Rafinovaná vražda (Ruth Rendellová)

Kniha Rafinovaná vražda vyšla v originálu poprvé v roce 1981 a stala se i součástí televizního seriálu „Záhady Ruth Rendellové (Ruth Rendell Mysteries)“ v dílu z roku 1990.

Vrchní inspektor Rex Wexford tentokrát pátrá po pravé identitě dívky podezřelé z vraždy, 78-letého světově proslulého koncertního flétnisty Manuela Camarguea, který je těsně před svatbou nalezen v rybníce na vlastní zahradě. Oficiální příčinou smrti je stanoveno utonutí. Jeho o padesát let mladší snoubenka se svěří Wexfordovi, že Manuel si byl jist, že Natálie Arnová, dcera, kterou neviděl několik let, se za ni pouze vydává. Ve Wexfordovi začíná hlodat stín pochybnosti a pouští se do pátrání, přestože si ostatní myslí, že je to neopodstatněné.

Vyšetřování plné složitých výslechů a komplikovaného pátrání, prováděného Wexfordem takříkajíc „na vlastní pěst“, aby zjistil, zda je Natálie Arnová skutečně tím, za koho se vydává. Inspektor je jako obvykle vylíčen značně sympaticky. Právě vdává svou jedinou dceru, která je známou herečkou. Wexford tak vtažen do pátrání, že mu poskytuje i čas, který by měl o dovolené při cestě do Ameriky věnovat své ženě. Kupodivu jej přivádí na stopu právě ona. Jediné malinkaté mínus knihy by mohl vidět člověk právě tady, kdy je Wexfordova žena líčena téměř jako svatá.

Pokud jste si zvykli hltat napínavé knihy Ruth Rendellové tak lačně jako já, snažte se alespoň ke konci knihy zpomalit a dávkovat text po menších kouscích. Mohlo by se vám podařit, že se ve spletitém závěru, který je opravdu hutný na informace a postavy, ztratíte a budete jej muset číst znovu. Rafinovaná není jen vražda, ale celý tento příběh.

Originál: Put on by Cunning, vydaný Arrow Books, London 1994
Překlad: Věnceslava Lexová
Vydalo nakladatelství Motto;
www.motto.cz 2008

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA