Past na myši a Marnie v Mahenově divadle Brno

Mahenovo divadlo v Brně opět pokračuje v uvádění nejslavnější detektivní hry všech dob, Pasti na Myši od Agathy Christie.

Mahenovo divadlo Past na myšiPřeklad: Jaroslav Chuchvalec, režie: Jan Mikulášek, dramaturgie: Marek Pivovar, scéna: Marek Cpin j.h., kostýmy: Marek Cpin j.h., hudba: Jan Mikulášek
Premiéra byla 8. října 2004 v Mahenově divadle, nově od října 29.9.09 (vyprodáno)
Osoby a obsazení: J. Štvrtecká, V. Neužil j.h., P. Rakušan, Z. Slavíková, J. Pištěk, T. Grygarová, J. Světnica, D. Kaloč
Nejslavnější detektivní hra všech dob z pera světově proslulé anglické spisovatelky, jejíž kult nabyl v druhé polovině dvacátého století nebývalých rozměrů. Od svého literárního debutu „Záhadná událost ve Stylesu“ (1920) se dopracovala k dílům s mimořádně rafinovanou stavbou v pozoruhodně vytříbeném stylu. Přivedla na svět řadu detektivů – typu Hercule Poirot, slečna Marplová, ale i neobyčejný pan Quinn, postava záhadná a patrně nadpřirozená. Stala se autorkou zbožňovanou, ale kupodivu kritikou velmi respektovanou. „Past na myši“ je její nejznámější z jejich 21 divadelních her. Byla přeložena do 25 jazyků a její londýnská inscenace se hraje nepřetržitě od 25. listopadu 1952, což je světový unikát. Hra obsahuje mnoho z oblíbených postupů velké autorky, jako například uzavřený prostor, fascinující zvraty, odstřižený telefon, romantickou atmosféru i velmi zvláštní smysl pro humor. Obrovská popularita této hry překvapila i samotnou Aghatu Christie: „Myslím, že je to opravdu výjimečné, ale koneckonců je pořád spousta penzionů a spousta vražd.“ Hru uvidíte v nastudování Jana Mikuláška, který od nové sezóny je naším novým kmenovým režisérem, režisérem při svém mládí už proslulým.

Dalším víceméně detektivním titulem je Marnie Winstona Grahama s podtitulem: Horor jako od Hitchcocka (Alfred Hitchcock zfilmoval v r. 1964). Uvádí Divadlo Reduta v Brně.
divadlo MarnieRežie: Jan Antonín Pitínský j.h., scénář: D. Viceníková a J. A. Pitínský, dramaturgie: Dora Viceníková, scéna: Tomáš Rusín j.h., kostýmy: Zuzana Štefunková j. h., hudba: Petr Hromádka.
Premiéra 10. října 2008 v Divadle Reduta.
Osoby a obsazení: E. Novotná, V. Vašák, I. Valešová, V. Krátký, Z. Ščerbová, M. Sláma, O. Mikulášek
Marnie je atraktivní mladá žena, jejíž pravé jméno a identita zůstává pro ostatní tajemstvím. Marnie je zlodějka. Pokaždé, když vyloupí pokladnu, změní si jméno a najde nové zaměstnání. Přijme ji bohatý Mark Rutland, který ovšem prohlédne její minulost, ale nedá na sobě nic znát. Když Marnie podle očekávání ukradne peníze, zaměstnavatel jí dá na výběr: buď bude předána policii, nebo se za něj provdá. Zkoušená žena nemá na vybranou… Strhující profil psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Příběh, který nepostrádá napětí, tajemství, prvky detektivky i romance.
Zdroj: http://www.ndbrno.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA