Detektivní podzim na ČT nabídne Sherlocka, Bonda či severské a české kriminálky

Novinky v České televizi v rámci podzimního vysílacího schématu, to není jen nová řada Sanitky, kterou režíroval Filip Renč a mohutně na ni láká reklama v pražském metru. Kromě ní uvede také různé detektivní snímky, české i zahraniční, nové řady už vysílaných seriálů, ale i pořady zcela premiérové.

ČT1 chystá uvedení druhé řady Kriminálky Staré Město, jež vznikla v česko-slovenské koprodukci podle námětu Dominika Dána, policisty a autora policejních detektivek. V celkem šesti dílech se znovu objeví v roli policistky Zuzana Fialová a jako její kolega nově Saša Rašilov. V dalších rolích například Milan Lasica jakožto bývalý kriminalista, Linda Rybová, Jan Kanyza nebo Milan Kňažko.

Cirkus Bukowsky byl zatím představen jen jedním dílem na podzim 2011, a to ve formě pilotních dílů, z nichž měli diváci vybírat, z čeho vznikne celý seriál, na výběr byly i další žánry.
Milenka hlavní hrdiny Nestora Bukowského, kterého ztvárnil Pavel Řezníček, spáchala sebevraždu, ale možná to také bylo vražda. Vražda, kterou vyšetřuje policista v podání Hynka Čermáka. Muži se nakonec dají dohromady a začnou pátrat společně. Česká televize u seriálu láká na černý humor a road movie, přičemž se bude jednat o dvě šestidílné řady.
V dalších rolích se objeví například Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák či Vanda Hybnerová.

V rámi nedělní původní televizní tvorby uvede ČT1 film Co v detektivce nebylo, který vznikl na motivy stejnojmenné detektivní komedie Arthura Watkyna. Příběh řeší otázku, co dělat, když se objeví vyděrač z Jižní Ameriky. Pokud je v blízkosti soused, který napsal detektivku, jejíž zápletka se dá použít, způsob vraždy se nabízí.
V televizní adaptaci přesazené do současného Česka (autor divadelní hry zemřel v 60. letech) hrají Miroslav Donutil, Ivana Chýlková, Ondřej Brzobohatý, Marek Daniel, Martin Dejdar, Jan Vlasák nebo Jan Přeučil.

ČT2 připravila na sobotní večery různorodou kombinaci: Sherlocka Holmese, Milénium a Jamese Bonda.
V repríze odvysílá první, třídílnou řadu Sherlocka z produkce BBC, která se neodehrává ve viktoriánské Anglii, nýbrž v současnosti. V hlavních rolích Benedict Cumberbatch jako detektiv, který se v této verzi obejde bez dýmky, a Martin Freemanem, který ztvárnil doktora Watsona. Na to navážou v premiéře tři epizody druhé série, zatímco v Británii by měla být na podzim premiérově uvedena třetí řada. Nelze se přitom vyhnout otázce, kolik dabingová verze naláká diváků, když fanoušci obě řady už dávno (a klidně i několikrát) viděli ve stažené verzi s titulky.

Konečně bude uvedena také švédsko-dánská filmová verze Milénia Stiega Larssona, tedy tři filmy podle knih (1) Muži, kteří nenávidí ženy, (2) Dívka, která si hrála s ohněm a (3) Dívka, která kopla do vosího hnízda. V roli novináře časopisu Milénium zde vystupuje Michael Nyqvist a jako bisexuální hackerka Lisbeth Salanderová Noomi Rapace.

V případě Jamese Bonda se pak bude jednat o první filmy, ve kterých agenta 007 představuje Sean Connery.

První řada dánského seriálu Zločin (Forbrydelsen) s postavou kriminalistky Sarah Lundové měla dvacet dílů a začátkem roku ji uvedla ČT2. Dánové natočili další dvě řady vždy o deseti dílech, z nichž tu druhou se právě chystá uvést ČT2 a nezbývá než jí popřát atraktivnější vysílací čas.
Dánská verze, jež byla nominována na Emmy a dostala cenu BAFTA, se dočkala amerického remaku pod názvem The Killing. Oproti běžné produkci krimiseriálů není v každém díle vyšetřován jiný zločin, ale v celé řadě probíhá pátrání v rámci jednoho případu: v druhé sérii Zločinu se jedná o vyšetřování vražd vojáků, kteří se vrátili z Afghánistánu.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz
Foto: Dagmar Vyhnálková (Cirkus Bukowsky), BBC (Sherlock)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA