Hrozba (Dick Francis)

Dick Francis HrozbaAlessia Cenciová, dcera bohatého italského podnikatele a známá žokejka, je unesena. Únosci požadují vysoké výkupné, otec je zoufalý. Právě tehdy přijíždí z Anglie speciální poradce přes únosy, Andrew Douglas. Jeho firma Liberty Market se zaměřuje na poradenskou činnost ohledně únosů, radí nejen blízkým unesených, jak mají postupovat, ale spolupracuje i s policií. Rady zaměstnanců Liberty Marketu už mnohokrát pomohly vrátit oběti únosu zpět živé.

První předávka výkupného se však v italské Bologni díky horlivosti policie nezdaří. Naštěstí Alessin otec dostává druhou šanci a Alessia se skutečně po několika týdnech vrací domů. Většina únosců je později pochytána, hlavní organizátor celé akce však uniká.

Alessia odjíždí s Andrewem do Anglie. Stále se těžko vzpamatovává z psychické újmy. Jen velmi zvolna se vrací do dostihového sportu. Jednou z mála jejích radostí jsou občasná setkání s Andrewem, kterého bere hlavně jako oporu, zatímco on k Alessii stále cítí cosi víc. Nicméně práce ho brzy odvádí do přímořského městečka, kde došlo k únosu malého chlapce, syna majitele velmi úspěšného dostihového koně. Požadavky jsou jasné — aby rodiče získali své dítě zpět, musí majitel koně prodat, jedině tak bude mít peníze na výkupné. Únos však nese všechny známky toho italského — jde o stejného organizátora? Přesunul se na britské ostrovy a sehnal nové lidi?

Hrozba je trochu odlišná kniha. Nejde o klasickou dostihovou zápletku, kdy někdo dává koním něco do žrádla, nejde o ovlivňování výsledků dostihů ani o korupci v Jockey Clubu. Většina postav je však s dostihovým světem spojená a hlavní hrdina Andrew, ač sám předtím znal dostihy pouze z televizního sázení, kouzlu královské sportu postupně propadá. Je zajímavé, jak Dick Francis, dostihový profesionál, předkládá čtenářům přístup nezasvěceného návštěvníka.

V čele autorově zájmu je tedy problematika únosů. Při práci na této knize požádal o spolupráci zaměstnance obdobných skutečných firem, kteří si však z pochopitelných důvodů nepřáli být jmenováni. Pomůckou byla rovněž Francisovi kniha R. Clutterbucka Únos a výkupné: reakce. Jak jsme u tohoto Mistra zvyklí, pečlivá příprava se vyplatila. Skrz postavu sympaticky klidného Andrewa předkládá autor čtenářům věcné a logické postřehy a poznatky. Pro někoho mohou být překvapivé, nicméně většinu času si uvědomíte, že to, co je zde popsáno, dává smysl, jen jste o tom nikdy v těchto souvislostech nepřemýšleli. Byť jste třeba několik filmů zaměřených na tento v kriminálním žánru oblíbený motiv viděli.

Z příběhu vyznívají především vedlejší efekty únosů — dlouhé posttraumatické stavy obětí, pocit viny, pozdější konflikty v rodině, odcizení, strach. Právě tím se většina filmů již nezabývá. Bezesporu jde zároveň o napínavý příběh, odehrávající se ve třech rovinách a ve třech zemích — Itálii, Anglii a Spojených státech. To vše protkává lehký milostný motiv mezi Andrewem a Alesií, který je sympatický tím, že netlačí na pilu a navíc není jeho rozuzlení po celou dobu jednoznačné.

Mezi Francisovými knihami patří Hrozba určitě k těm lepším titulům. Přináší napětí, poučení i trochu toho citu. A pokud by vám — nedej bože — náhodou někdy někoho unesli, možná budete vědět, co máte dělat…

Originální titul: Danger (1983)
Vydáno: Michael Joseph Ltd., Londýn (1983)
Vydání v České republice: Euromedia Group, k. s. – Knižní klub (2011)
Přeložila: Jaroslava Moserová-Davidová (1988)
www.bux.cz
272 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA