Mrazivé léto (Manuela Martini)

Manuela Martini Mrazivé létoBrožovaná kniha Mrazivé léto německé autorky Manuely Martini je jedním z prvních dvou titulů nové řady pro mládež, které nakladatelství Fragment dalo název Thriller. Útlá knížka je lehce psaná, napínavá a mám dojem, že by mohla pobavit nejen dívky od 13 let, pro které je určena.

V jihošpanělském městečku Marbella prožívá patnáctiletá Lyra začátek prázdnin. Hodlá zapomenout na školu, samozřejmě kromě plánovaných vynucených hodin s učitelem angličtiny a užívat si pláže, kamarádů Bey, Olivera, Patricka a hlavně lenošení. Její klid je narušen zmizením spolužačky Pii, kterému zpočátku nevěnuje pozornost. Jenže dny ubíhají a celá záležitost se zdá Lyře a přátelům čím dál divnější. Kamarádi se rozhodnou zahrát si na detektivy a zjistit, co se stalo.
Lyra si nerozumí s matkou, se kterou zůstala po autonehodě své starší sestry sama. Otec zůstal v Německu a ony se odstěhovaly do Španělska. Jenže teď s ní začíná mrtvá sestra promlouvat a Lyra má dokonce pocit, že ji ve městě zahlédla. Zjišťuje rodinné tajemství, které mělo zůstat skryto. Navíc se ve městě pohybuje podivný brusič nožů, který budí hrůzu nejen svým vzhledem ale i hudbou, která jeho příjezd provází.
Manuela Martini umístila svůj první titul pro mládež do Španělska, kde žije po několika letech strávených v Austrálii. Mrazivé léto je jejím prvním literárním počinem pro mládež, jinak je tato německá autorka známá především díky detektivkám s brisbanským detektivem Shaneem O´Connorem.
Hlavní hrdinka příběhu, Lyra, je zvědavá mladá dívka, s normálními problémy – nerozumí si s matkou, neví, jak by se měla chovat k jejímu příteli, prožívá první lásky.
Samozřejmě nechybí pečlivě stupňové napětí a záhady. Příběh se příliš neliší od ostatních thrillerů, což ale autorka vyvažuje výborným lehce stravitelným stylem. Kniha není primárně určena pro mou věkovou kategorii. Přesto se jí podařilo upoutat mě natolik, že jsem ji odložila až po dočtení poslední strany. Pouze mě malinko zmátlo pár závěrečných stran, které jsem si musela přečíst dvakrát, abych je správně pochopila.
Přesto považuji Mrazivé léto za nenáročný a čtivý thriller, ideální pro ty, kteří chtějí změnu mezi těmi všemi upíry a vlkodlaky.
Podle stránek www.thrillery.cz určených pro novou stejnojmennou řadu nakladatelství Fragment, budeme moci hledat další příběh s názvem Výkřik do tmy na knižních pultech někdy na jaře 2013. Manuela Martini napsala na svých oficiálních stránkách také potěšující zprávu, že by se měla zúčastnit příštího Knižního veletrhu v Praze.
Originál: Sommerfrost, 2009
Překlad: Michaela Škultéty
Vydalo nakladatelství Fragment, 2012
Edice Thriller
176 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA