Kočka, která uměla číst pozpátku (Lilian Braun Jackson)

Tato knížka je prvním příběhem kočičí série. Novinář Jim Qwilleran se chce vrátit ke své profesi a je mu nabídnuto místo v rubrice umění novin Daily Fluxion, což je pro Qwillerana jako pro bývalého policejního reportéra a válečného zpravodaje trochu potupa, ale jediný způsob jak se vrátit k novinařině.

Tím se Jim dostává do podivné společnosti v níž je trnem v oku kritik Mountclemens, kterého zaměstnávají noviny Daily Fluxion.

Jednou z mála umělkyň uznávaných tímto náročným kritikem je malířka Zoe Lambrehová. Shodou okolností nabízí Mountclemens Jimovi podnájem ve svém bytě a on přijímá. Dalším obyvatelem starého domu je i siamský kocour Kao K´o — Kung zkráceně Koko. Neobyčejná kočka nabízí Jimovi zvláštní pohled na svět a kupodivu snad i nápady.

Následují vraždy, které vrhají stín podezření na několik osob z oblasti umění. Jaký je skutečný vzah Zoe a kritika? Jestli jsou úmysly Zoeiny kamarádky skutečně tak ochranářské a plno dalších otázek napadá Jima při řešení vražd, kterému nemůže jako bývalý policejní reportér odolat.

Kniha je velmi poeticky napsaná a přesto nepostrádá napětí. Zpočátku mi snad trochu vadily „postřehy“ kočky, ty se ale v průběhu příběhu staly zcela nezbytnými. Nádherně jsou vypozorovány zvyky koček a je evidentní, že autorka patří k jejich milovníkům a znalcům.

Originál: The Cat Who Could Real Backwards, 1966
Vydal: Oddych ve spolupraci s GABI, 1995; in: Tři případy a Jim Qwilleran
Překlad: K. a E. Šimonovi

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA