Atentát – odvážný experiment, který se zatím daří

V říjnu odstartovaly na českých televizních kanálech hned dva krimi seriály. Nova nasadila akční seriál Atentát a o týden později přišla Česká televize se seriálem Místo činu Plzeň. V tomto článku se podíváme, jak si Atentát vede po prvních dvou dílech. Recenzi druhého seriálu najdete v samostatném článku.

atentat
Foto: TV NOVA

Pokud řekneme, že napodobování zahraničních vzorů je vstupem na tenký led, tak v případě Atentátu by se dalo říci, že je tak tenký, až chodíme skoro po vodě. Základním námětem je totiž chystaný útok na hlavu státu (Jan Kraus). Přitom seriál ze zákulisí vysoké politiky a prezidentského úřadu byl až dosud doménou především zámořských televizí. V Česku se látky ujali zkušení scenáristé a reportéři Josef Klíma a Janek Kroupa. Ti se podíleli už na podle mě celkem povedeném seriálu Expozitura (článek o seriálu), který byl pod taktovkou režisérů Petra Kotka a Ivana Pokorného natočen na motivy rozkrývání tzv. Berdychova gangu. V hlavních rolích se tehdy představila Hana Vagnerová jako kriminalistka Tereza Hodačová a Robert Jašków jako její zkušenější kolega Dan Chládek. Oba hráli skutečné vyšetřovatele, kteří se na dopadení gangu podíleli.
Atentát je volným pokračováním Expozitury. Opět se setkáme s oběma kriminalisty. Režisérskou židli tentokrát střídavě zahřívali Jiří Chlumský (Kriminálka Anděl, Eden, Hop nebo trop) a Petr Nikolaev (Příběh kmotra, Lidice, Báječná léta pod psa).

Výstřel první
Oba hlavní hrdiny zastihuje začátek seriálu na odlišných pracovních pozicích. Tereza pracuje v ochrance premiéra. Poté, co je z prezidentské ochranky vyhozen jeden z bodyguardů, je mladé ženě nabídnuto jeho místo. Ta po chvilce váhání souhlasí. Mezitím Dan sleduje podezřelé aktivity jakýchsi osob. S Terezou se kdysi sblížili i v soukromí, ale to už je teď minulost. To mu však nebrání, aby Terezu kontaktoval a varoval ji, že se chystá útok na prezidenta. Jak se ale zdá, sám má co skrývat. Zpráva o atentátu se brzy rozkřikne do všech možných bezpečnostních složek…
Když pominu to, že známý televizní moderátor a bavič hraje prezidenta a že první dáma (Anna Šišková) je spíš bývalá „bordelmáma“, byla poslední čtvrthodina prvního dílu celkem napínavá. Škoda, že si scenáristé neodpustili oblíbené mlžení, jestli je Dan onen atentátník nebo ne (stejné bundy, jednou mu je vidět do tváře, pak zase ne).
Navzdory osvědčeným autorům a režii se tu bohužel pár nesmyslů našlo. Jeden za všechny – novinář chce prověřit prezidentskou ochranku. Domluví se s jakýmsi opilcem, který – jak se později dozvídáme – pracuje jako zahradník u prezidentského sídla. Za úplatu si od něj půjčí malý traktůrek a vyrazí tam v přestrojení za onoho zahradníka. Traktor ale pak nechá nedopatřením samovolně jezdit po trávníku, všem na očích! Nenápadnější už opravdu být nemohl. Navíc pochybuji, že by bylo snadné se jen tak nechat vyměnit s někým, kdo tuhle práci dělal původně. Že by nemusel člověk na takovém místě každý den projít bezpečnostní kontrolou?
Pak tu máme směšnou scénu, kdy postava ztvárněná Vagnerovou slouží v ochrance v lodičkách. Při výše popsaném incidentu je skopne z nohou a honí domnělého vetřelce po parku v sukni a punčocháčích. Další úlet. Tajná služba na poradě bezpečnostních složek reaguje na zprávu o chystaném atentátu udiveně s výrazem desetiletého dítěte a na další důležité zprávy reaguje s naivním výrazem a otázkou typu „Cože, ten Lidl vedle zavřeli?”
Směšná je už zápletka kolem samotného atentátu. Chystá se útok na prezidenta, což by měla být snad ta nejtajnější věc vůbec, ale přesto o tom kde kdo ví a všichni to probírají stylem debaty o fotbalovém přestupu

Pokud jde o herce, tak dvojice hlavních představitelů už jsou osvědčené typy z Expozitury. Jan Kraus mi na hlavu státu nesedí, ať dělám, co dělám. Ohledně role první dámy, kterou hraje Anna Šišková, jinak přítelkyně režiséra Chlumského, je nám sděleno, že má za sebou úspěšnou divadelní kariéru. Je jasné, na koho narážka směřuje… Ostatně Krausova postava prezidenta Václava Wolfa je zase zmiňována v souvislosti s dobou, kdy byl profesorem. I tady je narážka celkem jasná. Navíc sám bývalý prezident Havel v roce 1989 Václava Klause chybně představil jako Václava Volfa. Ale nedá se jednoznačně říci, že by Jan Kraus vyloženě hrál bývalou hlavou státu. Patrně nejstrašnější výkon snad odvedl Radim Fiala, když se coby člen ochranky snažil vypadat jako drsný vyšetřovatel. Jinak tu jako obvykle najdeme spoustu známých tváří z jiných, nedávno odvysílaných seriálů – Marek Taclík (Kriminálka Anděl), Martin Davídek (Policie Modrava), Jiří Dvořák (Sanitka II; kdo mu proboha vybral ten odporně vínový oblek?), Marek Němec a nakonec i samotná Hana Vagnerová (Vraždy v kruhu) atd.

Foto: TV NOVA
Foto: TV NOVA

První díl končí celkem povedenou scénou prvního pokusu o útok na prezidenta. Má k němu dojít na tenisovém hřišti. Vidíme střelce ve věži vyšehradského kostela, slyšíme výstřel…

Výstřel druhý
… a vidíme, že střelec zasáhl pouze tenisový míček. Tereza je z prezidentské ochranky převelena ke kriminálce, a to na žádost jejího bývalého kolegy (Michal Slaný). Policie brzy objeví na záběrech z kamer u kostela Danův obličej. Jeho bývalí kolegové jsou šokováni, ale Tereza nevěří, že by Dan, který mezitím dal potichu u policie výpověď, mohl něco takového udělat. Snaží se ho sama najít dříve než policie, ale zdá se, že po něm jde ještě někdo jiný…
Druhému dílu už nebylo téměř co vytknout. Zaměřil se hlavně na Terezu a pátrání po Danovi, přičemž jsme souběžně sledovali jakousi dvojici, která po něm jde také. Epizoda byla celkem napínavá a měla spád. Tvůrcům dokonce zbyl čas na pár vtípků, teď už vyloženě odkazujících na bývalou hlavu státu. Prezident pronáší věty jako „Něčeho opravdu, ale opravdu dobrého“ nebo jediného nepřítele vidí v Bruselu.

Prozatímní verdikt
Po druhé epizodě má Atentát (na rozdíl od svého rivala Místo činu Plzeň) celkem slušně našlápnuto. O tom, jak to všechno dopadlo a jestli se nakonec tvůrci na tom tenkém ledě nepropadli, po odvysílání celého seriálu (má celkem 18 dílů) přineseme aktualizovaný článek.

Česko, 2015
Režie: Jiří Chlumský, Petr Nikolaev
Hrají: Robert Jašków, Hana Vagnerová, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Jan Dolanský, Andrea Opavská, Miroslav Táborský, Michal Slaný, Čestmír Řanda ml., Sabina Králová, Pavel Rímský, Ivan Vyskočil, Marek Němec, Jan Teplý ml., Jiří Štěpnička, Stanislava Jachnická, Miroslav Hanuš, Pavel Novotný, Ján Jackuliak, Radim Fiala, Jan Přeučil
Délka: 60 minut (18 epizod)
Mluveno česky
Oficiální stránka seriálu: http://atentat.nova.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA