Ďábel a temné vody (Stuart Turton)

Miluji příběhy odehrávající se na lodích, ale na téhle bych se plavit nechtěla… Rok 1634, galeona Saardem pluje z Batávských ostrovů zpátky do Amsterdamu. Na její palubě možná číhá ďábel, možná sabotér, co chce poslat loď ke dnu.

Taky je tu záhadný poklad guvernéra. A posádka složená z vrahů, zlodějů a té nejhorší chamradě, takže pasažéři radši moc nevylézají. V té úplně nejmenší díře vězí geniální vyšetřovatel Samuel Pipps, obviněný z blíže neurčeného zločinu. A tak jeho očima a ušima na palubě musí být věrný společník Arent Hayes, žoldák, co už má všeho zabíjení dost. Jestli ale chce zachránit svého přítele a s touhle kocábkou doplout někam do civilizace, musí se snažit – najít člověka, posedlého ďáblem, nebo aspoň racionální vysvětlení nemožných zločinů. Nebo spojit síly s chytrou guvernérovou ženou, jeho milenkou nebo tajemníkem. Taky velitel mušketýrů působí sympaticky. Zbytek osazenstva je přinejmenším podezřelý, ať už jde o kapitána, kazatele, bocmana nebo prvního důstojníka. Nikomu se nedá věřit.

I když příběh lehce a zcela záměrně odkazuje na Sherlocka Holmese, někomu může spíš připomenout švédskou sérii Vlk a dráb (1793) – nejen postavou hromotluckého žoldnéře, ale i smradem z nemytých těl, který jako by stoupal ze stránek…

U Stuarta Turtona si nemůžete být ničím jistí. Ve svém prvním románu Sedm smrtí Evelyn Hardcastleové skloubil klasickou detektivku ve stylu Agathy Christie s časovou smyčkou, nemluvě o stěhování duše z těla do těla. Takže nějaký ďábel a lovec čarodějnic na palubě… tady klidně můžou být skuteční. Může se tu stát naprosto cokoli. A ta nepředvídatelnost je na příběhu naprosto báječná. Taky samozřejmě sympatické postavy, složitá záhada, a samotná špinavá rozpadající se loď. Jako mají dobré detektivky mapu panství nebo vesnice, tady máte na předsádce mapu Saardemu a všech jeho kajut – jako by vyvolávala iluzi, že díky ní přijdete na vyluštění sami. (Ve skutečnosti si tak maximálně můžete ověřit, že autorův nápad byl opravdu proveditelný.)

Ďábel a temné vody je geniální detektivka, dobrodružství na moři a parádní čtenářský zážitek, rámovaný krvavou minulostí honů na čarodějnice.

Originál: The Devil and the Dark water, 2020
Překlad: Martina Šímová
Vydal: Vendeta, 2021
502 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA