Wallander – televizní adaptace románů Henninga Mankella

Wallander BBCPokud jste minulý rok neviděli televizní adaptaci románů Henninga Mankella v hlavní roli s Kennethem Branaghem, můžete se na první díl podívat dnes večer ve 23:35 na ČT1.  Dnešní díl britsko-švédského kriminálního cyklu Wallander (2008) má název Na špatné stopě.

Stejné názvy „Wallander“ nesou i švédská filmová série  (1994-2007, hlavní role Rolf Lassgård) a švédská televizní série (2005-2006 a 2009-2010, v hl. roli Krister Henriksson)

Celosvětově úspěšné romány Henninga Mankella s ústřední postavou policejního inspektora Kurta Wallandera byly přeloženy do šestatřiceti jazyků, včetně češtiny (nejnověji Mrtví ve člunu, Motto, 2005).

Mankell, který je mimochodem zetěm klasika světové kinematografie Ingmara Bergmana, vytvořil v postavě Wallandera výrazného, a přesto neokázalého hrdinu. Policejní inspektor, jehož působištěm je město Ystad na zdánlivě idylickém jihu Švédska, čelí spolu s kolegy vzrůstající vlně násilí, jež se jej hluboce osobně dotýká.

Série, kterou pro britskou BBC vyrobily společnosti Left Bank Pictures a Yellow Bird Films, se klasické televizní produkci v mnohém vymyká. Každá epizoda představuje spíše existenciálně laděné filmové drama, v jehož pozadí stojí otázka, co se to se světem stalo, že jsou lidé jeden na druhém schopni takového lhostejného násilí.

Středobodem celé série je Wallander jako člověk. Nedokonalý hrdina se svými lidskými slabostmi a nedostatky, naprosto oddaný své práci, od které si ovšem nedokáže udržet chladný profesionální odstup. Naopak se jej lidsky hluboce dotýká a neoddělitelně se prolíná s jeho soukromým životem, ve kterém detektiv řeší rozchod se svojí ženou a komplikovaný vztah k dceři a k otci.

Branagh, jenž se na sérii podílel i produkčně, pojal Wallandera bez velkých teatrálních gest, jeho civilnost přispívá k uvěřitelnosti postavy. Kromě dobře napsaných dialogů a solidních hereckých výkonů zaujme vizuální stránka, která stylově ukazuje přírodní scenérie i hrozivé zločiny. Celkově kvalitní zpracování podtrhuje adekvátní hudební doprovod. Série byla oceněna několika cenami BAFTA a Kenneth Branagh byl za ztvárnění titulní postavy nominován na Zlatý glóbus.
Tento cyklus má prozatím tři řady, připravovaná čtvrtá bude poslední.

EPIZODY 1. řady (2008)
Na špatné stopě
(Sidetracked, ČT1, 17. 10. 2011 ve 23:35)
V sytě žlutém řepkovém poli se před Wallanderovýma očima upálí krásná patnáctiletá dívka. Brzy na to je otřesený inspektor povolán k novému případu. Bývalý politik byl na své soukromé pláži brutálně zavražděn sekerkou a částečně skalpován. Když podobný osud stihne i bohatého obchodníka s uměním, vše nasvědčuje tomu, že se jedná o činy vyšinutého sériového vraha. Wallander však stále nemůže dostat z hlavy záhadnou sebevraždu mladé dívky. Navíc, kromě rozchodu se ženou, musí řešit i komplikovaný vztah k otci malíři, u něhož se začíná projevovat zákeřná nevyléčitelná choroba.

Firewall (Firewall, ČT1, 24. 10. 2011 ve 23:40)
V opuštěném taxíku je nalezen ubodaný taxikář. Nedaleko místa činu jsou zadrženy dvě mladičké dívky a starší z nich se k činu bez emocí přizná. Jako motiv uvede, že potřebovala nějaké peníze, a dodá, že na ničem už nezáleží. Na náměstí leží u bankomatu mrtvý muž. Dívka z vazby uprchne a později je objevena mrtvá. Když za záhadných okolností zmizí z márnice i tělo muže od bankomatu, začíná Wallander tušit, že s kolegy úplnou náhodou narazili na temné spiknutí.

O krok pozadu
(One Step Behind, ČT1, 31. 10. 2011 v 23:35)
V předvečer letního slunovratu je na pikniku chladnokrevně postřílena trojice mladých lidí. Záhy na to je ve svém bytě nalezen zastřelený Wallanderův kolega Svedberg. Vyjde najevo, že na vlastní pěst tajně pátral po zmíněné trojici teenagerů. Je na Wallanderovi, aby případ vyřešil. Vydává se po Svedbergových stopách, i když ví, že bude neustále o krok pozadu. Nepolapitelný tajemný vrah, který záhadným způsobem vstupuje do života druhých, může kdykoliv udeřit znovu. Ani v nejčernější noční můře by ale vyčerpaného detektiva nenapadlo, jak blízko to může být.


EPIZODY 2. řady (2010)
Anonymní zabijáci (Faceless Killers)
Policejní inspektor Kurt Wallander vyšetřuje vraždu staršího manželského páru na odlehlé farmě.
Na odlehlé farmě je zdánlivě bez motivu brutálně přepaden starší manželský pár. Muž je při Wallanderově příjezdu již mrtev, umírající žena zašeptá slovo, které mohlo znít „cizinec“. Navzdory inspektorovu varování unikne tato informace do médií a vyvolá vlnu proticizineckých nálad. Nejprve je zápalnými lahvemi napaden přistěhovalecký tábor, později je anonymními pravicovými extremisty zavražděn zahraniční dělník. Navzdory tlaku, aby bylo vyšetřování předáno stockholmskému ústředí, chce Wallander případ, který se jej osobně dotýká, vyřešit sám.

Muž, který se usmíval (The Man Who Smiled)
Policejní inspektor Kurt Wallander na stopě špinavého obchodu.
Na Wallandera, který se stále nemůže vzpamatovat z toho, že při vyšetřování předchozího případu zastřelil člověka, se obrátí dávný přítel Sten, který nevěří, že jeho otec zahynul při autonehodě. Detektiv, který zvažuje odchod od policie, se případem odmítne zabývat. Sten se oběsí a vyjde najevo, že krátce před smrtí obdržel pohlednici s výhružným vzkazem. Patolog je toho názoru, že Sten byl zavražděn. Wallander se rozhodne vrátit do služby a vyšetřování jej zavede k bohatému filantropovi Harderbergovi, který obdržel stejný výhružný vzkaz. V soukromí se detektivovi navzdory snaze nedaří sblížit s vážně nemocným otcem, ani s odcizenou dcerou.

Pátá žena (The Fifth Woman)
Policejní inspektor Kurt Wallander vyšetřuje sérii krutých vražd.
Na odlehlé samotě je nalezeno tělo staršího muže, který zemřel obzvláště trýznivou smrtí. Krátce nato je ve veřejném parku objeven zardoušený muž, přivázaný ke stromu. Wallander hledá možnou spojitost mezi oběma případy. Pří výslechu pozůstalých je detektiv, který se právě vyrovnává se smrtí vlastního otce, šokován jejich nezájmem. Brzy je zavražděn třetí muž a Wallander ví, že pokud vraha nenajde rychle, další mrtví budou následovat. Mezitím se na pohřbu otce poprvé od rozchodu setkává se svou ženou. Dokáže životem zkoušený detektiv vyřešit případ a najít ve svém životě pevný bod?
EPIZODY 3. řady (2012)
Podzimní událost An Event in Autumn
Wallander se stěhuje do krásného venkovského domu, který zakoupil společně s Vanjou, s níž se seznámil při vyšetřování jednoho z předchozích případů. Vzápětí je odvolán k hrůznému nálezu – v písku na břehu moře leží patrně lodním šroubem utržená ženská ruka s náramkem pro štěstí. Další šetření prokáže, že neznámá dívka cestovala na trajektu z Polska, a jak ukazují záběry z bezpečnostních kamer, byla těhotná. Tato informace detektiva těžce zasáhne. Spadla do moře nešťastnou náhodou, nebo ji někdo strčil? Na zahradě svého domu objeví Wallander při venčení psa deset let starou lidskou kostru, ohledání pozůstatků určí jako příčinu smrti zastřelení. Náhoda? Nebo si někdo přál, aby ji našel? Takový je začátek vyšetřování, které podrobí detektivovo nově nalezené osobní štěstí těžké zkoušce

Mrtví ve člunu (Dogs of Riga)
Moře vyplaví na pobřeží gumový člun s těly dvou zastřelených mužů. Zabité někdo před smrtí evidentně mučil. Podle ruského mafiánského tetování by oba muži mohli pocházet z lotyšského hlavního města Rigy. Proto do Ystadu přijíždí major Karlis Liepa, aby švédským kolegům s vyšetřováním pomohl. Je ale poměrně skoupý na informace, a když je z policejního skladu ukraden dotyčný člun, v němž byl podle všeho ukrytý kokain, záhy ze Švédska odjíždí. Wallanderovi ale případ nedá spát a po obdržení informace, že byl Liepa krátce po svém návratu do Rigy zavražděn, se rozhodne vyrazit do lotyšské metropole osobně.

Než přijde mráz (Before the Frost)
Na břehu idylického jezera zapálí zahalená postava hejno sněhobílých labutí a vzápětí zaútočí na náhodnou svědkyni celého incidentu. V jejím mělkém hrobě policie objeví bibli s podtrhanými pasážemi ze Zjevení. Podle otisků patřila Janeku Langasovi, uprchlému žháři a schizofrenikovi. Nebezpečného muže je třeba co nejrychleji dopadnout, Wallanderovi ale vrtá hlavou i nečekaná noční návštěva Anny, kamarádky jeho dcery Lindy. Je možné, že by spolu tyto dvě události mohly souviset? Začíná komplikované vyšetřování, plné nečekaných zvratů a odhalení, na jehož konci životem unavený detektiv snad nalezne novou naději a rovnováhu.

EPIZODY 4. řady (2014)
4. série se má začít natáčet v létě 2014 (The White Lioness, 2-dílná The Troubled Man)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA