Případy vrchního inspektora Gamache 1: Zátiší (Louise Pennyová)

zatisi-louise-pennyovaDetektivky kanadské autorky Louise Pennyové sbírají jedno ocenění Agatha za druhým. Jsou její knihy skutečně tak dobré?

První díl ze série s případy vrchního inspektora Gamache s názvem Zátiší vydal Knižní klub na jaře letošního roku. Přivádí nás do zapadlé kouzelné a pohodové kanadské vesničky Three Pines a přesně takový je i celý příběh. Nemá za úkol násilně šokovat, přesto vás baví a nedovolí se od knížky odpoutat.
Toto poklidné místo naruší nález mrtvé Jane Nealové, sedmdesátileté paní, kterou všichni milovali. Byla zastřelena ráno na Den díkuvzdání při své pravidelné ranní procházce. Jednalo se o nešťastnou náhodu, kdy lovec prostřelil srdce šípem, nebo zemřela úmyslně?
Vesnice je plná zajímavých postav, počínaje Janeinou přítelkyní a sousedkou Clarou Morrowovou, které jsou si blízké i přes velmi rozdílný věk. Sama Jane byla zvláštní dáma, která nikoho nepouštěla k sobě do obývacího poloje, jen do předsíně a do kuchyně. Jako učitelka na penzi se bavila tím, že pořádala dobročinné bazary a prodej koláčků. Její příbuzenstvo tvořila lakomá neteř Jolande se svou rodinou. Byla známa tím, že velmi ráda malovala, ale její kresby nesměl nikdo vidět. Až několik dnů před smrtí se rozhodne přihlásit na místní výstavu jeden ze svých obrazů.
Vesnice Three Pines má i další podivínku, nepříjemnou nebo spíše vyloženě protivnou a komplikovanou starší ženu Ruth. Důvody pro její chování sahají do minulosti. Do místního kolorytu patří i sympatická dvojice gayů, kteří vlastní příjemné Bistro a stanou se objektem nenávisti mladých maskovaných mladíků. Jane se páru před hochy zastane.
Inspektor Gamache je sympatický klidný detektiv s velkou láskou k jídlu, který má už leccos za sebou a jen tak ho něco nerozhází. Případ řeší s rozvahou, pomalu a trpělivě. Má své názory, za kterými si jde, a za neuposlechnutí rozkazu je dokonce suspendován. Na týden přichází o odznaku, zbraň i plat. Ačkoliv dobře věděl, co dělá a počítal s takovouto reakcí vyšších míst, bolí ho to. Má také víru ve svůj pracovní tým quebecké Sûreté.
Kdo pořádně narušuje poklid tradiční detektivky je agentka Nicholová a její nepřiměřená ctižádostivost, která v kolektivu působí jako rozvratný živel. Jako by do celého příběhu a do týmu jako takového vůbec nepatřila. Ale třeba s ní má autorka nějaké větší plány.

Styl knihy připomíná nejlepší tradici anglické detektivky a chvílemi jako by se člověku vybavovaly televizní Vraždy v Midsomeru, jen s rozdílem, že tady každé ráno nečeká jedna mrtvola.
Louise Pennyovou také nenechávají chladnou problémy Quebecku.

„Věci se mění, monsieur Hadley,“ namítl Gamache jemně. Doufal, že tím trochu zmírní napětí, které na jejich lavičce narůstalo. Francouzsko-anglická debata byla v Quebecku polarizující silou a podle Gamachova názoru ji bylo nejlepší přenechat politikům a novinářům, kteří nemají nic lepšího na práci.
„Vážně, vrchní inspektore? Vážně jsme civilizovanější? Tolerantnější? Méně násilní? Kdyby se věci měnily, nebyl byste teď tady.“
str. 56

Promyšlená a skvěle propracovaná kniha dostává začátkem listopadu na našem knižním trhu pokračování s názvem Vražedný chlad.

Originál: Still Life
Překlad: Lenka Uhlířová
Nakladatel: Knižní klub, Praha 2014
328 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA