Poirot a Marplová v animovaném seriálu

Už dávno rozhodně není tím nejzvláštnějším případem, když by byly příběhy Agathy Christie zpracovány pro televizi, film nebo jako rozhlasová dramatizace. Vyšly totiž také jako komiks, podle románů Agathy Christie vznikly také počítačové hry, z nichž PC hra Deset malých černoušků je prodávána i v češtině. Možná ještě zajímavější než komiksy je japonský anime – tedy kreslený seriál v japonském stylu manga – právě na motivy detektivek Agathy Christie. Už proto, že v něm vystupují Hercule Poirot i slečna Marplová.

Seriál, jehož anglický název je Agatha Christie’s Great Detectives Poirot and Marple (Velcí detektivové Poirot a Marplová Agathy Christie), má celkem třicet devět pětadvacetiminutových epizod a premiérově byl v Japonsku vysílán od 4. července 2004 do 15. května 2005. Jako vůbec první příběh byl vybrán případ Krádež klenotů v hotelu Grand Metropolitan na motivy povídky s Herculem Poirotem. Vznikly ovšem také epizody podle dobrodružství slečny Marplové. Navíc nejsou některé díly seriálu podle povídek, ale na motivy románů. S tím se tvůrci vypořádali tak, že zatímco u epizody na motivy povídky je každý díl samostatný příběh (nebo dva díly), na motivy románů jsou čtyři díly na pokračování.

Zásadním rozdílem oproti knižní předloze je již zmíněný společný výskyt Poirota a Marplové. Kromě nich byla pro seriál vytvořena postava Maybelle Westové, dcery Raymonda Westa, psaním se živícího synovce slečny Marplové. Ten však na rozdíl od své dcery vystupuje i v knihách Agathy Christie. Mladá Maybelle, která se stará o kačera Olivera, se stává Poirotovou pomocnicí, ale myslí i na svou milou tetičku Jane Marplovou…

Objevují se zde ale i z další postavy známé z knížek Agathy Christie. Vystupují zde spisovatelka detektivek Ariadne Oliverová, kapitán Hastings, slečna Lemonová, inspektor Craddock a v podstatě také inspektor Japp, z kterého se ovšem stal inspektor Sharpe. Kromě tohoto přejmenování nebo třeba společného výskytu Poirota a Marplové se ale animovaný seriál až na některé drobnosti drží knižní předlohy a odehrává v Anglii třicátých let.

Třeba první část Vražd podle abecedy začíná tím, že si slečna Marplová ve své krásné zahradě v St. Mary Meadu čte dopis od Maybelle, jak se jí daří v Londýně u Poirota. Pak se už ocitáme v Poirotvě kanceláři, kde je kromě něj také Hastings, slečna Lemonová a právě Maybelle. A Poirot dostává dopis od A.B.C., přesně jako v knize…

Úvodní znělku seriálu si můžete pustit na serveru Youtube (www.youtube.com) zadáním  hesla Great Detectives Poirot and Marple a zobrazí se vám několik ukázek ze seriálu v originálním japonském znění s anglickými titulky.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA