Zavírací hodina (Lawrence Block)

Přiznám se, že jsem čekala trochu jinou knížku. Jenže už povídka Jako jehně na porážce mi měla napovědět, že způsob vyjadřování Lawrenceho Blocka se trochu liší od ostatních autorů.

Co mne trochu při čtení knihy brzdilo, bylo neustálé vracení se k alkoholovému opojení hlavního hrdiny Matta Scuddera a problémům s ním spojeným. Na konci knihy Matt naznačuje, že s pitím skoncoval, takže další knihy snad nestahuje pouze tento problém.

Připadlo mi jako by děj byl téměř nepodstatný a to, na čem má kniha svůj základ jsou spíše stránky duše jednotlivých aktérů příběhu. Matt, ač alkoholik, pokud provádí kamarádům nějakou tu službičku za honorář (což je vlastně jeho výdělek, protože jinak si tento bývalý policista nevydělává), dokáže se svému úkolu věnovat s plným nasazením ovšem svým tempem.

Matt má velký smysl pro spravedlnost a občas se jí snaží trochu pomoci, jak se to odehrává i v našem příběhu. Zajímavé jsou Scuderovy dávky „odpustek“, které věnuje při každé návštěvě kostela. V této knize vlastně Matt vyřeší tři případy i když během knihy spíše máte pocit, že se nic neděje a hrdina se pouze potácí z jedné hospody do druhé. V této knize nehledejte dávku velkého napětí, ale spíše trochu z rozboru lidských povah. A velmi zdařilou!

Originál: When the Sacred Ginmill Closes, 1986
Vydal: Vyšehrad, 2000
Překlad: Alžběta Rejchrtová

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA