Pochybnost (C. E. Tobisman)

Nová práce je vždy výzvou. Někdy až moc…

obálka knihy C. E. Tobisman PochybnostCaroline Audenová je první den v prestižní právní kanceláři jako čerstvá koncipientka. Šéf Louis má vysoké nároky a navíc ji přidělí k ukrutně důležitému případu federální žaloby – podle toho, jak případ dopadne zde v Los Angeles, se budou řídit soudy všude. Jde o žalobu na geneticky modifikované výrobky, proti kterým musí Caroline najít kritickou studii, která by potvrdila škodlivé zdravotní důsledky. Zdá se ale, že kdo s tajemnou studií přišel do kontaktu, mizí nebo umírá. Aby si Caroline udržel přízeň šéfa (a vlastní místo) opráší své hackerské schopnosti, o kterých přísahala, že už je nikdy nepoužije…

Caroline Audenová je sympatická a hned si vás získá. Její nervozita v prvním případu, snaha ukázat, že za něco stojí – každý to zažil. I když autorka svou postavu kapku vylepšila výraznějšími počítačovými znalostmi (se kterými už se asi neztotožní každý), Carolinino mladické uklouznutí na šikmou hackerskou plochu dodává její snaze být superhrdinkou na straně dobra tu správnou motivaci.

Ačkoli nakladatelství při popisu knihy mluví o kombinaci Lisbeth a Erin Brockovich, já měla od začátku pocit zkřížení Johna Grishama a Robina Cooka, právnického románu a techno-thrilleru. Vždyť kolik z Grishamových klasických knih začíná tak, že elév nebo nováček plný nadějí začne kariéru a realita ho zdrtí, ne-li přímo smete? Přesně to zažívá i Caroline. Plná ideálů se pustí do plnění úkolů, ale tlak shora i od protistrany útočí na její nervy  – a tím i na čtenářovy.

Caroline je chytrá, ale nemá žádné nadlidské schopnosti. Nervuje se, pochybuje o sobě, má strach, je jí špatně v letadle. Autorka vytvořila uvěřitelnou postavu z masa a kostí, se kterou se ztotožníte a budete s ní prožívat všechny horké chvilky, které si na ni připravila – od nečekaného soudního slyšení až po útěk před tajemnými protivníky.

Napínavé čtení poodkrývá svět právnických korporací čtivě a srozumitelně, výkladový slovník nebudete potřebovat ani u složitostí geneticky upravených potravin. C. E. Tobisman vás „pouze“ ujistí, že právničina je profese, u které jde o život…

Originál: Doubt, 2016
Překlad: Monika Pavlisová
Vydal: Mystery Press, 2018
367 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA