Kéž bys byl tady (Rita Mae Brown)

Pošťačka se svou zvířecí smečkou vyšetřuje zločiny na malém městě a listovní tajemství ať jde k čertu!

kez-bys-byl-tadyV městečku Crozet ve Virginii se všichni dobře znají, nebo si to alespoň myslí. A úplně nejlíp všechny zná místní mladá pošťačka Mary Minor Harristeenová zvaná Harry. Nejen že ví, komu chodí upomínky od berňáku a co si píší v pohlednicích, ale také si lidé chodí vyzvednout svou poštu k ní na přepážku (zvláštní systém, ale kniha je z roku 1990, takže kdo ví) tudíž je pošta i semeništěm nejčerstvějších drbů. Hlavním tématem je Harryin rozvod, chystaná svatba dcerunky místní snobky a otázka, zdali na svatbu pozvou i zavrženého synátora. Všechno tohle však odsune do pozadí mnohem zajímavější událost – vraždy místních oblíbených obyvatel. Každému z nich přišla neobvyklá pohlednice ze hřbitova s nápisem: Kéž bys byl tady. Na městečko padne tíseň a semknutá komunita přátel kolem Harry a jejích zvířat rozjede vlastní vyšetřování, protože nový šerif moc nadějí nevzbuzuje:

„Třeba najdeme něco, co policii uniklo. Jak velkou důvěru máš v Ricka Shawa? Když čte, pohybuje rty!“

Kdyby jen ti lidé tušili, že kromě nich pátrají i jejich domácí mazlíčci…

Několik „kočičích detektivek“ už českými knihkupectvími prošlo. V žádné z nich ale nebyli zvířecí společníci opravdovými detektivy (a nebyli tak proklatě roztomilí) jako tady. Mourinka Paní Murphyová je hluboce přesvědčená, že Bůh je kočka, zatímco fenka velškorgi Tee Tuckerová v této otázce nemá žádný vyhraněný názor. Obě ale svorně nechápou, jak můžou být lidi tak hloupí a necítit ty zvláštní pachové stopy, co jsou na místech činu. A protože holky chovají něžné city ke své „mamce“ Harry, rozhodnou se, že ji ochrání před ní samotnou a dostanou vraha dřív, než on dostane zvědavou pošťačku. A tak se domácí zvířátka v městečku semknou a předávají si na procházkách informace, zatímco se nad nimi lidé rozplývají, jak ta kočička tak hezky mňouká…

Je evidentní, že Rita Mae Brown má koček a psů spoustu a dobře jim rozumí. Kdyby zvířata mohla mluvit, mluvila by přesně takhle.

(Tuckerová na podlaze zakňučela:
Nic odsud nevidím.“
Paní Murphyová došla na konec pultu.
K čemu jsi s těma krátkýma tlustýma nohama vlastně dobrá, Tee Tuckerová?“
Dokážu vyhrabat cokoli, dokonce i jezevce!“
Žádné jezevce tu nemáme.“)

Je tu tlustá sousedovic kočka Pewter, věrný ovčák Ozzie, hyperaktivní teriér Reggie, plus majitel koloniálu, obchodník se starožitnostmi, pobožná vdova i dáma, co se jmenuje BoomBoom a není to přezdívka – zvířecí i člověčí party se pod vedením Harry, Murphyové a Tuckerové pouští do pátrání po vrahovi, který děsí celé město. A vychází z toho úsměvné vyprávění, evokující venkovské detektivky Agathy Christie, kombinované s komiksem kocoura Garfielda.

Povznesené micky, decentní špetka feminismu, úzký okruh podezřelých a možnost sami si na vraha přijít, dělají z téhle knížky ideální oddechové čtení nejen pro milovníky koček, ale i pohodových detektivek. Takových, kde je přímo vítaná absence forenzních laboratoří, přílišného násilí a vyšinutých magorů. V Crozetu jsou přece všichni normální, nebo ne?

Originál: Wish You Were Here, 1991
Překlad: Michaela Klevisová
Vydal: Motto, 2015
243 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA