Nový český seriál Polda: vyjde další pokus podle zahraničního vzoru?

Po nepříliš úspěšné Mordpartě nasazuje televize Prima do vysílání další detektivní seriál. Tentokrát v hlavní roli s Davidem Matáskem coby „drsným poldou“, který se probudí po dvaceti letech z kómatu. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že si Prima zlepší svůj kredit ohledně detektivních seriálů.

polda-krimiserial
Foto: TV Prima

Tuzemské detektivní seriály by se daly rozdělit do čtyř skupin – ty, které vycházejí ze skutečných kriminálních případů a snaží se zdůraznit především profesionalitu vyšetřovatelů (z poslední doby například Případy 1. oddělení), ryze české seriály pocházející pouze z fantazie scénáristů, seriály atmosférou napodobující různé zahraniční předlohy (Cirkus Bukowsky, Rapl) nebo seriály natočené přímo podle zahraničního vzoru (V.I.P. vraždy). Do poslední skupiny patří i osmidílný seriál Polda, v titulní roli s Davidem Matáskem, který je natočen podle německého seriálu Poslední polda (Der Letzte Bulle) z roku 2010. Nicméně stejná zápletka byla použita o tři roky později ještě ve francouzském seriálu Falco – příběh poldy (Falco). České provedení začala od 23. října vysílat televize Prima. V nedělním večeru tak navázala na detektivní seriál Mordparta, jehož poslední epizoda byla odvysílána o týden dříve.

Poldovi předcházela mohutná propagace v různých médiích. Pod logem stanice Prima byl již několik dní před premiérou prvního dílu umístěn název nového seriálu, neoholený David Matásek v avizované roli „Schimanského střihu“ se usmíval dokonce i z billboardů.

V anotaci jste se mohli dočíst, že půjde o policistu, který byl dvacet let v kómatu a nyní se jen těžko sžívá s moderní a uspěchanou dobou. Poručík Michal Bříza je přitom „drsným poldou“ uznávajícím staré metody vyšetřování, neustále kouří, nebojí se lidem říkat, co si myslí, když se mu nějaká žena líbí, prostě ji plácne po zadku. Chodí v odrbané kožené bundě, dost krátké na to, aby mu byl stále vidět na opasku připevněný policejní odznak a samozřejmě – bouchačka. Pokud jste nad tím začali pochybovačně kroutit hlavou a říkali jste si, že to asi nedopadne dobře, budete mít možná pravdu.

S rozjezdem první epizody se ihned začínají kupit nelogičnosti. Hlavní hrdina se poté, co stráví skoro polovinu života v kómatu, se skoro vůbec nediví, jak se kolem něj svět změnil a z nemocnice vychází s frajerským úsměvem, jako kdyby tam šel pouze na výměnu obvazu. Nikomu zřejmě vůbec nevadí, že nebyl dvacet let v terénu, neabsolvoval fyzické testy a střelecké zkoušky, neví nic o moderních vyšetřovacích metodách, přesto však dostane bez problémů zpět svou pistoli a jeho bývalý parťák a současný šéf (Ondřej Pavelka) ho posílá rovnou k vyšetřování vraždy.

polda-7
Foto: TV Prima

Pak tu máme ohranou zápletku v podobě klasické nesourodé dvojice „protřelý starší policajt a mladý, uhlazený slušnák“ (Igor Orozovič). Chybí snad už jen neméně oblíbená dvojice „sexistický vyšetřovatel a upjatá, ale krásná kolegyně“. Tady je tento prvek zastoupen alespoň v jiskření mezi Matáskovou postavou a policejní psycholožkou (slovenská herečka Jana Kolesárová), ze kterého je patrné, kde spolu dříve či později skončí.

Modlu v zahraniční předloze ještě zdůrazňuje absence původní české hudby, nahrazované zahraničními hity. Nic proti tomu, ale když je nepřiměřená rocková skladba použita dokonce i v tak nevhodnou dobu, jako je Břízův příjezd na místo činu, kde by se hodila spíše pomalejší orchestrální skladba, už to tahá za uši.

V titulcích najdeme u profese „scénárista“ jméno Tomáš Holeček, který se podílel na průměrném filmu Rafťáci, dále pak na „nekonečném“ seriálu Ulice a Vinaři. Napsal pokračování úspěšného filmu Bobule (2Bobule), které se už tak nepovedlo. Do režijního křesla usedl Jaroslav Fuit, který se kromě režírování reklam a videoklipů věnuje hlavně režii seriálů, z nichž leckteré stále vídáme na televizních obrazovkách (Letiště, Comeback, Přešlapy, Ordinace v růžové zahradě, V.I.P. vraždy). Nějak mi není jasné, z jakého důvodu tito pánové sáhli po německé předloze (Der Letzte BullePoslední polda) se zápletkou s kómatem. Proč volit něco tak nepravděpodobného, když by úplně stačilo umístit neortodoxního detektiva milujícího „staré zlaté časy“ do moderní společnosti a pak těžit z tohoto kontrastu. A nemusela by z toho nutně být komedie – německý komisař Schimanski, se kterým je Matáskova postava srovnávána, také byl ve své době takovým dinosaurem, který se s moderním okolím těžko sžíval. Třeba jako kolega Kuneš z konkurenčního Rapla. Aby komedie fungovala ve spojení s krimi žánrem, musel by být ten kontrast opravdu vtipný, a navíc by se musela komediální linie dokonale doplňovat s napětím.

Tady bohužel nefunguje pořádně ani jedno. Můžete se sice párkrát usmát, pokud Vám nevadí, že to bude nad notoricky známými a předvídatelnými vtípky jako údiv nad mobilními telefony (skutečně by detektiv v roce 1996 neznal mobilní telefon?) nebo neschopnost obsluhovat kávovar na kapsle, ale na komediální linii je to málo. Ani jako detektivka nestála první epizoda za nic. Něco je špatně, když jde o případ, který je tak nudný, že Vás jeho rozuzleni nezajímá a šarm a vtip hlavního hrdiny Vám to bohužel nevynahradí.

Polda byl v nedělním večeru třetím nesledovanějším pořadem, hned za imitátorskou show Tvoje tvář má známý hlas a druhou řadou českého seriálu Doktor Martin. Podle mediaguru.cz sledovalo Poldu 836 tisíc diváků starších patnácti let. Dokonce i zmíněná Mordparta měla větší sledovanost prvního dílu (993 tisíc diváků). Obávám se, že pokud se v dalších dílech něco zásadního nezmění, tedy nebude více vtipu a zajímavějších případů, povede si Polda ještě hůře než jeho předchůdce.

Po skončení seriálu vám přineseme aktuální recenzi.

 

Česko, 2016
Režie: Jaroslav Fuit
Hrají: David Matásek, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Lenka Vlasáková, Jiří Vyorálek, Jana Kolesárová, Mário Kubec, Zdeněk Vencl, Jan Chudý, Jan Szymik, Veronika Bajerová, Ludmila Kartousková, Nicola Votavová, Josef Horák, Jitka Sedláčková, Jana Eva, Lukáš Tišnovský, a další
Délka: 55 minut (8 epizod)
Mluveno česky
Oficiální stránka seriálu: http://www.iprima.cz/porady/polda

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA