Spisovatel Tomáš Kozák pokřtil spolu se čtenáři svůj mysteriózní thriller Prokletí Jantarové komnaty

V pražském Paláci knih Luxor se v poslední květnové pondělí tohoto roku uskutečnila beseda čtenářů s autorem knihy Prokletí Jantarové komnaty Tomášem Kozákem. Pozvání ke křtu přijali a kmotry knihy se stali dva zajímaví hosté – plukovník Josef Mareš a herec Ondřej Vetchý.

Pokud teď marně přemýšlíte, odkud je Vám jméno Tomáš Kozák povědomé, nebo co má s autorem společného představitel Kefalína z Černých baronů nebo uvědomělý fotbalista z Okresního přeboru, pak vězte, že Tomáš Kozák bylo jméno vyšetřovatele, kterého ve velmi úspěšném televizním seriálu Případy 1. oddělení ztvárnil právě Ondřej Vetchý. Plk. Josef Mareš je vedoucí oddělení vražd Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a také spoluautor zmíněného seriálu. Se skutečným Tomášem Kozákem jsou spolužáci z gymnázia.

Tomáš Kozák a Ondřej Vetchý
Tomáš Kozák a Ondřej Vetchý

Ve zmíněném seriálu si Tomáš Kozák zahrál roli lodníka v epizodě Důvod k zabití. Bylo to výměnou za to, že scénáristům propůjčil své jméno pro postavu vyšetřovatele ztvárněnou Ondřejem Vetchým. Postava, kterou Kozák hraje, se zase recipročně jmenuje Mareš. Česká televize si prý podmínila, aby Kozák kvůli náročnosti role absolvoval dvoukolový casting, tím však hladce prošel.

Tomáš Kozák dokončil v roce 1988 večerní studia na hotelové škole. Poté pracoval jako novinář a vystřídal ještě řadu dalších zaměstnání. Od roku 1990 působí ve stavebnictví. Vydal humornou sbírku básní Navzdory dětským čtenářům a sarkasticky laděné sbírky úvah Sputnik a my a Sputnik a malý princ.

Jantarová komnata je podle anotací perla evropského umění, která záhadně zmizela na konci druhé světové války. Stala se snem mnoha romantiků a sběratelů, mezi které se řadí i hlavní hrdina této knihy. Když se Jantarové komnatě dostane shodou okolností na stopu, netuší, že po ní vyjma amatérských hledačů pokladů pasou i členové prastarého tajného řádu, profesionální zabijáci, kteří neváhají nemilosrdně odstranit každého, kdo jim stojí v cestě. Bude rychlejší než oni? A přežije tento dostih vůbec? Tady anotace končí a nejeden český čtenář si teď jistě říká, jestli kniha přežije nebo má šanci konkurovat podobně laděným thrillerům, které zatím byly spíše doménou zahraničních autorů jako Steve Berry nebo James Rollins.

Besedu moderoval Matěj Barták, šéfredaktor nakladatelství Plot, které knihu vydává. V úvodu krátce představil autora i oba kmotry a vysvětlil, jak jejich účast souvisí se jménem Tomáš Kozák. Poté si vzal slovo Ondřej Vetchý a s humorem jemu vlastním čtenářům vysvětlil, že měl jako kluk vždycky rád dobrodružství, a tak se později i snažil odhalit tajemství Jantarové komnaty. Až do doby, než mu právě Tomáš Kozák řekl, ať toho nechá, že Jantarovou komnatu už objevil on. Vetchý ještě v závěru své řeči kamarádovi knížku pochválil, že je to „thriller se všemi prvky, které má thriller mít“. Také soudí, že je to historické zadání, které nebylo od druhé světové války nijak zpracováno a bez ironie Kozáka jeho průkopnictvím přirovnal k Járovi Cimrmanovi.

plukovník Josef Mareš
Plk. Josef Mareš

Plukovník Mareš toho moc neřekl (ani neměl příliš prostoru), snad jen že vyšetřovatelé v knize jsou podle něj naprosto v pořádku (co také říci na knihu, jejímž je kmotrem).

Matěj Barták se pak ještě autora napůl žertem zeptal, kdyby byl podle knihy natočen velkofilm, koho by tam Ondřej hrál. Tomáš Kozák usoudil, že je to herec, který zahraje všechno, takže by mohl hrát jakoukoliv postavu, snad prý i ženu.

Beseda byla ukončena po necelé půlhodině a ze zhruba třech desítek přítomných čtenářů neměl nikdo žádný dotaz. Na křest knihy (tentokrát netradičně pivem) nebylo kvůli množství přítomných fotografů skoro ani vidět, což už je bohužel bolístka podobných akcí se slavnými hosty. Ti si sice už v průběhu besedy vyžádali, aby se fotografové posadili, že bude po akci času dost, ale přesto to jakási blonďatá fotografka nepochopila. Zřejmě se domnívala, že jí její make-upem do světa vykřičená atraktivita dovolí všechno. Nicméně nemá cenu si tím kazit dojem z akce, která se nesla v přátelském a velmi uvolněném duchu. Raději popřejme knize hodně spokojených čtenářů, protože tento odvážný počin si to jistě zaslouží.

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA