravěč píše o tom, jak těžké je napsat první větu memoárů. Nelehký úkol připravil pan profesor Jansa i autorovi této recenze. Jedná se totiž o poměrně komplikovanou knihu — co se odvíjení a charakteru příběhu týče i co se týče způsobu vyprávění.

Nejprve sledujeme vyprávění čerstvě penzionovaného pána z Brna, který se rozhodne, že by začal psát, a začne navštěvovat kurz pro začínající autory, aniž by s jeho literárními výtvory byla učitelka úplně spokojená. Poté dochází v ději ke střihu a ocitáme se v Moravském Týnci nedaleko Brna, v němž byl zavražděn místní milionář Mácha. To se dozvídáme z perspektivy policisty Kováře. Hlavní část knihy je líčena v dlouhé kapitole Návštěva starého pána, kdy se jedná o text rukopisu onoho důchodce z úvodu příběhu.
Do Moravského Brodu přijíždí vysoce postavený pracovník Microsoftu, blízký spolupracovník samotného Bila Gatse objevivšího se předtím krátce v Brně. Moravskobrodský rodák Havránek, v Americe Raven, přijíždí do svého města a kontaktuje místního novináře s tím, že se na něj lidé mohou obracet se svými projekty. On by možná nějaký finančně podpořil. Zvláštní zájem v něm z řady investorů vzbudí místní boháč Hála s nabídkou poněkud nekalou.

Jak bývá u Jansy zvykem i v jiných knihách, příběh není jen o spáchání zločinu, kdy by se poté vyšetřovali jednotliví podezřelí. Tentokrát je vše ale trošku zamotanější: řeší se zde vztahy (především milostné) a křivdy před rokem 1989, vzpomíná se zkrátka na mládí, které už je pryč. Naznačí se a rozplete nějaký nový motiv, ale není jasné, jestli je pro příběh podstatný; to vše ještě doplňuje postupné sbližování Havránka s mladou Terezou, novinářkou místního plátku a shodou okolností milionářovou dcerou, která je mladá a krásná tady a teď.

Nejrozsáhlejší část knihy (přes 160 stran) je popisována jako literární dílo, nám čtenářům ale musí být jasné, že nějak souvisí s příběhem. Jak se ale ten stařík z úvodu knihy o všem dozvěděl? Tato část je vyprávěna ve třetí osobě především z pohledu Havránka, ale částečně se nazírá na příběh i z pohledu dalších aktérů. Jména postav jsou sice změněna, zároveň lehce rozluštitelná: z kapitána Kováře je kapitán Kolář, z Moravského Týnce Moravský Brod, jen boháč Mácha je složitěji zašifrován jako Hála.

Už název knihy Stařec a mord je samozřejmě určitou narážkou a poznámek na různé české osobnosti nejen literárního světa je Jansova kniha plná. Několikrát je třeba zmiňován kapitán Exner z detektivek Václava Erbena, Kolářovi muži se jmenují jistě ne náhodou Michal a David. Postavy zároveň zmiňují různá umělecká díla (myšleno třeba i hudbu) a povídají o názorech na svět vůbec, což je zajímavé (ne každý detektivkář zmiňuje Holana), někdy nutící k zamyšlení, někdy přece jen zbytečně zdlouhavé; opomenout by se neměly ani čtyři motta v úvodu knihy (Iuvenalis, Bertolt Brecht, Milan Kundera, Karel Čapek).

Už v jiných detektivkách, třebaže označení detektivky není pro autorovy prózy zrovna nejlepší označení, Jansa kultivovaně vyprávěl příběhy z pohledů různých postav, třeba i popisoval stejnou událost z více úhlů. To platí i pro Starce a mord. Myslím si však, že příběh s rukopisem knihu zbytečně komplikuje, přestože takovému způsobu vyprávění nejde upřít patřičnou dávku nápaditosti. Úkolem recenzentovým však není navrhovat, jak by knihu napsal sám. Síla Jansových příběhů je podle mého v líčení mezilidských vztahů, takový společenský román, kde se kromě jiného i vraždí, a je škoda, že se toho lépe nedržel i v této knize.
Především motiv kolem nabídky (jedná se o jistý druh nelegálního obchodu), kterou učiní milionář Mácha-Hála potenciálnímu chlebodárci Havránkovi, se patřičně nehodí do poklidného tempa detektivky z českého maloměsta, v níž nepůsobí zrovna uvěřitelně, a zapadl by spíše do thrilleru nebo špionážního románu angloamerické provenience.
A takový pohled na náš svět z pohledu ufona (což je krátké literární cvičení čiperného důchodce) je čtení poutavé, nápadité, vtipné, ale musím si zároveň klást otázku, jak a jestli souvisí s hlavním příběhem a proč se něco takového objevuje v detektivce.

Pavel Jansa rozhodně nepíše špatně, to dokazuje i Stařec a mord, v němž se však věnuje velkému množství témat, hodně věcí je zde zbytečně až moc zamotaných a příběh není vyprávěn jednoduše. Škoda. Snad příště…

Morávská Bastei Moba, Brno 2011
edice Původní česká detektivka, svazek 144
240 stran
www.mobaknihy.cz

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA