Snímek Hypnotik je příjemnou směsicí sci-fi thrilleru a mysteriózního příběhu, ale fanoušci Roberta Rodrigueze nejspíše budou čekat víc

Jak se můžete bránit pronásledovatelům, když se rekrutují z řad vašich blízkých?

Bankovní loupeže jsou staré jako krimi žánr sám. Byly námětem mnoha westernů, starých černobílých filmů a akčních blockbusterů, mezi nimiž jistě vyniká legendární Nelítostný soubor. Série bankovních loupeží je také zápletkou nového snímku Roberta Rodrigueze, ale je jen základním stavebním prvkem jinak zcela jiného příběhu.

Robert Rodriguez je všestranný filmař. Texaského rodáka už dětství fascinovala filmová kamera, takže nebylo divu, když se svými sourozenci natočil několik krátkometrážních snímků. S filmařinou to ale myslel vážně, a tak vystudoval nejen střední školu, ale i univerzitu. Později se stal“pokusným králíkem” ve farmaceutickém průmyslu a za získaný honorář natočil snímek El Mariachi. Ten ho proslavil natolik, že mu později velké studio svěřilo režii úspěšného a dá se říci i kultovního akčního zmínku Desperado (s Antoniem Banderasem a Salmou Hayek).

Rodriguez měl později šťastnou ruku při režírování snímků jako Od soumraku do úsvitu, Fakulta, Sin City – město hříchu nebo Čtyři pokoje. Později na některé ze svých snímků navázal, ať už přímo (Sin City – ženská, pro kterou bych vraždil) nebo alespoň tematicky (Machete zabíjí), ale ty už se ani zdaleka nesetkaly s tak příznivým diváckým ohlasem. Dalo by se říci, že tedy potřebuje něco na vylepšení skóre, ale jestli tomu pomůže právě do kin uváděný mysteriózní sci-fi thriller Hypnotik, těžko říci. Troufnu si odhadnout, že spíše ne, ale špatný film to rozhodně není.

Policejní detektiv Danny Rourke (Ben Affleck) se stále nemůže vzpamatovat z únosu své malé dcery Minnie, kterou unesl osmnáctiletý mladík z dětského hřiště. Pachatel si však údajně na svůj čin nevzpomíná a tělo Minnie se nikdy nenašlo. Ze sezení u policejní psycholožky Dannyho vyruší telefonát jeho parťáka – anonymní ženský hlas nahlásil loupež v bance. Prý má být ukradena pouze bezpečnostní schránka číslo 23. Policie by to normálně považovala spíše za vtip, ale jde už o několikátou bankovní loupež, kde se kromě jediné bezpečnostní schránky nic neztratilo.

Danny se dostane do banky ještě před lupiči a v inkriminované schránce najde pouze fotku své dcery s popiskem “najdi Leva Dellrayna”. Když lupiči vpadnou do trezoru, nastane přestřelka a všeobecný chaos. Zdá se, že vše ovládá tajemný muž (William Fichtner), který lidem pomocí jakýchsi šifer říká, co mají udělat, a tak si je podrobuje. Ti se pak vlastně stanou samotnými aktéry loupeže, aniž by to do té doby tušili.

Foto: https://www.vertical-ent.cz/

Rourkemu se podaří vypátrat anonymní volající. Jde o senzibilku s pochybnou pověstí (Alice Braga), která však ví, kdo stojí za bankovními loupežemi a podle všeho také ví, co s nimi má společného únos Dannyho dcerky. A kdo ovládá bankovní lupiče. Je jím muž zvaný Hypnotik (Fichtner), který dokáže lidem vnutit svou vůli a předestřít před nimi “vykonstruovaný svět”, který pokládají za realitu. Je jasné, že Dannyho protivník si na svou stranu může získat kohokoliv, tedy i z okolí Dannyho přátel a kolegů. Naštěstí senzibilka má podobné schopnosti. Ale budou na zastavení Hypnotika stačit?

Příběh je rozhodně poutavý díky oblíbenému motivu paranoie, kdy nejen nevíme, komu můžeme věřit, ale ani si nemůžeme být jisti, že to, co vidíme, cítíme a prožíváme, je skutečné, nebo nám jen někdo změnil realitu ve svůj prospěch. Nejde samozřejmě o nijak originální námět, téma ovládání lidí, kterým jsme dosud důvěřovali, i motiv předkládání iluzorního světa, už to byl mnohokrát. Avšak Rodriguez tohle vše celkem obstojně smíchal dohromady a přidal k tomu kriminální zápletku bankovních loupeží a únosu Dannyho dcery.

Ty, co znají režisérova dřívější díla, možná překvapí absence alespoň jedné zapamatovatelné akční scény. Přitom potencionálních prvků se ve filmu objeví hned několik – třeba útěk před pronásledovateli v jakési zapadlé mexické “díře” (jen vzdáleně vyvolávající vzpomínky na legendární Desperado), nebo honička na seřadišti vlaků. Jedinými trochu akčními prvky jsou tak srážky aut a prolétání okny, ale to už jsme mnohokrát viděli jinde. Rodriguez je známý tím, že za své filmy nechce zbytečně utrácet peníze, takže natáčí s minimálním rozpočtem a sám se na filmu podílí dalšími profesemi (v tomto snímku je autorem námětu, spolupracoval na scénáři a sám si také film stříhal). Navzdory nespornému renomé se tak opět projevuje jeho skromnost, takže podle všeho tentokrát sází na příběh.

Kromě Bena Afflecka (který už sám patří mezi uznávané režiséry – například Argo, Město, Sbohem, baby) a osvědčeného představitele padouchů všech druhů Williama Fichtnera (Nelítostný souboj, Armageddon, Pearl Harbor nebo televizní seriál Prison Break), uvidíme ve filmu příjemně civilní brazilskou herečku Alici Braga (Město bohů, Já, legenda), jejíž půvab neoslní na první pohled, ale která představuje tu pravou pomocnici hlavního hrdiny. V krátké roli se opět setkáme s Jeffem Faheyem.

Nesporně zajímavý je závěrečný motiv odhalení, i když ani ten není vyloženě originální, stejně jako vlastně celý snímek. Je trochu škoda, že si Rodriguez neodpustil obvyklého protivníka z řad všemocné tajné vládní organizace, nebo nezbytný oslí můstek v úplně poslední scéně (pozor – mezi závěrečnými titulky), který naznačuje, že bychom se mohli dočkat pokračování. Hypnotik se nejspíše nestane kasovním a kultovním sci-fi hitem, ale i přes absenci větší novátorské myšlenky je pořád ještě příjemnou oddechovou podívanou. Na dnešní dobu nezvykle krátká stopáž (93 minut) napomáhá tomu, že svižný děj odsýpá bez hluchých míst. Přesto je možné, že fanoušci Roberta Rodrigueze svoje očekávání nenaplní.

Hypnotic
USA, 2023
Č
eská premiéra: 11. 5. 2023
Režie: Robert Rodriguez
Hrají: Ben Affleck, William Fichtner, Alice Braga, JD Pardo, Jeff Fahey, Peter Billingsley, Susie Abromeit, Tony Amendola, Stacey Travis, Kelly Frye a další.
Délka: 93 minut
Mluveno anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: www.vertical-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-609340
Oficiální stránka: www.hypnoticthemovie.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA