Manuela Martini: Psaním prožívám svůj sen

Letošní veletrh Svět knihy 2013 byl pro nás „detektivkáře“ na účast světových spisovatelských hvězd chudší než předcházející ročník, ale i tak jsme se mohli s některými autory setkat osobně. Jednou ze spisovatelek, které přijaly pozvání organizátorů na pražské Výstaviště, byla německá autorka kriminálních románů, Manuela Martini.
Manuela MartiniSympatická spisovatelka sportovního vzhledu svou tvorbu rozděluje do psaní série knih pro mládež a série pro dospělé čtenáře. Druhý den veletrhu, v pátek 17. května, v autorském čtení představila svou prvotinu z řady pro mladší čtenáře s názvem Mrazivé léto. Z této řady představila zároveň novější titul, který právě vychází v češtině, Výkřik do tmy.
Autorka přiznala, že je v Praze poprvé. Psát knihy chtěla vždycky, ale podle rodičů to nebyla žádná opravdová profese, a tak se Manuela nejprve věnovala studiu medicíny, později hledala drahokamy v Austrálii. Knihu Mrazivé léto popsala jako příjemný návrat do minulosti, kdy byla sama teenagerkou, a jak při psaní zjistila, mnoho se toho od jejího mládí (nar. 1963) nezměnilo.
Zatímco první titul série pro mladé je podle ní určen čtenářům kolem dvanácti let, Výkřik do tmy je už pro starší čtenáře od čtrnácti let. Autorka nám prozradila, že jde o příběh dívky, která se stěhuje do nového prostředí, ve kterém si ji ale najdou staré potíže. Mělo být jít o mix minulosti a současnosti. Hrdinka se snaží přijít záhadě na kloub, ale vždy, když už si myslí, že má nějakou stopu, ukáže se, jak moc se plete.
V autorském čtení představila Manuela Martini jak část Výkřiku do tmy, tak i Mrazivého léta. Oba úryvky přečetla v němčině, stejné pasáže knih jsme pak slyšeli z úst kolegyně moderátorky v češtině.

Manuela Martini nepíše jen knihy pro mládež, její dospělácké detektivky zasazené do Austrálie před časem česky vydalo nakladatelství Moba: viz článek o autorce.

Následovala otázka na disciplínu při psaní. Z našich článků jistě sami víte, že spousta slavných spisovatelů tvrdí, že je disciplína při psaní knihy stejně důležitá jako talent. To v podstatě Manuela Martini potvrdila. Sama začíná psát brzy ráno a pak píše vždy až do dvou hodin odpoledne.
Manuela Martini křestOhledně příštích projektů autorka prozradila pouze to, že pracuje na nové knize, která se bude odehrávat v Pacifiku a půjde opět o příběh pro mladé lidi. Sama prý na podobných příbězích s mladými ráda spolupracuje a neváhá občas zavolat některým svým kamarádkám, které mají děti v teenagerovském věku, a zeptat se jich, zda by mohly zjistit, jak by na určitou věc mladí reagovali. Co se týče zpětné vazby od cílové skupiny svých čtenářů, nedávno ji potěšilo video, které dostala od jedné skupinky mladých lidí. Ti neváhali amatérsky zfilmovat některé pasáže Výkřiku do tmy.
V této souvislosti přišla řeč na zkušenosti, které má spisovatelka s filmaři (pracovala také jako produkční asistentka), zdali by jich nechtěla využít, kdyby se někdo rozhodl zfilmovat některý z jejích příběhů. A kterého herce by v takovém filmu ráda viděla. Manuela Martini se smíchem prozradila, že by byla ráda, kdyby o její knihy projevili filmaři zájem, ale že Leonardo DiCaprio už je pro ty příběhy moc starý.
A jaký je její největší sen? Německá autorka prozradila, že je v životě šťastná. Hodně cestuje a svůj sen právě prožívá psaním. Řekněte, není to krásné, v dnešní době, kdy odpověď „mám se dobře“ nebo „jsem šťastný“ je považována téměř za příznak bláznovství?

Foto: Richard Spitzer
Celá fotogalerie: na Facebooku

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA