Krimi seriál Rapl II: Více deště, větší úspěch?

Česká televize začala od 7. ledna letošního roku vysílat druhou řadu kriminálního seriálu Rapl. V titulní roli se opět představil herec Hynek Čermák. Místo děje se přesunulo z Krušných hor do průmyslového Ústí nad Labem. Jak si seriál stojí po dvou odvysílaných epizodách?

Seriál se začal poprvé vysílat 29. srpna 2016. Jednalo se o tzv. prequel seriálu Cirkus Bukowski, který vyšel ze zajímavého nápadu odvysílat divákům několik pilotních epizod různých seriálů, a ti si pak sami měli vybrat, který z nich se bude natáčet. Cirkus Bukowski v hlavní roli s hercem Pavlem Řezníčkem sice nevyhrál, ale tvůrci přesto dostali díky nápaditému konceptu zelenou. Vznikly dvě řady po šesti dílech. Diváci i kritika během vysílání první řady nešetřili chválou. Ladění seriálu do severských detektivek nebo Temného případu (True Detective) zkrátka vyšlo a ukázalo, že i u nás bychom něco podobného uměli. Druhá řada už bohužel tak zajímavá nebyla a utápěla se na mnoha místech v nudě a omílání téhož z první řady. Nicméně další hlavní postava vyšetřovatele Kuneše (Hynek Čermák) byla stále natolik zajímavá, že si nakonec zasloužila svůj vlastní seriál, ne ovšem v chronologickém pokračování, ale v již zmíněné formě prequelu. Tuhle praktiku známe běžně ze zahraničí. Jedním z nejznámějších prequelů je Volejte Saulovi (Better Call Saul), kde si jedna z vedlejších, ale natolik výrazných postav ze seriálu Perníkový táta (Breaking Bad) také vysloužila svou vlastní sérii.

Foto: Mikuláš Křepelka

První řada seriálu Rapl si rozhodně u televizních diváků nevedla špatně. Průměrné hodnocení třinácti dílů na webu Česko-Slovenská filmová databáze (ČSFD) dosáhlo slušných 75 % a sledovanost až na jednu epizodu neklesla pod 1,2 miliónu diváků starších 15 let (podle serveru mediaguru.cz).

V nové řadě seriálu Rapl vystřídalo sychravé a nevlídné počasí Krušných hor nevábné průmyslové prostředí severočeského Ústí. Scény jsou opět natáčeny v duchu zmíněný televizních vzorů, takže čekejte tmavý filtr, proudy deště, plesnivé a strohé interiéry nebo ponuré části města. V první epizodě s názvem Exekuce zastihujeme majora Kuneše při utajené schůzce, při níž mu kdosi podstrčí kompromitující balík peněz. Kuneš je postaven mimo službu a živí se nepříliš úspěšně jako soukromý detektiv. Mezitím se parta gangsterů pokusí přepadnout transport převážející odsouzeného bosse Željka (Ivo Trajkov), který měl na svědomí smrt bratra majora Rohana (Alexej Pyško). Osvobození se nezdaří, protože odsouzenec jede v jiném konvoji, nicméně Rohanovi je jasné, že se Željkovy přátelé venku pokusí zločince osvobodit jiným způsobem. Kromě toho má starosti s přesunem svého týmu do Ústí nad Labem (v rámci restrukturalizace bylo jáchymovské detašované pracoviště zrušeno). Bylo by tu navíc místo i pro majora Kuneše…

Obě dějové linie – převoz Željka a Kunešovo počínání si coby soukromé očko – fungovaly společně celkem dobře. Nicméně hodnocení dosáhlo zatím na pouhých 60 %, což je nejméně ze všech dosud odvysílaných epizod (nejslabší hodnocení dostala druhá epizoda první řady – 62 %). Zato sledovanost téhle epizody dosáhla téměř 1,5 miliónu diváků, naopak zase vyšší než kterákoliv epizoda první řady. Porazila i dosavadního „krále“ pondělních detektivek, seriál Specialisté na Nově (něco málo přes 1 milión) a dokonce i Maigreta v podání Rowana Atkinsona na Primě (223 tisíc).

Foto: Pavla Černá

Druhá epizoda s názvem Operace Ofsajd dopadla s hodnocením výrazně hůř. Diváci jí v komentáři na ČSFD vyčítali především nereálné scény ohledně radikálních fotbalových fanoušků (tzv. ultras) a zákulisí fotbalu vůbec. Dílu nepomohlo ani plné zapojení Kuneše do akce. Naopak ho spíše srazilo přehrávání Antonína „Cabadaje“ Duchoslava coby vůdce místních neonacistů stylizovaného do projevů Adolfa Hitlera. Bohužel to chvílemi vypadalo jako parodie. Epizoda to dotáhla s bídou k průměru – na 49 %. Sledovanost poklesla na 1,2 miliónu diváků, což je stále ještě slušné a na poražení konkurenčního seriálu dostačující.

Uvidíme, jak si seriál povede dále (po skončení vás budeme informovat v aktualizovaném článku). Většina dosavadních komentářů se shodla na tom, že se na pokračování těšila. Byla by škoda, kdyby u nás stále ještě neokoukaný formát zapadl v přehrávání herců, natahování děje a vaření z vody. Snad se dočkáme lepších epizod, protože ponuré prostředí, věčný déšť a Kunešův (s prominutím) „věčně nasraný ksicht“ dosud diváky táhl a bavil, ale to vše musí mít nějaký smysluplný děj. Je jasné, že se druhou řadou bude vinout linie kolem Željka. Na rozdíl od diváků scenáristům nevyčítám odklon od této linie k samostatným případům, jen doufám, že budou lépe pojaté.

 

Česko 2019

Režie: Jan Pachl

Hrají: Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov, Predrag Bjelac a další

Délka: zhruba 59 minut (13 epizod)

Mluveno: česky

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA