Kdo vraždí v Oxfordu (Guillermo Martinez)

Guillermo Martínez Kdo vraždí v OxforduArgentinský matematik Guillermo, vypravěč příběhu, přijíždí na stipendijní pobyt do Oxfordu a ubytovává se u staré paní Eagletonové a její vnučky Beth, slečny před třicítkou. Jednoho dne potká u domu paní Eagletonové matematika Seldoma, který má pádný důvod jít se za paní Eagletonovou podívat. Jenže je už mrtvá. Někdo ji zavraždil. A Seldom o tom předem dostal vzkaz. Vypadá to totiž tak, že někdo s tímto slavným matematikem, který napsal pojednání o sériových zločinech, chce soupeřit. Na vzkazu se totiž objevil také symbol kruhu a podle Seldoma jde o začátek jakési logické řady. Takže můžeme jen čekat na další oběť.

Detektivku sice napsal Argentinec, v zemi Evity Peron se ale neodehrává, celou ji zasadil do Oxfordu a okolí, tedy míst, kde pátrá vrchní inspektor E. Morse z detektivek Colina Dextera. Že je sám Martínez matematik a má stejné křestní jméno jako jeho dvaadvacetiletý hlavní hrdina, ponechme stranou…

Text na zadní straně vazby knihu velmi chválí, skoro bych řekl, že až přechvaluje. Je ovšem pravda, že já jsem tuto detektivku přelouskl během jednoho dne. Má krátké kapitoly, které rychle ubíhají. Lehce se čte – i když jsou tu různé odbočky (jako návštěva vystoupení argentinského kouzelníka) a různé skutečné (nebo tak vypadající) příběhy z minulosti jako přirovnání (které mi připomněly různé drobné příběhy z knížek Paula Coelha). Také se tu hodně hovoří o matematice i o filozofii, což ne každý čte s nadšením. Nesmím taky zapomenout zmínit osobní život Guillerma – s kým bude chodit? S Beth, nebo s Lornou, kterou poznal na tenise?

Sečteno a podtrženo – když jsme u těch čísel – kdyby se vyškrtaly některé pasáže a poslední stránky, dal bych jedničku s hvězdičkou, takhle ale hodnotím nanejvýš dvojkou s tečkou. Podle knihy byl natočen film Oxford Murders režiséra Alexe de la Iglesia v hlavní roli s Elijahem Woodem. Premiéry se dočkal v roce 2008, snad jednou i té české.

Jako zajímavost bych zmínil, že ve stejném nakladatelství a ve stejné úpravě vyšla také detektivka s názvem více než podobným – Kdo vraždí v Cambridgi? od Glyna Daniela.

Originál: Crímenes imperceptibles (2003)
Překlad: Marie Jungmannová
Národní divadlo v edici Abonent ND, Praha 2006

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA