Peter Temple

BIOGRAFIE ::

* 1946 Jižní Afrika – 2018 Austrálie

V současnosti nejslavnější australský detektivkář, který však ani z Austrálie není, podlehl rakovině roku 2018.

Peter Temple pocházel z jižní Afriky, odkud však odjel kvůli nesouhlasu s tehdejší rasovou diskriminací. Pracoval v novinách různě po světě, až se roku 1980 natrvalo usadil v Austrálii. Zde vedl různá periodika a významně se podílel na rozvoji výuky žurnalistiky na australských univerzitách. V roce 1995 odešel do důchodu a s nečekaným množstvím volného času se rozhodl naložit tak, že začal psát. A hned detektivky. Úspěšná série s hlavním hrdinou Jackem Irishem, právníkem a gamblerem, ho dostala do širokého povědomí australských čtenářů.

Peter Temple

Ale jeho vydavatelství mělo problémy dostat tyto jeho romány na světový knižní trh, protože byly „až příliš australské“, to se však změnilo s novou knihou In the Evil Day a změnou vydavatele.

Tento temný, inteligentní thriller, odehrávající se v různých částech světa, strhl zaslouženou pozornost a otevřel potřebné dveře pro následující knihu, Broken Shore. Ta už je znovu zasazena do Austrálie, ale najednou to přestalo vadit a stal se z ní cenami ověnčený mezinárodní bestseller, který autorovi mimo jiné vynesl také nejprestižnější ocenění, britskou Duncan Lawrie award. Peter Temple je prvním zástupcem Austrálie, který tuto cenu obdržel.

Žil v Ballaratu ve Viktorii se svou rodinou a  na úspěšný román Broken Shore navázal volným pokračováním The Truth. V roce 2013 bylo Drsné pobřeží zfilmováno. Seriálové podoby se dočkal i Jack Irish, kterého ztvárnil Guy Pearce.

Nakladatelství Mystery Press se vrací k Templově úspěšné sérii a vydává její první díl, Staré dluhy.

VYŠLO ČESKY ::

Jack Irish

OCENĚNÍ ::
1997 – Ned Kelly award – nejlepší prvotina (Bad Debt)
2000 – Ned Kelly award – nejlepší román (Shooting Star)
2001 – Ned Kelly award (Dead Point)
2003 – Ned Kelly award (White dog)
2006 – Ned Kelly award (Broken Shore)
2007 – Duncan Lawrie award – Broken Shore
2010 – The Miles Franklin Award (Truth)
více o cenách

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA