Pokušení s Kolombínou (Lubomír Macháček)

Byla smrt fotografa místního divadelního spolku a živých erotických obrazů nešťastná náhoda nebo vražda? Co se ve skutečnosti dělo v souboru amatérského divadla Kolombína? Druhý případ s pardubickým komisařem Viktorem Madlenkou.

Pokušení s kolombínouCtirad Chrobák přebývá po odloučení od manželky ve stavební buňce na zahradě jejich vily. Když jednoho dne výbuch plynu rozmetá jeho náhradní příbytek na kousky, podaří se mu z něj přesto uprchnout. Těžce popálený doběhne k nedalekému potoku, po pádu do něj se v něm ale utopí. Šlo o nešťastnou náhodu nebo ho chtěl někdo zabít? Případu se ujímá vrchní komisař Viktor Madlenka se svým týmem. Jméno Ctirad Chrobák je mu povědomé – před sedmi lety se mu za poněkud nevyjasněných osobností oběsil třináctiletý syn, sám Chrobák si odseděl krátký trest za obchod s anaboliky, navíc se jako fotograf angažoval v místním divadelním spolku Kolombína, o kterém se spíše předpokládalo, že je zástěrkou pro natáčení lehkého porna.

Komisař Madlenka stojí na prahu padesátky, má za sebou rozvod s psycholožkou Kristinou, se kterou však stále udržuje dobré vztahy a vypadá to, že by se k sobě přeci jen mohli jednou vrátit. Momentálně Viktor bydlí se svou devadesátiletou matkou, o kterou se stará. Kristina si na manžele Chrobákovy dobře pamatuje, před časem byli v její manželské poradně, ale podle ní to byl jen chabý pokus z povinnosti. Viktor se snaží o znovu sblížení s manželkou a nenápadně z ní tahá rozumy o svém bývalém klientovi. Brzy dojde k dalšímu úmrtí, které by opět mohlo, ale nemuselo být nešťastnou náhodou. Viktor Madlenka na náhody nevěří a začíná být přesvědčen, že všechno má příčinu v sedm let starém případu sebevraždy Chrobákova syna, nebo možná ještě dřív. A že za vším bude více než jen rozchod manželů Chrobákových. Jestli je to tak, proč se ale někdo rozhodl zametat stopy až po sedmi letech?

Lubomír Macháček má za sebou řadu let praxe jako psycholog, a jak už to u mnohých autorů bývá, jeho profese a zkušenosti se promítají i do jeho literární činnosti. Přestože je Pokušení s Kolombínou detektivní příběh s prvky thrilleru, najdeme v něm řadu psychologicky věrně vykreslených a propracovaných postav. Tím pádem nám může být jasné, že nemáme v ruce žádný povrchní příběh, ale také je nutno říci, že díky citu autora pro vyvážený děj, neodvádí psychologické zápletky pozornost od hlavního děje.

S komisařem Madlenkou jsme se mohli poprvé setkat v titulu Odložené hříchy. Román Pokušení s Kolombínou je druhý příběh s tímto sympatickým vyšetřovatelem a vyšel ve stejném roce, nicméně odehrává se s odstupem dvou let. Tentokrát je příběh trochu přímočařejší a také svižnější, není v něm tolik dějových zápletek nebo spíše osudů vedlejších postav. Díky šarmu hlavní postavy i příjemnému, leckdy až černému humoru jeho podřízených, se bude čtenářům opět dobře číst. Možná i díky pikantní a lehce skandální zápletce okolo jedné vztahově dost pokřivené rodiny a stejně pokřivené morálky některých lidí, kteří s ní přišli do styku.

V jednom z rozhovorů se Lubomír Macháček vyjádřil, že psal většinou takzvanou vážnou literaturu, ale detektivní žánr podceňoval, a tak se prostě chtěl po tom „úporném celoživotním trmácení literaturou“ trošku pobavit. Dva vydané tituly s komisařem Madlenkou naznačují, že by mohlo jít o sérii, a já bych tomu byl velice rád. Myslím si, že charismatický vyšetřovatel, který dokáže ukočírovat sarkastické špičkování svých kolegů a má cit i pochopení pro druhé, má v české detektivce své místo.

 

Text: Lubomír Macháček (2017)
Nakladatelství MOBA
288 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA