Tajemství ze záhrobí (Charlaine Harris)

Tajemství ze záhrobíTajemství ze záhrobí je čtvrtý díl z amerického cyklu Harper Connely Mysteries, který u nás vydává nakladatelství Baronet. Všechny mají poněkud excentrickou hrdinku, která oplývá nadpřirozenými schopnostmi.

Čtyřiadvacetiletá Harper totiž dokáže nacházet mrtvá těla a mluvit s nebožtíky. Tato zvláštní schopnost se u ní vyvinula v patnácti letech poté, co do ní nešťastnou náhodou udeřil blesk. Teď to možná vypadá, že nejde o detektivku ani o thriller, ale o duchařinu, která nemá hlavu ani patu. Ale nenechte se mýlit. Tajemství ze záhrobí je inteligentní a skvěle promyšlená detektivka, která má navíc velmi blízko hororu.
Harper je (až na onu schopnost komunikace s mrtvými) normální žena žijící v našem normálním světě a její příběhy jsou plnokrevné detektivky, které většinou začínají tím, že Harper se spolu se svým nevlastním bratrem a pomocníkem Tolliverem nachází kvůli svým klientům na hřbitově, kde shodou okolností objeví zavražděnou mrtvolu, která sem nepatří nebo je tu navíc. Mrtvolou se začne zabývat policie a pak se rozbíhá klasické vyšetřování a hledání vraha. Knihy o Harper mají společné to, že jsou akční, napínavé a místy velmi strašidelné. V podstatě jsou vystavěné podle podobných schémat, a tak čtenáři tuší například to, že Harper bude i se svým bratrem v ohrožení života.
Tajemství ze záhrobí je originální v tom, že v tomto příběhu se autorka zaměřila na rodinu Harper a Tollivera. Z těchto nevlastních sourozenců udělala už v předcházejícím díle milence, kteří v této části plánují svatbu. Společně jedou navštívit své nejmladší sestry, které vyrůstají u adoptivních rodičů, a na scéně se objevuje také nejstarší bratr Mark a otec, který se vrací z vězení. Aby toho nebylo málo, tajemný anonym informuje policii o tom, že viděl jejich starší sestru Cameron. Ta kdysi zmizela za podivných okolností a nikomu se ji dosud nepodařilo vypátrat.
Na první pohled to vypadá, že jádrem příběhu bude pátrání kolem dvou těl, které Harper objeví na poměrně opuštěném hřbitově. Jedna bohatá žena si Harper a jejího nevlastního bratra najme, aby jí řekli, jak zemřel její dědeček, který jí a jejím dvěma sourozencům odkázal milionové dědictví. Harper zjistí, že starý pán byl zavražděn velice brutálním a neobvyklým způsobem, který ale z hlediska lékařů vypadal jako nešťastná náhoda. Ve vedlejším hrobě pak Harper nalezne tělo jeho ošetřovatelky, která vykrvácela krátce po porodu. Pro klientku a její rodinu je tohle poznání obrovský šok. Harper trvá na tom, že mluví pravdu, a v té chvíli netuší, že jí i jejímu bratrovi půjde kvůli této informaci o život. V další fázi zemře několik lidí a Harper ani policie neví, proč dotyční zemřeli.
Nejlepší na zápletce je to, jak do sebe všechno zapadá. Dlouho jsem si myslela, že příběh poběží v několika liniích, a o to víc jsem byla překvapená vývojem příběhu. Brzy se totiž začalo ukazovat, že všechny linie jsou propojené a všechno souvisí se vším. Upřímně se přiznávám, že některé informace o dětství či o rodině hlavní hrdinky jsem vypouštěla jako nepodstatné. Domnívala jsem se, že jsou tu jen pro to, aby autorka natáhla příběh, který se točí kolem vraždy starého pána a jeho ošetřovatelky.
Máte-li rádi klasické detektivky a s oblibou v nich hledáte vrahy, pak buďte ve střehu už od začátku. Nepodceňujte žádnou informaci, i kdyby vypadala jako naprosto nepodstatná. Já se pak na konci skoro musela smát, jak mě autorka doběhla. A přiznávám, že pointa (nebo vlastně pointy) příběhu mě šokovaly. Něco málo se dalo tipnout, dalo se i odhadnout, kam se příběh bude vyvíjet, ale v žádném případě by mě nenapadlo, jak moc je do všeho zapletená rodina Harper. A doslova jsem žasla, kdo všechno tady vraždil.
Tajemství ze záhrobí se vám bude líbit, pokud si potrpíte na napínavé thrillery či na dobré klasické detektivky. To, že vám při některých scénách bude běhat mráz po zádech, berte jako třešničku na dortu.
Originál: Grave Secret, 2009 
Překlad: Ludmila a Tomáš Havlíkovi
Vydal Baronet, Praha 2013
352 stran

http://baronet.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA