Česká detektivka na ČT art hezky od začátku. Nenechte si ujít

Od 5. října se budete moci na ČT art podívat na nový cyklus České televize Česká detektivka. Devítidílný pořad bude uvádět Ondřej Vetchý. Co a kdy v jednotlivých dílech uvidíte?

Ondřej Vetchý. Foto: Eva Koňaříková

Nový cyklus ČT si vzal na paškál českou literární detektivku, a to pěkně od počátku, až po současnost. Kde se vzala masová obliba detektivky? Objevila se už v prvních letech po 1. světové válce. České země nezůstaly v tomto trendu příliš pozadu.

Legendárního Léona Cliftona připravil o čestný titul prvního českého sériového detektiva jeho údajný americký původ. A tak se jím může pyšnit až detektiv Klubíčko, jehož první případ napsal Emil Vachek v roce 1928. Po něm následovali další, dnes už (polo)zapomenutí i nezapomenutelní: dr. Mejzlík, revírní Čadek, Ludva Láce, kapitáni Kalaš a Exner, rada Vacátko, dr. Pivoňka, malíř Horác, inspektor Borůvka, soustružník Ota Fink…

Čeští detektivové nejsou nadáni výjimečnými vlastnostmi jako jejich anglosaské vzory. Vynikají však znalostí lidských povah a obecně života, což je spolu s rozvážným a přesným úsudkem a pílí a vytrvalostí dovede k objasnění každého zločinu. Kromě originálních českých detektivů má český detektivní žánr ještě to specifikum, že se mu od počátků věnovali (kromě specialistů) také autoři umělecké literatury. Pro českou detektivku platí tedy dvojnásob, že „dobře napsaná detektivka vypovídá o společnosti víc, než leckterý ‚vážný‘ román“.

A na které díly se můžete těšit?

  1. díl – Cliftonky a Karel Čapek (Legendární americko-český detektiv Léon Clifton a detektivní povídky Karla Čapka.)
  2. díl – Inspektor Klubíčko & spol. (Prvorepublikové případy komisaře Klubíčka, prvního českého sériového detektiv a jeho další případy po roce 1948, parodie na detektivní romány a první česká historická detektivka, která v mnohém předběhla vývoj žánru.)
  3. díl – Rodokapsy a Eduard Fiker (Co mají společného revírní inspektor Čadek, kapitán Státní bezpečnosti Kalaš, spisovatel detektivních románů Ludva Láce a detektiv T. B. Corn ze Scotland Yardu? Autora! Prvního českého profesionálního detektivkáře Eduarda Fikera.)
  4. díl – Diverzanti a detektivní kancelář Ostrozrak (Král Šumavy jako nejúspěšnější detektivka padesátých let a případy Detektivní kanceláře Ostrozrak jako nové nadechnutí žánru v letech šedesátých.)
  5. díl – Hana Prošková a další dámy české detektivky (Malíř Horác a kriminalista Vašátko vyřešili za svůj literární život celkem třicet detektivních případů. Jejich autorka Hana Prošková je bezpochyby nejúspěšnější českou detektivkářkou. Nebyla však první a ani poslední ženou, které se na poli kriminální literatury dařilo minimálně stejně dobře, jako jejím mužským kolegům.)
  6. díl – Nápady Josefa Škvoreckého a poručík Borůvka (Detektivní povídky a romány Josefa Škvoreckého. Inspektor Pivoňka, poručík Borůvka, Eva Adamová a další pátrači celoživotního fandy detektivního žánru a jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století.)
  7. díl – Kapitán Exner a soustružník Ota Fink (Nekonvenční příslušník Veřejné bezpečnosti, vždy elegantní kapitán Exner a soustružník Ota Fink, který si po revoluci založí soukromou detektivní kancelář. Dva originální čeští detektivové, kteří se i dnes těší přízni čtenářů.)
  8. díl – Od rady Vacátka k majoru Zemanovi (Rada Vacátko, socialistická drsná škola a poslední případ majora Zemana.)
  9. díl – Současnost (Nejvýznamnější současní autoři a díla české kriminální prózy.)

Na první díl se můžete podívat ve středu 5. října od 21:35 na ČT art. Opakování pak bude program uvádět v neděli ve 23:55.

Zdroj: Česká televize

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA