Radiotip: Dorothy L. Sayersová – Pyrenejský příběh

Hrou pro tento večer je ve čtvrtek 10. září na Českém rozhlasu 3 – Vltava rozhlasová hra Dorothy Leigh Sayersové Pyrenejský příběh.
Lord Peter Wimsey cestuje se svým sluhou Bunterem vlakem do Paříže. U dveří kupé se střetne s mladým profesorem etnografie Langelyem, který se vrací z baskické vesničky, kde prováděl výzkum. Zdá se být otřesený a v šoku, lord mu proto nabídne místo v kupé, oběd a přiměje ho, aby se mu svěřil, co se mu stalo v tom zapadlém kraji Pyrenejí. Langely začne vyprávět o náhodném setkání s americkým lékařem Wetherallem, kterého znal z dřívějška. Před několika lety Wetherall zmizel a s ním i jeho krásná manželka Alice, do které byl Langley kdysi zamilovaný. Alici však nyní nepoznává a setkává se s předčasně zestárlou, zanedbanou a duševně narušenou osobou, která je zcela odkázaná na péči svého manžela. Langley je z tohoto setkání rozrušený a obviní doktora za současný stav Alice. Doktor Wetherall ho po hádce následně vyžene ze svého sídla.
Lorda Wimseye – detektivka amatéra – tento záhadný případ zaujme a nabídne profesorovi, že se ho podaří rozlousknout. Jen bude potřeba v Paříži něco zařídit; vypůjčit si z cirkusu pár cvičených koček, opici, papouška a hlavně vhodné oblečení…
Pyrenejský příběh je hra o žárlivosti a pomstě, která tyto vlastnosti zobrazuje v té nejodpudivější možné formě.
Přeložila Jarmila Emmerová. Dramatizace Jan Žáček. Dramaturg Jiří Hubička. Režie Karel Kříž. Osoby a obsazení: Lord Petr Wimsey (Pavel Pavlovský), Alice Wetheralová (Štěpánka Křesťanová), Standish Wetheral (Viktor Vrabec), Langley (Martin Stránský), Bunter (Josef Nechutný), Marta (Monika Švábová), Španěl (Antonín Kaška), Dcera (Klára Kovaříková), Kněz (Michal Štrich) a Raul (Bronislav Kotiš). Nastudovala Plzeň v roce 1999 (49 min). (59min.)

Ve čtvrtek 10.9.09 ve 22:00 se pohodlně usaďte a můžete začít poslouchat.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Tamoková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA