Grada vstupuje na pole beletrie, vydává i žánr krimi

Naše největší nakladatelství odborné literatury zná asi každý, kdo někdy potřeboval nějakou příručku. Nyní chce Grada začít s vydáváním knih z oboru, který v jejich rozsáhlé nabídce dosud chyběl – beletrie. Nebudou v ní chybět ani detektivní příběhy nebo thrillery. Tři z nich Vám dnes představíme.

melas-to-vedet-korelitzovaNakladatelství Grada je pojem v oblasti odborných knih a příruček. Ve svém oboru nemá u nás konkurenci. Jako většina úspěšných projektů, vznikl i tento relativně brzy po tzv. sametové revoluci. První kniha opatřená typickým logem vyšla už v roce 1991. Šlo o podvojné účetnictví. Nebyla to ovšem úplně první odborná kniha – tou byla příručka pro MS Word, tehdy ale ještě bez loga, které nebylo v té době hotové.

I když se zprvu Grada zaměřovala na počítačovou literaturu a účetnictví, postupně přibírala další a další obory. Dnes vydává naše největší nakladatelství odborné literatury ročně kolem 400 titulů. Ve 29 oborech vycházejí knihy zaměřené kromě počítačů i na právní tematiku, ekonomiku, finance a účetnictví, manažerské tituly, psychologické či zdravotnické publikace, nebo třeba knihy o architektuře a stavebnictví.

V roce 2014 se rozhodla Grada vstoupit i na „pole dosud neorané“ a vydávat beletrii. Pro náš web je zajímavé, že hodlají vydávat i kriminální žánr a že jsme byli osloveni s nabídkou spolupráce. V polovině listopadu jsme tak dostali pozvánku do pražského klubu Radost FX na setkání s některými představiteli Grady. Tam mimo jiné zaznělo, že jsou si vědomi, že už existují zavedení vydavatelé beletrie a žánru krimi, kteří mají většinu autorů rozebráno, nicméně věří, že se jim podaří získat nové autory, přičemž mají i v zásobě i některé vlastní. Mladičká beletristická řada zatím zahrnuje pouze několik titulů, ale v příštím roce hodlá Grada vydat v této řadě kolem třiceti románů.

V příjemně uvolněné atmosféře music klubu bylo představeno celkem šest titulů – tři romány pro ženy a tři kriminální příběhy, které nás budou pochopitelně zajímat nejvíce.

Prvním z nich je Oranžová je nová černá, což je autobiografický příběh z ženské věznice. Autorka Piper Kermanová tam strávila patnáct měsíců díky tomu, že kdysi své tehdejší lesbické přítelkyni převezla kufřík s penězi z drogového obchodu. Nyní se její kniha stala předlohou i pro úspěšný stejnojmenný seriál.

Druhý titul, který můžeme zařadit mezi detektivky či thrillery, je opět od ženské autorky. Napsala jej Jean Hanff Korelitzová a dala mu název Mělas to vědět. Jedná se o klasický příběh ženy, která má téměř vše a je spokojená se svým životem, až do doby, než zjistí hrůznou pravdu o svém manželovi. Autorčin předchozí román Admission byl zfilmován a údajně se chystá zfilmování i tohoto románu.

zodiacPosledním titulem je Zodiac. Jak patrně víte, pod touto přezdívkou řádil sériový vrah na konci šedesátých let v severní Kalifornii. I když policie vyslechla během vyšetřování více než dva a půl tisíce podezřelých, tajemný zločinec, který měl na svědomí pět usmrcených obětí, nebyl nikdy dopaden. Nyní přichází jistý Gary L. Stewart (bakalář v oboru elektroinženýrství, viceprezident společnosti Delta Tech Service) s tvrzením, že Zodiac byl jeho biologický otec. Vše se snaží objasnit v románu s podtitulem Nejnebezpečnější ze všech zvířat, který je kombinací autobiografického pátrání a dramatizace „jak to asi bylo“. Při psaní spolupracoval s novinářkou a autorkou bestsellerů Susan Mustafovou (Dismembered, Blood Bath). Bude jedna z největších záhad kriminalistiky nakonec objasněna?

Můžete se těšit na recenze všech tří výše uvedených knih. Kromě toho chystáme i doprovodné akce – soutěž pro čtenáře, ukázky z knih nebo rozhovor s jednou z autorek. Gradě popřejme, ať v nelehké konkurenci vydavatelů detektivního žánru obstojí a nám čtenářům, ať nás obohatí o zajímavé tituly a spisovatele.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA