Sicario 2: Soldado – film, který měl být asi poněkud jiný

Tři roky po poměrně úspěšném syrovém thrilleru Sicario: Nájemný vrah přichází do kin jeho volné pokračování. Charismatická dvojice hlavních hrdinů a stále atraktivní prostředí americko-mexické hranice však slabý děj nezachránilo.

Hranice mezi Spojenými státy americkými a Mexikem je drsné místo ovládané mexickými kartely. Před léty se tudy do Států mohutně pašoval kokain a další drogy, dnes tudy proudí do „země zaslíbené“ stovky či tisíce nelegálních imigrantů. Při jednom nočním zásahu proti běžencům se až příliš pozdě ukáže, že je mezi nimi také sebevražedný islámský atentátník. Než ho zásahový tým stačí zneškodnit, rozmetá výbuch jeho i několik dobíhajících agentů.

Ministr obrany USA odvolá z mise na Blízkém východě federálního agenta Matta Gravera (Josh Brolin), který se tu právě snaží z jednoho zajatce získat informace, kdo přesun atentátníků do Mexika platil. Graver po příletu do vlasti soudí, že je třeba rozpoutat válku mezi dvěma největšími drogovými kartely a jedině tak účinně zlikvidovat jejich novou „výdělečnou aktivitu“. Od vlády k tomu dostane neoficiálně volnou ruku. S partou žoldáků najímá i bývalého prokurátora a později kolumbijského zabijáka Alejandra (Benicio Del Toro). K rozpoutání války se rozhodnou unést šestnáctiletou dceru (Isabela Moner) jednoho z bossů kartelu. Shodou okolností právě tento člověk stál před léty za vyvražděním Alejandrovy rodiny. Pokud se ale zabiják domnívá, že zvládne nejen plnit vládní úkol, ale ještě se pomstít, tak se dost přepočítal, protože v nelítostné a nehostinné krajině nic nevychází podle plánu…

Sicario: Nájemný vrah byl snímkem s efektně natočenými scénami místy až dokumentárního rázu, místy poměrně depresivně a bez obalu servírující problematiku převaděčství a s tím spojenou kriminalitu. U nás i ve světě dosáhl zhruba 75% hodnocení. Pokračování se tedy nabízelo, ale diváci si museli tři roky počkat. Josh Brolin se mezitím velmi výrazně zapsal jako hlavní záporák Thanos v komiksových „Avengerech“ (Avengers: Infinity War) a pokračování akční sci-fi komedie Deadpool. Ani portorickému herci Del Torovi není sci-fi cizí a loni jsme ho mohli vidět ve Star Wars: Poslední z Jediů. Dvojice hlavních hrdinů se tedy nyní znova sešla na americko-mexické hranici. Ovšem už bez Emily Bluntové, která hrála v předchozím filmu agentku FBI přidělenou ke zvláštní operační skupině vedou Graverem. Došlo také ke změně na pozici režiséra – Kanaďana Denise Villeneuva nahradil italský režisér Stefano Sollima, který zatím spíše sbíral zkušenosti v televizi a je podepsán pod režijním vedením řady epizod seriálu Gomora.

Foto: Vertical Entertainment

Pokud jsem u „jedničky“ psal, že se s ničím moc nepáře, ale že by jí místy prospělo větší tempo, tak tady to obojí bohužel platí dvojnásob. Píšu „bohužel“, protože místy je tempo opravdu hodně rozvleklé a několikrát jsem se přistihl, že se docela nudím. Sollima se svým štábem měl zřejmě za to, že hojně opakované dlouhé záběry na konvoj vojenských Hummerů ujíždějících mexickou pouští bude dostatečně atraktivní, stejně jako formace helikoptér letících proklatě nízko nad zemí. Občas to vypadalo, že nejen filmové postavy, ale ani tvůrci vlastně nevědí kudy kam a jen zmateně pobíhají (vlastně spíš prolétávají) pustou krajinou. Bohužel ani vojensko-technické hračky jako termovizní obrazovka ve vojenském vrtulníku, na které piloti sledují běžence jako v nějaké videohře, už také nikoho moc neoslní. A on-line satelitní záběry místa, kde se něco děje, také ne.

Druhé „bohužel“ se týká onoho „seru na všechno“, jak se v jedné scéně vyjádří Brolinova postava. Američtí žoldáci tak mohou beztrestně operovat (rozuměj zabíjet po desítkách i vzdávající se zločince) na cizím území, mohou si nad ním létat, jak chtějí, a když už je to tam prostě nebaví, tak profrčí zpátky domů přes hraniční přechod, kde je náhodou volný pruh a žádná závora… Scénárista Taylor Sheridan, který se podílel i na prvním Sicariu zřejmě sr…, pardon kašlal, i na logiku, takže bylo jedno, že když nějakou postavu někdo v pustině vysadí, nebo sama vyskočí z auta, po pár minutách v pohodě skupinku dohoní, ať už jela v džípech nebo letěla helikoptérou. To nemluvím o silnicích, kde za celý den nepotkáte živou duší, a když náhodou kolem vás přece jen nějaké to auto jede, hned po vás z něj začnou střílet.

Nemohu se zbavit dojmu, že se měl celý film původně odvíjet jinak. Zapojení teroristů (prvek, který vídáme v poslední době ve filmech čím dál častěji) mezi běžence byl zajímavý nápad, stejně jako byl neotřele a chladně natočen pozdější sebevražedný útok v americkém supermarketu. Scénárista se však od teroristů odklonil a místo toho se soustředil na jednu zpackanou vládní vojenskou akci. A nebyl to jediný odklon. Ve filmu je více takových momentů, kdy se něco nevyvíjí tak, jak to zpočátku vypadá, a jak už to divák protřelý sledováním podobných filmů očekává. Což není na škodu, kdyby to občas nevypadalo jako nouzové scénáristické řešení.

Na co se mohl režisér Sollima určitě spolehnout, to byly herecké výkony. Joshovi Brolinovi prostě „macho chlapáci“ jdou a vy mu je žerete beze zbytku, ani toho nemusí moc namluvit. Ani Del Toro toho moc nenamluví, ale jeho ultra charismatický pohled proložený občas nějakou větou pronesenou hlubokým hlasem, úplně stačí. Asi jako pověstný škleb Jacka Nicholsona… Velmi slušný výkon odvedla původem peruánská mladá herečka Isabela Moner. Rodačka z ohijského Clevelandu ztvárnila v počátku drzou školačku, která musí posléze čelit bandě únosců a následně přežít mezi vojáky uprostřed války s drogovými kartely. Nakonec jen smutně sleduje, jak se jí její krátký život mění před očima.

Jak jsem už psal, mohl to být jiný film. O neobvyklém spojenectví za běžných okolností zcela protichůdných, nicméně charismatických charakterů. Drsný a chladný snímek zasazený do prostředí, ve kterém se odehrávaly filmy jako Tahle země není pro starý, Za každou cenu nebo seriálový kult Perníkový táta (v Sicariu zastoupilo Texas Nové Mexiko, kde se tento seriál natáčel). Některé záběry ve filmu nasvědčují, jak by to mohlo vypadat. Motiv odplaty, pomalá jízda mstitele osamělou krajinou, zoufalost utečenců vydaných na milost ziskuchtivým převaděčům, všudypřítomná kriminalita a bezútěšnost. Všechno to ale zůstalo někde – příhodně řečeno – za hranicemi. Škoda.

 

Sicario: Day of the Soldado

USA / Itálie 2018

Česká premiéra: 28. 6. 2018

Režie: Stefano Sollima

Hrají: Benicio Del Toro, Josh Brolin, Catherine Keener, Matthew Modine, Jeffrey Donovan, Isabela Moner, Ian Bohen, Tasha Ames, James Devoti, Jackamoe Buzzell, Catherine Haun, J.D. Garfield, Ryan Begay, Mario Moreno, Andrea Good, Lawrence Gilligan, Jake Picking, Bruno Bichir, Christopher Heyerdahl, Manuel Garcia-Rulfo, Faysal Ahmed a další.

Délka: 122 minut

Mluveno anglicky, španělsky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-230911

Oficiální stránka: www.soldado.movie

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA