Krev mé krve (John Harvey)

John Harvey Krev mé krveJohn Harvey po létech opustil postavu nothinghamského detektivka Charlieho Resnicka a naplno se pustil do nové řady s penzionovaným inspektorem Frankem Elderem. Policista coby hlavní hrdina však není to jediné, co mají obě série společného. Tím dalším je hutná a zádumčivá atmosféra, dýchající ze všech autorových románů. Ani tento – první z nové řady – není výjimkou, a není se co divit: Eldera pronásleduje přízrak dívky, kterou nedokázal zachránit. Už je to čtrnáct let, co zmizela, a její tělo se nikdy nenašlo. Ten, kdo má noční můry, nebude zrovna hýřit vtipem. Byli tu však tenkrát podezřelí, zaměřující se na mladá děvčata, a jeden z nich je právě na podmínku propuštěn z vězení.

Informace o jeho propuštění Eldera vyburcuje k tomu, že opráší své kontakty u policie a znovu zkusí vyřešit to, co považuje za své selhání. Mezitím se propuštěný a značně vykořeněný muž ztrácí z policejního dohledu. A zmizí další dívka. Náhoda? A co když ne? Ale kdo si může být jistý, jsou to jen domněnky; co když to dávné pohřešované děvče měl na svědomí někdo úplně jiný – hledají toho pravého? Pochybnosti a nejistota jsou hlavním motivem tohohle románu – pochyby ohledně pachatele, nejistota vztahů hlavních postav…

Autor vlastně drží v nejistotě i čtenáře – co za žánr to vlastně čte? Protože tu jsou v podstatě minimálně tři, které Harvey mistrně spojil do jediné knihy: policejně procedurální detektivka, perfektně znalá všech postupů a vyšetřujících metod; psychologický román, v kterém jsou postavy vykresleny tak věrně, že málem až vystupují ze stránek; a napínavý thriller, v nějž se příběh přerodí v závěru, kdy záleží na každé vteřině.

Ač v důchodu, Elder (a ani Harvey) do starého železa rozhodně nepatří…

Originál: Flesh and Blood
Překlad: Růžena Loulová
Vydal: BB art, 2008 v edici Class, svazek č. 135
336 stran, ISBN: 978-80-7381-337-6

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA