Christoffer Carlsson

© 2013 Fotograf Anna-Lena Ahlström +46-709-797817
Photo (c) Anna-Lena Ahlström

* 1986 Halmstad, Švédsko

Jeden z nejmladších profesorů kriminologie je zároveň i nejmladším autorem severských psychothrillerů Vystudoval kriminologii na Stockholmské univerzitě a nyní tam sám vyučuje.

Jeho debutový kriminální román Případ Vincent Franke zaujal čtenáře i kritiky neotřelým hrdinou — na morfinu závislým poskokem mafiánského bosse, který poruší pravidla. Své čtenáře i nakladatele navnadil natolik, že práva na jeho druhou knihu se prodala do zahraničí ještě dřív, než román vůbec ve Švédsku vyšel.
Třetí kniha se nese v podobném temném duchu a autor se evidentně s každou knihou zlepšuje, protože Švédská akademie detektivních autorů vyhodnotila „silný noirový román s atmosférou žalu a beznaděje“ coby nejlepší krimi román roku. Carlsson tak předstihl i takové autory, jako jsou Hakan Nesser, Johan Theorin nebo Arne Dahl.
Autorovy kriminální romány jsou vysoko hodnoceny pro hlubokou psychologii postav, čemuž se není moc divit, když kriminální psychologie je Carlssonův hlavní obor na univerzitě. Mají velký úspěch kromě Skandinávie překvapivě i v Itálii, v příštím roce vyjdou i ve Velké Británii.
Třetí, cenou ověnčený, román Neviditelný muž ze Salemu je zároveň úvodním dílem chystané série s detektivem Leo Junkerem. Kniha se také objevila mezi finalisty prestižního ocenění Skleněný klíč.
Nikoho nepřekvapí, že filmová práva k autorovým psychothrillerům jsou už dávno rozprodána a natáčí se krimisérie. V červenci 2014 vyšel ve Švédsku druhý případ Lea Junkera ze stockholmského oddělení vražd s názvem Den Fallande Detektiven.

OCENĚNÍ ::
2013 – Švédská akademie detektivních autorů – nejlepší krimi roku (Den osynlige mannen fran Salem)
Více o cenách

VYŠLO ČESKY ::

  • Znamení zla (Jartecken, 2016; Argo, 2020) Vyjde na podzim
  • Případ Vincent Franke (Fallet Vincent Franke, 2010; Panteon, 2013)
  • Jednooký králík (Den enögda kaninen, 2011; Panteon, 2014)
  • Neviditelný muž ze Salemu (Den osynlige mannen fran Salem, 2013; Panteon, 2014/11)
  • Padající detektiv (Panteon, 2016)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA