Případ milovníka růží (Reginald Hill)

Dalziel a Pascoe Případ milovníka růžíOtázka jestli jsou podivná úmrtí, která se stávají v blízkosti účetního, ale především milovníka růží, Patricka Aldermana, pouze dílem náhody nebo mají pachatele, jenž se podle všeho více než o kariéru stará o svou zahradu, se dotazuje další titul britského autora Reginalda Hilla ze série s detektivy Dalzielem a Pascoem.

S Patrickem se setkáváme v dětství, kdy jako malý pobývá u své tety Florence a je přítomen jejímu srdečnímu infarktu, který byl důvodem následné smrti. Další kapitoly nás už přivádějí do současnosti, o dvacet let později, kdy Patrickův šéf kontaktuje superintendanta Andrewa Dalziela. Podezření Dicka Elgooda odkazují na podivná úmrtí okolo jeho podřízeného z účtárny, ze kterých Patrick vždy něco vytěží. Ať už je to posun v kariéře nebo zmizí člověk, se kterým muž právě dobře nevycházel. Jenže vše se zdá být v pořádku a Elgood svou prosbu na přešetření stahuje…

Manželka Pascoea, Ellie se shodou okolností spřátelí s Daphne, Aldermanovou manželkou a vzniká zvláštní propojení obou rodin, které vlastně stojí na opačných březích. Vývoj vztahu obou žen má zajímavý průběh, způsobený nejen neznalostí Daphne, že se přátelí s ženou policisty vyšetřujícím Patricka. Místo v případu dostává i policejní kadet Singh, Dalzielem díky svému indickému vzhledu drsně zvaný Andul, se kterým můžeme sledovat začátky jeho kariéry včetně kolegiálních vztahů.
Dalziel je tentokrát na konferenci, takže se příběhu účastní jen okrajově, ovšem i tak je jeho přítomnost v podobě jízlivých hlášek nepřehlédnutelná. Když je zapotřebí kontaktovat Patrickovu matku, s radostí uniká z konference, aby obnovil svou „starou známost“ s Penny Higsmithovou.
Ve středu všeho stojí staré rodinné sídlo Rosemont s velkou zahradou a spoustou růží. Na ně se opravdu nedá zapomenout, protože se nejen týkají děje, ale informací o růžích je uvedena i každá kapitola.

Kniha britského autora Reginalda Hilla určitě zaujme nejen milovníky klasické britské detektivky, i když se autor možná více než na tvorbu velkého napětí a záhady zaměřil na vývoj postav. Po celou knihu nás autor nutí k úvaze, jestli ta pohodová osoba v podobě účetního Patricka Aldermana je skutečně tak bezproblémová, nebo se v ní skrývá něco psychopatického. Ačkoliv nemá tato třísetstránková kniha děj plný vzrušující akce, je víceméně titulem „pohodovým“, běží ve svižném tempu a k dobru možná přispěl i o stovku menší počet stránek (oproti knize Kosti a mlčení). Případ milovníka růží je vtipným a inteligentním titulem s úplnou lahůdkou na posledních dvou stranách.

Stejnojmenný televizní film, Deadheads, ze série Dalziel a Pascoe byl zařazen do druhé řady a natočen v roce 1997.

Originál: Deadheads, 1997
Překlad: Lumír Mikulka
Vydalo nakladatelství Brána, 2009
310 stran
http://www.brana-knihy.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA