Neviditelný (Mari Jungstedtová)

Mari Jungstedtová NeviditelnýDetektivní román Neviditelný zahájil sérii s gotlandským komisařem Andersem Knutasem a novinářem Johanem Bergem a nakladatelství Kniha Zlín ho vydalo loni. Na novou švédskou autorku Mari Jungstedtovou jsem se velmi těšila. Zajímavý příběh zasazený do lákavých kulis tajemného a syrového ostrova Gotland vypadal značně lákavě. Bohužel se mi ale nepodařilo užít si knihu tak, jak by si nejspíš zasloužila.

Blíží se letní prázdniny a Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli. Příjemný večer je ale zakončen prudkou žárlivou hádkou. K ránu se unavená Helena vydává se psem na procházku po pláži a v husté ranní mlze ucítí čísi přítomnost. O pár hodin později ji při procházce nalezne invalidní důchodce brutálně zavražděnou i s jejím psem. Kriminální komisař Anders Knutas s týmem se ujímá vyšetřování a svádí typické boje s tiskem, kdy je reportér lépe informován než policie. Zanedlouho poté je objeveno tělo další podobně bestiálně zavražděné ženy. Zdá se, že na Gotlandu je sériový vrah. Média tuší senzaci a ostrovem se šíří panika, která rozhodně neprospívá místnímu cestovnímu ruchu.

Co mi hodně vadilo a možná bylo i hlavním důvodem problémů při čtení knihy, byl způsob psaní přímých řečí (místo uvozovek pomlčky). Trochu mě mátl a kolikrát jsem se musela vracet. Kniha Neviditelný je velmi útlá, a přesto jsem jí musela věnovat více času než některé pětisetstránkové knize.
Ať už to bylo zvyknutím si na neobvyklý styl přímé řeči nebo změnou stylu psaní, každopádně si mě od necelé poloviny knihy získaly osobní příběhy, od kterých se nešlo odtrhnout. Hlavní vyšetřovatel Knutas se potýká s velmi bestiálními vraždami na turistickém centru. Na rozdíl od řady literárních severských detektivů má Knutas dobré rodinné zázemí, což mu umožňuje lépe zvládat obrovský tlak ať už ze strany médií, nadřízených nebo představitelů kraje a to nemluvě o vlastní bezmoci. Novinář Johan Berg je ze své práce poněkud rozpolcený a do cesty mu vstupuje milostný vztah, který je trochu komplikovaný.

Autorka dokázala i využít gotlandskou přírodu i místní kolorit s jeho obyvateli. Co se týká detektivní zápletky, budou nejspíš čtenáři překvapeni. Mari Jungstedtové se dařilo udržet napětí a vygradovat vše do překvapivého závěru. Vlastně se jedná o klasickou detektivku, kdy hned na začátku dojde k vraždě. Znáte postavy, které autorka dokázala velmi dobře popsat a vdechnout jim život, takže vypadají velmi realisticky. Sbíráte střípky stop, abyste se rozhodli pro tu správnou, občas odbočíte a pak vás čeká již zmiňovaný závěr. Aktuálně už vyšla česky třetí gotlandská detektivka s komisařem Knutasem a má název Vnitřní kruh.

Originál: Den du inte ser, 2003
Překlad: Karolína Kloučková
Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2012
Edice Fleet, svazek 27
www.knihazlin.cz
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA