R… jako risk (Sue Grafton)

Sue Graftonová píše detektivky podle abecedy. Časově na sebe jednotlivé knihy navazují a jednotícím prvkem je i hlavní postava, Kinsey Millhonová. Je soukromým očkem a už z předchozích dílů známe většinu jejích zvyků, pár přátel a soukromou historii. Pokud tuto knihu čtete bez předchozích dílů, vůbec to nevadí, autorka všechno stejně vysvětluje v kontextu a kniha se dá číst i samostatně a nebudete o nic ochuzeni.

V tomto románu dostane Kinsey zdánlivě jednoduchý úkol. Má vyzvednout a doprovázet dceru jednoho „pracháče“ z vězení, aby se trochu rozkoukala. Jasně, že to nebude jen tak a šáteček, má to malý háček. Kinsey zjistí, že Reba (tak se jmenuje její chráněnka a nová přítelkyně) byla ve vězení vlastně z lásky. Tak a dál děj netřeba vyprávět, to by se přišlo o pointu.

Já některé předchozí díly četla, takže mi víckrát přišlo, že mi autorka objasňuje objasněné a jsou to celkem dlouhé pasáže, ale to je daň za to, že knihy jsou „seriálem“ se samostatnými „epizodami“. Zase na druhou stranu, už mám Kinsey tak zažitou, že už mi přijde, že jí znám odjakživa. Její zvyky: chodí ráno běhat, jí zásadně ve fastfoodu nebo v bistru nedaleko svého bydliště, její byt je předělaná garáž, bytný je Henry atd. Je toho dost. Mezi to taky patří její slabost pro osamělé, smutné muže a nedostatek sebevědomí, co se týče vlastní krásy.

Taky mi ale celou dobu vrtalo hlavou, kdy řeší ty ostatní případy a jak. Když se jim věnovala, tak seděla jenom v kanceláři, ostatní čas jsme jí sledovali v ději. No ale to je asi puntičkářství.

Originál: R…is for Ricochet

Překlad: Jaroslava Kočová

První brožované vydání vydalo nakladatelství BB/art, 2007

Share Button

Autor příspěvku: Lenka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.