Podezřelý (Robert Crais)

Robert Crais PodezřelýZapomeňte na Komisaře Rexe! Je tady Maggie z L. A

Hlídkový pes ztratí svého pána a nemá chuť dál žít. Je mi jasné, že takhle přesně začínal i Komisař Rex, ale tipla bych si, že Američan Robert Crais o něm v životě neslyšel. Tenhle nový příběh už je od toho seriálového z 90. let hodně vzdálený a pořádně aktuální: Maggie je vojenský pracovní pes, nasazený v Afghánistánu, a jejího psovoda tam zabijí teroristi
Pak tu máme Scotta Jamese, losangeleského poldu, který je na tom celkem podobně jako Maggie – po smrti své parťačky má noční můry, bolesti od střelných zranění a tajnou posedlost dostat ty, kdo po nich stříleli a po kterých se slehla zem. Kvůli svým zraněním se nemůže vrátit do běžné služby, ale u psovodů by to zvládnout mohl – hlavně proto, že bude moct být sám. Už žádní parťáci, jen nějaký pes.
Když ale v kotci uvidí ovčačku Maggie a uslyší o její ztrátě a jizvách, je mu jasné, že ten pes má stejné trauma jako on. Že jí naprosto rozumí. A že když on dokáže ostatním, že i přes všechno, čím si prošel, ještě nepatří do starého železa, tak to zvládne i Maggie. Dokážou to spolu…

Proces jejich sžívání a vytváření pouta je vážně silná pasáž, zvlášť díky tomu, že se občas změní vypravěči a příběh pokračuje očima německého ovčáka. Psí dušička není tak složitá jako ta naše, zato má jasně dané priority. A těmi hlavními je ochránit a potěšit svého pána. Když je šťastný pán, je šťastná i Maggie. Tak je to prosté. A když mu udělá radost, že poběží zároveň s ní pro míček – lidi dělají divné věci, ale proč ne… Maggie se tak pomaloučku krom hlídky a vyhledávání výbušnin specializuje i na canisterapii, aniž by to měla v úmyslu, a naopak Scott pomáhá fence překonat její strachy z ostrých zvuků a prudkých pohybů.
Ale nesmíme zapomenout, že je tu stále ten nevyřešený případ, střelba na dva obchodníky, ke které se Scott s parťačkou tenkrát omylem připletli a nic pak už nebylo jako dřív. Starý případ převzal nový tým detektivů a ten znovu zkoumá důkazy, a Scott je přizván coby svědek k vyšetřování. Ale protože mu ani to nestačí, pátrá dál na vlastní pěst. A brzy zjistí, že mu ve vyšetřování velmi pomůže jistý fenomenální čumák, který klidně dokáže „sledovat prdnutí mouchy v hurikánu“.

Zarputilý polda Scott James je sice fajn, ale je nad slunce jasnější, že hvězdou celé knihy je Maggie. Nejen proto, že je úžasná. Rexův seriál měl úspěch, protože pes je roztomilý, ale Maggie je víc než to. Je válečný veterán, což má v Americe velkou váhu, ale hlavně představuje krásný případ věrnosti a loajality, takové, jakou někdy marně hledáme u lidí. Počítejte s tím, že všichni pejskaři budou naměkko.

Ale zkrátka nevyjdou ani milovníci parádního napětí. Crais totiž stihne čtenářům připomenout, proč je eso mezi autory thrillerů – strhující finiš také náležitě objasní, proč po téhle knize skočili filmaři a už vybírají obsazení.
A poznámka pro ty, kdo mají rádi autorovu sérii s detektivy Elvisem Colem a Joem Pikem – příběh se odehrává v tom samém Los Angeles, takže když budete trpěliví, objevíte malé propojení…

Originál: Suspect, 2013
Překlad: Hana Sichingerová
Vydala: Metafora, 2014
320 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA