Ukázka z knihy Roberta Bryndzy Kanibal z Nine Elms

Nakladatelství Cosmopolis, součást Nakladatelského domu GRADA, pokračuje s dalším titulem Roberta Bryndzy. Tentokrát se jedná o první díl nové série.

Představuje vyšetřova­telku Kate Marshallovou, ženu s pohnutým osudem a silným smyslem pro spravedlnost. Hrdinka Kate však není jediná novinka – již během prosince vyjde Kanibal z Nine Elms jako audiokniha v podání oblíbeného Martina Stránského.

Přečtěte si ukázku z knihy.

Uvnitř zářícího stanu, kde jasná světla plála téměř bolestivě, panovalo horko. Forenzní patoložka Leodora Gravesová, drobná žena tmavé pleti s pronikavýma zelenýma očima, pracovala se dvěma asistenty. Nahá mladá dívka ležela tváří k zemi v blátivé prohlubni v trávě. Hlavu měla zakrytou průhledným igelitovým pytlem, pevně staženým kolem jejího krku. Bledou pokožku měla pokrytou špínou, krví, četnými řeznými ranami a škrábanci. Na zadní straně stehen a hýždích bylo zřetelných několik hlubokých stop po kousnutí.

Kate stála vedle těla a pod kapucí a obličejovou rouškou tlusté bílé forenzní kombinézy se potila. Déšť bušil do napjaté plachty stanu a nutil Leodoru zvýšit hlas.

„Oběť je naaranžovaná. Leží na pravém boku, pravou paži má pod hlavou, levá paže leží rovně a je vytrčená. Ve spodní části zad, na hýždích a stehnech má šest kousnutí.“ Ukázala na nejhlubší kousance, kde se oddělilo maso. Byly tak hluboké, že odhalily dívčinu páteř. Patoložka přešla k hlavě oběti a jemně ji nadzvedla. Kolem krku byl pevně uvázaný provaz, který se zařezával do nafukujícího se masa. „Všimnete si specifického uzlu.“

„Opičí pěst,“ řekl Cameron, který promluvil vůbec poprvé. Zněl otřeseně. I když roušky forenzních kombinéz zakrývaly kolegům tváře, Kate v jejich očích viděla zděšení.

„Ano,“ přitakala Leodora a držela uzel rukou v rukavici. Zvláštním ho dělala řada protínajících se ovinutí tvořících něco jako kuličku vlny, kterou by strojem bylo téměř nemožné napodobit.

„Je to on. Kanibal z Nine Elms,“ řekla Kate. Slova jí vyletěla z úst dřív, než je mohla zastavit.

„K dalším závěrům dospěju na základě pitvy, ale… ano,“ potvrdila Leodora. Začalo pršet intenzivněji a kapky ještě silněji bušily do střechy stanu. Přestala svírat dívčinu hlavu a jemně ji položila zpátky na místo, kde jí spočívala na paži. „Existují zde známky znásilnění. Jsou přítomny tělní tekutiny, byla mučena, pořezána ostrým předmětem a popálena. Stopy popálení vidíte na jejích pažích a vnitřních stehnech. Vypadají, jako by je způsobil zapalovač z auta.“

„Nebo z bílé dodávky Citröenu Dispatch,“ dodala Kate. Peter po ní střelil přísným pohledem. Neměl rád, když někdo někoho opravoval.

„Příčina smrti?“ zeptal se.

„Musím udělat pitvu, ale mimo záznam bych v této fázi řekla, že se jedná o zadušení igelitovým pytlem. Na obličeji a krku jsou patrné známky petechiálního krvácení.“

„Díky, Leodoro. Těším se na výsledky pitvy. Doufám, že budeme schopní tuto nebohou mladou ženu rychle identifikovat.“

Leodora kývla na své asistenty, kteří přinesli výsuvná nosítka s lesknoucím se novým černým vakem na těla. Nosítka položili vedle těla a jemně na ně mladou ženu přetočili. Její tělo zepředu neslo stopy kulatých popálenin a škrábanců. Bylo nemožné říct, jak vypadá – její tvář pod igelitem působila groteskně a znetvořeně. Měla velké světle modré oči, které se ve smrti mléčně zakalily a jejichž pohled jakoby zkameněl. Výraz v nich způsobil, že se Kate zachvěla. Byl prostý jakékoli naděje. Jako by jí v očích zamrzla poslední myšlenka. Věděla, že umře.

ANOTACE
Už jednou unikla vrahovi, dokáže to i podruhé?
Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ ne­bez­pečného a krutého sériového vraha
s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem ze­mře­la.
Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost za­čne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vy­šetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila.
Nevrací se jen vzpomínky. Vrah na­podobitel chce dokončit započatou prá­ci… A tak se i Kate musí vrátit
k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.
Nakladatel Cosmopolis, Grada, 464 stran, formát 145 x 205, pevná vazba s přebalem, sametové lamino, 399 Kč

Share Button

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.