Zemři! (Karen Roseová)

Karen Roseová Zemři!Tyhle vraždy jsou prostě hrůza, děs, běs. Řádí tu totiž obzvlášť zrůdný vrah, který mučí své oběti, aby jejich smrtelný křik mohl překreslit do svých počítačových her, jež jsou pro svou „realističnost“ velmi oblíbené. Aby taky ne.
Své oběti pohřbívá do připravených hrobů, které však jsou odhaleny, a tak se rozjíždí policejní vyšetřování. Tomu velí detektiv Vito Ciccoteli, který si na pomoc přizve místní archeoložku Sophii Johansenovou. Někteří mrtví totiž nesou známky středověkého mučení, a tak je konzultace s odborníkem z historie nezbytná. (Zároveň tu ale jsou i oboustranné sympatie, jenomže jak Vito, tak i Sophie mají dost tragické důvody chránit si svůj prostor a nedovolit nikomu se přiblížit.) A vzhledem k tomu, že několik hrobů bylo ještě prázdných, by i pomalejší policista vydedukoval, že pachatel bude páchat dál, takže se vyšetřuje o sto šest. Mezitím se nám malinko odhaluje i sám vrah, a tak máme možnost si pomalu pospojovávat, že nejspíš Sophii osobně zná, že měl konflikt s rodinou, že má něco amputovaného… A federální agent Daniel Vartanian se sestrou Susannah, kteří pátrají po svých rodičích, budou mít asi také brzy co do činění s tímhle případem (zvlášť když jsou dvě těla z hrobů velmi podobná popisu jejich rodiny..)
Je to divné, že ačkoli se nitky začínají spojovat poměrně brzy a ještě před půlkou víte, co bude následovat, přesto čtete dál. Buď je to masochismus, protože ty vraždy jsou vážně brutální, nebo závislost na textu – prostě vás to uhrane. Pak je tu samozřejmě pár sympatických postav a zaručená gradace příběhu, kdy se atmosféra zahušťuje a policie se přibližuje vrahovi na dosah. To také může přispět svým dílem.
Propojení vražd s počítačovými hrami už se sice objevilo v detektivce Chceš hrát? od P. J. Tracy, ale nevzpomínám si, že by tamty vraždy byly tak otřesné. (Na druhou stranu, autorky P. J. Tracy do svého vražedného koktejlu zamíchaly i humor, ale Karen Roseová zas víc sází na romantickou linku – tady asi vítěz nebude.)

Příběh volně pokračuje knihou Křič!, kde hlavní otěže přebírá agent Vartanian, který bude řešit dřívější zločiny našeho vraha. Z anotace k této druhé knize jsem tedy věděla, kdo bude vrah v první, a myslela si, že tím to celé ztratí na napínavosti. Ale kupodivu k tomu nedošlo. Knihu jsem prostě musela dočíst, už jen pro ujištění o happy-endu. Ale i když jsem zvědavá, jakou osudovou ženu autorka tentokrát přihraje Danielu Vartanianovi, neumím si představit, že by v brutalitě vražd ještě přitvrdila. To snad ani nebudu zjišťovat. Uvidíme…
(A na podzim se na nás chystá volné pokračování onoho volného pokračování s názvem Zabíjej!, kde bude hrát prim Susannah Vartanianová…)

Originál: Die for me
Překla: Ivana Nuhlíčková
Vydal: BB art, 2009
390 stran
www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA